Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mały dom z cegły w Kozłowie

Mat. architektów/ red. WG/Pressland

Architekci ze śląskiej pracowni Inostudio zaprojektowali mały, ceglany dom w Kozłowie, pod Gliwicami. Choć nowoczesny, świetnie wpisuje się w okoliczny wiejski pejzaż.

Mały dom z cegły w Kozłowie. Proj. Inostudio
Mały dom z cegły w Kozłowie. Proj. Inostudio
Wiz. mat. Inostudio

Kozłów to niewielka wieś, oddalona o 10 km od Gliwic. Właśnie tu inwestor kupił narożną, wyeksponowaną działkę w kształcie trójkąta. O stworzenie projektu wygodnego, nowoczesnego i ekonomicznego domu, poprosił architektów ze śląskiej pracowni.

Jak zaznaczają architekci, nie było to łatwe zadanie. Działka, na której miał stanąć dom była mała - zaledwie 600 m kw. Plan miejscowy zakładał m.in wpisanie się w nieprzekraczalne linie zabudowy przebiegające równolegle do dróg z 2 stron działki i zachowanie na działce 70% powierzchni biologicznie czynnej.

 

Zagospodarowanie terenu
Zagospodarowanie terenu
Mat. Inostudio

Ważnym aspektem projektu było wpisanie się budynku w lokalną tradycję budownictwa zagrodowego okolicznych ceglanych stodół. Jednocześnie dom miał mieć współczesny charakter.

Z tego względu zaprojektowaliśmy dom w formie ceglanej dwuspadowej stodoły postawionej na parterowym szarym „pudełku” z płaskim dachem. Takie kształtowanie formy budynku poprzez podzielenie go na parterowe „pudełko”+ stodołę pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego domu

 

mówią architekci z Inostudio.

Od strony dojazdu i wejścia budynek jest "zamknięty". Znalazły się tutaj: strefa wejściowa z pracownią i łazienka oraz garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Od strony południowej budynek z części dziennej otwiera się na ogród poprzez zadaszony taras wyciętym w szarym „pudełku”.

Budynek został zaprojektowany jako niskoenergetyczny dlatego ściany zewnętrzne został dobrze ocieplone i zastosowano energooszczędne 3-szybowe okna zamontowane w warstwie ocieplenia a budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperatorem oraz pompę ciepła powietrze-woda

----

Mały dom z cegły w Kozłowie

Lokalizacja: Kozłów
Projekt:Inostudio
Autorzy: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak
Powierzchnia: 130m2 + garaż
Daty: projekt - 2018; realizacja - 2020

Skomentuj:

Mały dom z cegły w Kozłowie