News

  • Dyplom Roku SARP: znamy laureatów 57. edycji konkursu

    Dyplom Roku SARP: znamy laureatów 57. edycji konkursu

    Ósmego października, podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w Pawilonie Wystawowym SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu SARP na najlepszy dyplom architektoniczny w Polsce.

  • Trzecia edycja festiwalu Art in Architecture

    Trzecia edycja festiwalu Art in Architecture. 7 grudnia poznamy laureatów konkursu

    Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival, organizowanego przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych. Festiwal, poprzez promocję szerszego wykorzystania sztuki w przestrzeni prywatnej, publicznej i obiektach komercyjnych, ma na celu zachęcenie inwestorów, architektów i projektantów wnętrz do współpracy z artystami.

  • DYPLOM Z ARCHICADEM: ruszyła 5. edycja konkursu

    DYPLOM Z ARCHICADEM: ruszyła 5. edycja konkursu

    Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej magisterskiej i inżynierskiej pracy dyplomowej w zakresie architektury i urbanistyki, architektury wnętrz oraz architektury krajobrazu, wykonanej z wykorzystaniem programu Archicad. Do wygrania są nagrody o łącznej wartości ponad 70 000 złotych. Termin nadsyłania prac upływa 28 lutego 2022 roku.

  • FUZJA w Łodzi: kolejne mieszkania już w sprzedaży

    FUZJA w Łodzi: kolejne mieszkania już w sprzedaży

    Szukacie mieszkania w Łodzi? Deweloper Echo Investment ruszył ze sprzedażą kolejnego etapu mieszkaniowego łódzkiej Fuzji - inwestycji realizowanej na terenie, który kiedyś zajmowały zakłady włókiennicze Scheiblera. Teraz powstaje tu wielofunkcyjny kompleks , łączący miejsca do życia, pracy, odpoczynku i rozrywki. Lokale mieszkalne, dostępne w poprzednich etapach sprzedaży, cieszyły się dużym zainteresowaniem. W najnowszym deweloper oferuje 156 mieszkań o zróżnicowanym metrażu i rozkładzie.

  • Warsaw UNIT z precertyfikacją WELL v2 Core

    Warsaw UNIT z precertyfikacją WELL v2 Core

    Warsaw UNIT jest największym projektem w Europie i jedynym wieżowcem w Polsce, który uzyskał precertyfikat w systemie WELL v2 Core.

  • Gdańskie mieszkanie w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad, 20.10.2021 r., godz. 11:00

    Gdańskie mieszkanie w stylu Bauhaus – prezentacja online i wywiad, 20.10.2021 r., godz. 11:00

    Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus została zamknięta w latach 30. ubiegłego wieku, duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto, co zastaniemy we wnętrzach mieszkania w Gdańsku, inspirowanego modernistyczną estetyką. Zapraszamy na wywiad online z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa, połączony z prezentacją wnętrz zaprojektowanego przez nie mieszkania, w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Rozmowa będzie dotyczyła realizacji, innych ciekawych projektów z portfolio pracowni oraz planów na przyszłość. Transmisja 20 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.

  • Premiera wirtualnej mapy

    Mapa warszawskiej architektury lat 90.: spotkanie promocyjne 12.10.2021 r.

    Lata 90. u wielu osób budzą sentyment, jednak architektura tamtego okresu powoduje wręcz skrajne emocje. Jedni najchętniej wyburzyliby wszystko o transformacyjnym rodowodzie, inni życzyliby sobie zobaczyć wiele obiektów w rejestrze zabytków. O ile połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce wydają się w miarę znośne, o tyle już tolerowanie pstrokatych budowli o nieraz wręcz kuriozalnych bryłach przychodzi z niemałym trudem. Często jednak za powstaniem tych oryginalnych form kryją się historie, które dotąd nie zostały poznane.

  • Oto tegoroczni finaliści Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro

    Nagroda Prezydenta Poznania im. Jana Baptysty Quadro: poznaliśmy finalistów konkursu

    W konkursie na najlepszy obiekt architektoniczny, zrealizowany w Poznaniu w 2020 roku, pozytywną weryfikację Jury otrzymało dziewięć inwestycji. Zwycięski projekt poznamy 18 października 2021 r., a jego autorzy zostaną uhonorowani Nagrodą Quadro.

  • Robert Konieczny wybiera najlepsze realizacje Estonii 2020/2021

    Robert Konieczny wybiera najlepsze realizacje Estonii 2020/2021

    Stowarzyszenie Architektów Estońskich (Eesti Arhitektide Liit) raz do roku zaprasza uznanego zagranicznego architekta, aby dokonał wyboru najlepszej realizacji na terenie tego kraju. W poprzednich latach w tej roli wystąpili: Rainer Mahlamäki, Fuensanta Nieto, Vytautas Biekša, Sami Rintala, Lina Ghotmeh czy Samuli Woolston. W tym sezonie zaproszono Roberta Koniecznego.

  • Pawilon Polski EXPO w Dubaju

    EXPO 2020 w Dubaju: Pawilon Polski i wędrujące ptaki

    Ta pierwsza na Bliskim Wschodzie światowa wystawa miała się odbywać od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku, ale organizatorzy zostali zmuszeni do zmiany terminu w związku z pandemią. Nowe ramy czasowe to 1 października 2021 - 31 marca 2022 roku. Z początkiem października otworzył się dla zwiedzających również Pawilon Polski w Dubaju, zachwycający turystów niezwykłą, kinetyczną instalacją.

  • RAPORT: Co turyści sądzą o stanie sanitarnym w górach?

    RAPORT: Co turyści sądzą o stanie sanitarnym w górach?

    Czy dostępność toalet przy górskich szlakach jest wystarczająca i spełnia potrzeby turystów? Aby poznać zdanie miłośników wycieczek po górach powstała ankieta, której wyniki są jednoznaczne – nie jest dobrze. Toalety nie spełniają oczekiwań użytkowników zarówno pod względem higienicznym, jak i praktycznym – do tego stopnia, że niemal 65% ankietowanych po prostu rezygnuje z korzystania z nich i szuka innych rozwiązań. Niemal 80% respondentów ocenia stan toalet negatywnie – ich czystość, braki w wyposażeniu, brak przystosowania toalet do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami czy opiekunów z dziećmi.

  • E-konferencja: BIM a architektura zrównoważona

    E-konferencja: BIM a architektura zrównoważona, 30.09.2021 r.

    Konferencja ma za zadanie pokazania relacji, jakie funkcjonują pomiędzy cyfrowym modelowaniem a ekologicznymi wskaźnikami, przypisywanymi do każdej inwestycji. Zapraszamy na spotkanie online, które odbędzie się 30 września 2021 r. o godz. 9:00. Aby wziąć w nim udział, wystarczy się zarejestrować.

  • Jak powraca las?

    Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla artystów w Muzeum Warszawy

    W Muzeum Warszawy powstało nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza wystawa, przygotowana we współpracy z kolektywem Sputnik Photos, to pokaz "Jak powraca las" Sayama Ghosha, o historii Puszczy Kampinoskiej. Projekt wystartował 22.09.2021 r.

  • Cosentino uruchamia jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na własny użytek w Europie

    Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Europie

    Firma Cosentino, producent spieku Dekton, konglomeratu Silestone i kamieni naturalnych Sensa, wprowadza nowy model zarządzania energią odnawialną w sektorze przemysłowym. Instalacja będzie miała moc ponad 20 megawatów i stanowić będzie około 25% rocznego zużycia energii elektrycznej firmy Cosentino. Przy inwestycji przekraczającej 10 milionów euro uruchomienie platformy zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku.

  • Konkurs architektoniczny Ruukki na muzeum śniegu w Rovaniemi

    The Unbelievable Challenge 2021: konkurs na projekt muzeum śniegu w Rovaniemi

    Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną - i chce zwrócić na to uwagę innych. Konkurs „The Unbelievable Challenge 2021” organizowany jest przez firmę Ruukki Construction i otwarty dla obywateli wszystkich krajów strefy Schengen.

  • Fabryka Norblina z pozwoleniem na użytkowanie

    Fabryka Norblina z pozwoleniem na użytkowanie

    Zakończyła się trwająca 46 miesięcy rewitalizacja Fabryki Norblina na warszawskiej Woli, realizowana przez Grupę Capital Park. Kompleks otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Na terenie inwestycji trwają przygotowania do otwarcia konceptów, które przed przyszłymi odwiedzającymi będą odsłaniane sukcesywnie w ciągu nadchodzących miesięcy.

  • Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły pod Poznaniem – prezentacja online i wywiad

    Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – prezentacja online i wywiad, 22.09. 2021 r., godz. 11:00

    Dom, będący tematem zapowiadanej prezentacji, mieści się pod Poznaniem. To realizacja w modnym stylu nowoczesnej stodoły, a za przygotowaniem projektu stoi pracownia Mili Młodzi Ludzie, znana z pomysłowych i klimatycznych aranżacji. Nie inaczej było w tym przypadku - architekci stworzyli wnętrza pełne współczesnego wzornictwa, w których jednocześnie da się wyczuć sielskiego ducha. Już 22 września, o godzinie 11:00, na kanałach YouTube, FB i LinkedIn, będzie miała miejsce prezentacja tych wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL", a także wywiad z Lechem Moczulskim z pracowni Mili Młodzi Ludzie. Dowiemy się ponadto, jakie plany na przyszłość mają autorzy projektu, a także co jeszcze ciekawego możemy znaleźć w ich portfolio.

  • Dom w Zełwągach nawiązujący do architektury regionalnej

    Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja? Konferencja Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 15-16.09.2021

    W dniach 15 i 16 września odbędzie się konferencja poświęcona tematyce architektury regionalnej, „Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja?” Uczestnicy wspólnie odpowiedzą na pytanie, jaki powinien być nowoczesny dom, który jednocześnie nawiązuje do tradycyjnych wzorców.

  • KONKURS: „Wydruk vs Rzeczywistość” Wygraj ploter HP!

    Wydruk vs Rzeczywistość: weź udział w konkursie i wygraj ploter HP!

    Serwis archinea.pl wraz z partnerem, firmą HP, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, którego tematem jest zestawienie wizji z rzeczywistością. Do wygrania jest wysokiej jakości, nowoczesne urządzenie drukujące HP DesignJet Studio 24” - a na czym konkretnie polega zadanie stawiane przed uczestnikami konkursu?

  • Schody Browary Warszawskie

    Najbardziej kolorowe schody w Warszawie

    Utalentowany artysta, Dawid Ryski, sprawił, że już niedługo to właśnie te schody staną się jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w stolicy. Nie ma w Warszawie drugich takich - wpadają w oko dzięki żywej kolorystyce, a zatrzymują spojrzenie na dłużej za sprawą graficznych detali. Jaka historia kryje się za powstaniem tego streetart'owego dzieła?

  • Mistrzowie Architektury - Wystawa w Pradze

    Wernisaż wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury - Praga, 17.09.2021 r.

    Już niedługo odbędzie się pierwsza międzynarodowa prezentacja wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury. Została zlokalizowana w holu głównym Narodowej Biblioteki Technicznej (NTK) w Pradze. Uroczyste otwarcie z udziałem publiczności zaplanowano na piątek, 17 września 2021 r. o godz. 18:00, a wystawa pozostanie w budynku NTK aż do 29 października 2021 r.

  • Konkurs urbanistyczno - architektoniczny na koncepcję zagospodarowania osi kompozycyjnej Gdyni - Skweru Kościuszki i Mola Południowego

    Pirs Przyszłości: Konkurs na koncepcję zagospodarowania Skweru Kościuszki i Mola Południowego w Gdyni

    Prezydent Miasta Gdyni zaprasza do udziału w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni.

  • Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów

    Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów

    Taras widokowy wieżowca Varso Tower, położony na wysokości 205 metrów, zazielenił się. Goście najwyżej położonego ogrodu w Warszawie znajdą tu cień pod koronami kilkunastu dojrzałych głogów jednoszyjkowych. Drzewa te są jednymi z najwyższej posadzonych w budynku w Europie.

  • Baza kajakarska w Augustowie, Projekt: PSBA i INOONI

    Bramy i drzwi Wiśniowski w zwycięskim budynku bazy kajakarskiej w Augustowie

    Baza kajakarska w Augustowie zdobyła Nagrodę Publiczności w POiD Building Awards 2021! Ważnymi elementami obiektu zlokalizowanego w malowniczym zakolu rzeki Netty są bramy i drzwi marki Wiśniowski.

  • Ponad 155-metrowa wieża SKYSAWA z wiechą

    Ponad 155-metrowa wieża SKYSAWA z wiechą

    40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża SKYSAWA, której konstrukcja właśnie została ukończona. Przeważająca część pięter budynku powstała w rekordowo krótkim czasie. Jedno piętro budowano w zaledwie cztery dni.

  • Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Design Week Milano

    Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Salone del Mobile w Mediolanie

    Salone del Mobile w Mediolanie to najsłynniejsze wnętrzarskie targi na świecie. Podczas tegorocznej odsłony pojawi się tam pomnik konny polskiej artystki, Izy Rutkowskiej. Jej praca będzie zestawiona z figurą Vittorio Emanuele II, tak bardzo różniącej się pod względem formy. Autorka zmienia symbolikę pomnika konnego, również poprzez współtworzenie przestrzeni publicznej z udziałem użytkowników.

  • Archi+Wood by OSMO

    Konkurs dla architektów Archi+Wood by OSMO

    Renomowany producent naturalnych impregnatów do drewna, firma Osmo, ogłosił konkurs dla projektantów i architektów, w którym są do wygrania nagrody pieniężne. Aby wziąć udział, należy zgłosić projekt ogrodu lub architektury zewnętrznej z elementami drewnianymi, w którym zostało wykorzystane drewno oraz co najmniej jeden produkt marki Osmo. Prace można nadsyłać do 15 października.

  • Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu 2021

    Co zobaczymy na Targach Rzeczy Ładnych we Wrocławiu 4 i 5 września?

    Po raz pierwszy w 8-letniej historii Targów Rzeczy Ładnych wydarzenie to będzie miało swoją odsłonę nie tylko w Warszawie, ale również we Wrocławiu. W dniach 4-5 września, w Hali Stulecia, zobaczymy prace ponad 130 wystawców z całej Polski, a wśród nich: ceramikę i szkło, meble, plakaty i ilustracje, rośliny, lampy, tekstylia, produkty spa i wellness, zabawki i książki dla dzieci oraz różnorodne akcesoria. Prezentujemy prace wybranych twórców, które zostaną zaprezentowane na TRŁ WROCŁAW!

  • 6 x miejskie przesilenie. Znamy program filmowy MIASTOmovie 9

    6 x miejskie przesilenie. Znamy program filmowy MIASTOmovie 9

    Poznaliśmy program tegorocznej odsłony festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Podczas 9. edycji wydarzenia na ekranie zobaczymy historię wzniesienia w Kopenhadze wzgórza-spalarni śmieci; przyjrzymy się ucieczce z miasta do jednej z najbardziej osobliwych osad w Chinach; poznamy osiedle z lat 70., idealnie dopasowane do czasów pandemicznego odizolowania. Bilety już w sprzedaży!

  • II edycja konkursu CITYandREST. Wspólna przestrzeń miasta

    II edycja konkursu CITYandREST organizowanego przez Polbruk S.A.

    Producent kostki brukowej i betonowych wyrobów drogowych, Polbruk S.A., po raz drugi zaprasza do wzięcia udziału w organizowanym przez siebie konkursie. Tegoroczna odsłona nosi nazwę CITYandREST - Wspólna przestrzeń miasta, a przed uczestnikami stoi zadanie stworzenia na terenie Skawiny wspólnej, bezpiecznej przestrzeni miejskiej, wypełnionej zielenią, małą architekturą oraz strefami wypoczynku w duchu woonerf. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.