polska architektura
Podziemne muzeum w Katowicach
Już wiosną rozpoczną się prace nad budową nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Projekt Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu powstanie na terenie dawnej kopalni "Katowice", nieopodal hali Spodek. Nowe Muzeum Śląskie będzie pierwszym obiektem wyznaczającym w centrum Katowic tzw. strefę kultury.
Warszawa socjalistyczna TOP 10 - przewodnik po budynkach PRL-u
Socrealizm, w duchu którego odbudowywano zniszczoną Warszawę, pozostawił monumentalne budowle i szerokie ulice. Architektura powojennej stolicy miała pokazywać siłę i potęgę jedynej słusznej ideologii. Pałac Kultury i Nauki czy Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa to tylko niektóre założenia, które stały się symbolem minionej epoki. Wiele z nich odnajdujemy w nowoczesnej panoramie stolicy, niektóre zaś możemy zobaczyć już tylko na archiwalnych zdjęciach.
11.1.11 - koniec Brutala z Katowic
Niespełna 40-letni dworzec w Katowicach uznawany za arcydzieło i białego kruka architektury znikł w przeciągu 21 dni. Jego unikatowa konstrukcja zbudowana z 16 żelbetowych kielichów została już przewrócona, obecnie przerabiana jest na żwirek. BRYŁA przedstawia kalendarium historii budynku, który jak żaden inny wzbudzał skrajne emocje.
Najnowocześniejsza biblioteka w kraju
Centrum Informacji Naukowej wraz z Biblioteką Akademicką powstaje w Katowicach. Projekt autorstwa młodej pracowni architektonicznej HS99 zakłada wiele niestandardowych rozwiązań. Rzadkie jak na polskie warunki jest także tempo budowy, bo budynek zostanie otwarty o rok wcześniej niż zapowiadano, czyli na jesieni tego roku. Zobacz postępy prac.
Architektura w Łodzi TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Łódź nazywana jest polskim Manchesterem i kojarzy się głównie z fabrykami, które lata świetności mają już dawno za sobą. Od kilku lat sytuacja jednak diametralnie się zmienia i Łódź staje się atrakcyjnym miejscem nowych inwestycji. Zaniedbane hale produkcyjne stają się biurowcami, hotelami i galeriami sztuki. Nie braknie także nowych inwestycji.
Rok 2010 w architekturze
Miniony rok w kulturze odbył się pod znakiem Chopina, zarazem w architekturze obrodził chopinowskimi realizacjami - rewitalizacją Żelazowej Woli i budową Centrum Chopinowskiego na Tamce. To dzieła Bolesława Stelmacha, który 2010 rok będzie dobrze wspominał, bo otrzymał polskiego Pritzkera - Nagrodę Honorową SARP-u. Dużo się działo w Krakowie, które miało prawdziwy wysyp inwestycji muzealnych. Nie zabrakło też kuriozów, jak największy na świecie pomnik Chrystusa w Świebodzinie!
Wieżowiec przy Twardej
Rozpoczęła się budowa najnowszego warszawskiego wieżowca. Będzie liczył 160 metrów wysokości i już za kilkanaście miesięcy stanie się jednym z najważniejszych elementów przestrzennych w panoramie Warszawy. Projektantem jest Helmut Jahn, twórca Sony Center w Berlinie.
Antykatalogowiec ze słomy, czy z węgla?
Praca Katarzyny Berger zatytułowana Dom Polski w sposób inteligentny, prosty i dowcipny reinterpretuje architekturę rodzimą. Spośród innych zgłoszeń wyróżniła go proekologiczność. Wypełnieniem elewacji jest materiał powszechnie dostępny i naturalny, pobrany z terenu działki. W zależności od regionu, w którym dom zostanie zbudowany będzie to kamień, drewno, słoma, a nawet węgiel.
Sinfonia Varsovia w dziesięciu odsłonach
W listopadzie rozstrzygnięto konkurs na siedzibę renomowanej warszawskiej orkiestry Sinfonia Varsovia. Wygrała praca architektów austriackich z Atelier Thomas Pucher ZT Gmbh. Dziś prezentujemy Wam pozostałe dziewięć nagrodzonych prac. Wśród nich projekty min. Zahy Hadid, Grupy Centrala, pracowni Hermanowicz Rewski, czy Mąka Sojka Architekci.
Dom mazurski z katalogu
Pracownia architektoniczna "AA" z Gdańska zdobyła I miejsce w konkursie na projekt współczesnego domu jednorodzinnego, wpisującego się w tradycyjny wiejski krajobraz Warmii i Mazur. Najlepsze prace konkursowe znajdą się w katalogach, które będą dostępne w urzędach gmin i ośrodkach kultury.
Muzeum Historii Żydów Polskich na półmetku
Żelbetowa bryła budynku jest gotowa. Teraz robotnicy kładą dach i natryskują beton na krzywoliniowe ściany. Choć do ukończenia prac pozostało jeszcze 15 miesięcy, siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie już wygląda imponująco.
Autor Centrum Chopinowskiego nagrodzony
Bolesław Stelmach, autor m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie oraz rewaloryzacji parku i muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, został laureatem nagrody honorowej Stowarzyszenia Architektów Polskich" Nagroda przyznawana jest "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury".
WASZE PROJEKTY: Projekt Piotrkowska+
Na progu drugiego dziesięciolecia XXI wieku najważniejsza ulica w Łodzi przeżywa największy kryzys od czasów powstania. Jej powolna śmierć stała się niezaprzeczalnym faktem. Problem ten nurtuje mieszkańców Łodzi do tego stopnia, że nikt już dzisiaj nie neguje konieczności zmian. Grupa studentów we wsparciu biznesmenów proponuje kompleksowy i interdyscyplinarny projekt ożywienia Piotrkowskiej.
Wystawa najlepszych europejskich budynków
Po raz pierwszy w Polsce we Wrocławskim Muzeum Architektury prezentowane są prace laureatów i uczestników konkursu architektonicznego o Nagrodę Miesa van der Rohe. Trafiły na nią fotografie i plany budynków wyróżnionych w roku 2009, czyli Norweskiej Opery Narodowej w Oslo i Gimnazjum 46o 09'N / 16o 50'E z chorwackiej Koprzywnicy, a także 47 z wszystkich 340 budynków nominowanych do nagrody.
Przewodnik architektoniczny TOP 10 Kraków
Kraków obfituje w architektoniczne zabytki. Ale nie o zabytkach mowa, ale o nowej architekturze byłej stolicy Polski. Władze miasta sporo obiecują i często na planach się kończy, jednak gród Kraka w ciągu ostatnich lat uzbierał trochę porządnej architektury. Proponujemy subiektywny plan wycieczki architektonicznej po Krakowie.
Kolorowo jak w Bielsku-Białej
Bielskie Osiedle Karpackie do niedawna nie wyróżniało się spośród wielu innych w całej Polsce. Dominowała szarość i monotonia. Tzw. "termomodernizacja" stała się okazją do wybicia ponad przeciętność i nadania zabudowie intensywnych kolorów. Pytanie tylko, czy jego mieszkańców nie rozbolą od nich oczy...
Wine, culture, architecture. Smak architektury
"Wine, culture, architecture. Smak architektury" to najnowsza książka dotycząca dynamicznie rozwijającej się dziedziny architektury. Autorka prezentuje i opisuje w niej ponad 60 winnic, projektu największych architektów ze świata.
Stadiony w Polsce - mecz i co dalej?
W Polsce coraz częściej wyrastają nowoczesne stadiony, głównie na potrzeby Euro 2012. Powstają także obiekty sportowe mniejszej rangi, stadiony klubowe; Legii w Warszawie, Cracovii w Krakowie, czy Arki w Gdyni. Co jednak, kiedy piłkarze zejdą z murawy, a trybuny opustoszeją? Zapraszamy na debatę o skutecznym zarządzaniu infrastrukturą stadionową. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem euro@agora.pl.
Warszawa na starych pocztówkach
Warszawa ulega ciągłym przeobrażeniom. Zniszczona podczas wojny, odbudowana w Polsce socjalistycznej, nowego tempa nabrała dopiero w kapitalizmie. Spójrzmy, jak stolica wyglądała na starych pocztówkach, w latach '60.
Międzyludzka Przestrzeń Komunikacji
Sztuka podróżuje po łódzkich torowiskach. Sugestywne hasła w prostej oprawie graficznej naklejane są na bocznej ścianie tramwajów. Akcja MPK ma na celu wzbudzić pozytywne skojarzenia, odnosi się do pojęć: optymizmu, motywacji. Podoba Wam się taka inicjatywa w przestrzeni miejskiej? Jakie hasła zaproponowali byście na tramwajach w swoich miastach?
Gdyński Waterfront
Polskie nabrzeża to wstydliwy temat. Zapomniane, zaniedbane, niedostosowane do nowej rzeczywistości. Gdynia uparcie walczy, by miasto odzyskało dawną świetność. U zbiegu ulic Waszyngtona i Hryniewieckiego powstanie nowoczesny kompleks budynków, który ma szansę stać się nowym centrum miasta.
Centralny "przed i po"
Mimo wielokrotnych zapowiedzi PKP, że Dworzec Centralny zostanie zburzony, na razie udało się tego uniknąć. Trwa jego remont. Mimo, że prace są dopiero w pierwszej fazie, już widać efekty. Pod koniec 2011 roku podróżni i warszawiacy, po 36 latach (w przyszłym roku) od otwarcia, ujrzą go w pełnej krasie, zgodnie z pierwotnym zamierzeniem głównego projektanta - Arseniusza Romanowicza.
W Opolu łączą style
Na początku przyszłego roku mieszkańcy Opola będą mogli cieszyć się nową biblioteką. Zakończona niedawno rozbudowa XIX-wiecznej kamienicy posłużyła jako tło dla nowoczesnej bryły, która oprócz tradycyjnych woluminów pomieści też nowoczesną mediatekę.
ANTYKATALOGOWIEC to dom (nie) typowy
Za "syntetyczne i kompleksowe podejście do problemu" chwalił zwycięski projekt przewodniczący jury Mikołaj Kadłubowski z Grupy 5. - Ta praca w najciekawszy sposób zmierzyła się z tematyką konkursu. Projekt można dostosowywać do potrzeb konkretnego użytkownika obiektu - podkreślała architektka Natalia Paszkowska z WWAA. Prezentujemy zwycięski projekt Weroniki Juszczyk i Łukasza Piankowskiego, który od samego początku urzekł jury konkursu Antykatalogowiec.
Sinfonia Varsovia Centrum
Konkurs architektoniczny na projekt centrum kultury z siedzibą orkiestry Sinfonia Varsovia na Grochowie został rozstrzygnięty w niedzielę. Powstanie za pięć lat. Pierwszą nagrodę zdobyła austriacka pracownia Atelier Thomas Pucher z Grazu. Wśród laureatów znalazła się także pracownia Zahy Hadid. Zobacz projekt [zdjęcia i film].
Plac Defilad z wieżowcami
W centrum Warszawy wyrośnie jeszcze więcej wieżowców, niektóre wysokością prześcigną nawet Pałac Kultury. Stołeczni radni uchwalili we wtorek, po wielogodzinnej dyskusji, nowy plan zagospodarowania przestrzennego Placu Defilad. Znacznie różni się on od tego, który obowiązuje od czterech lat.
Ekospalarnia w Krakowie
Rozstrzygnięto konkurs na na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Architekci nawiązali do tzw. trójpolówki, odzwierciedlając na elewacjach budynku pasy różnokolorowych traw i zbóż, charakterystyczne dla pejzażu polskich pól.
Wizytówka Chopina
Wystawa "Wizytówka Chopina" w Pałacu Krasińskich w Warszawie to pokaz największej na świecie kolekcji autorskich rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina znajdującej się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Autorami oprawy ekspozycji jest Boris Kudlicka oraz architekci z pracowni WWAA Architekci. Wystawę można oglądać do 11 listopada.
Kawiarnia nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu
Malta - wyjątkowe miejsce w Poznaniu może już niebawem wzbogacić się o nietypowy obiekt. Młoda pracownia ultra architects zaprojektowała dla tego miejsca nowoczesną kawiarnię z amfiteatrem, która inspirowana była sportową łodzią.
Centrum Nauki Kopernik rusza w piątek!
20 tys. m kw. powierzchni, sześć wystaw stałych, ponad 450 eksponatów, w tym 22 artystyczne, 100 animatorów towarzyszących zwiedzającym i prawie pół miliona gości rocznie, to najważniejsze liczby dotyczące warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, które już w piątek uroczyście zainauguruje działalność. Główną atrakcją będzie pokaz multimedialny zatytułowany "Wielki Wybuch".