architektura na świecie
Mołdawia: duchy sowieckiego cyrku. Brutalistyczna bryła cyrku w Kiszyniowie [CZERWONY URBEX]
Otwarty w Kiszyniowie w 1981 roku cyrk, jest modelowym przykładem brutalizmu. W budynku tym odbywały się pokazy, o których marzyły całe pokolenia. Dziś żelazne posągi zostały zniszczone przez wandali, a ścienne freski noszą zapach wilgotnego kurzu. Co pozostało dzisiejszym dorosłym z tego miejsca pełnego wspomnień?
SkyCity Challenge 19: domy w płaskich paczkach [WYNIKI KONKURSU]
Ogłoszono właśnie wyniki odbywającego się co dwa lata konkursu SkyCity Challange, organizowanego przez platformę internetową Sky Sity. Tym razem architekci musieli stworzyć projekt modułowego, łatwego w montażu domu, który można łatwo przetransportować w dowolne miejsce na świecie, pakując elementy do płaskich paczek.
Tysiąc drzew w Szanghaju. Nowa zielona inwestycja od Heatherwick Studio
W Szanghaju, obok dzielnicy M50, uznawanej za kulturowe serce miasta, architekci z londyńskiej pracowni Heatherwick Studio zaproponowali ustawienie kilkubryłowego budynku, któremu nadali nazwę „1000 drzew”. Pierwsza bryła ma być gotowa w połowie 2020 roku, właśnie zdjęto z niej rusztowania.
Rogers Stirk Harbour + Partners stworzyli magazyn dla Luwru. Jest jak forteca pełna sztuki
Nowy budynek Centre de Conservation du Louvre w Lens zaprojektowany przez pracownię Rogers Stirk Harbour + Partners, ma pomieścić 250 000 dzieł sztuki ze zbiorów Luwru.
Albania: Piramida tyrana w Tiranie. Dawne muzeum Enevera Hodży [CZERWONY URBEX]
W 1988 roku tuż przed końcem reżimu komunistycznego w Albanii, w Tiranie wzniesiono pomnik faraona ku pamięci dyktatora Envera Hodży, który prowadził kraj żelazną ręką i dzięki któremu Albania zyskała przydomek „Korea Północna Europy”. Po 1991 roku budynek został przekształcony w centrum kultury, w którym odbywały się pierwsze imprezy rave i stał się symbolem wyzwolenia Tirany.
Największa zielona ściana w Europie. Na elewacji Citicape House w Londynie pojawi się 400 000 roślin
Citicape House w Londynie to najnowszy projekt pracowni architektonicznej Sheppard Robson. Całą elewację 11-piętrowego budynku pokryją rośliny. Będzie to największa zielona ściana w Europie!
Snøhetta zaprojektowała centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion na wyspie Spitsbergen
Na norweskiej wyspie Spitsbergen, w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, przechowywanych jest ponad 770 tys. rodzajów nasion jadalnych z całego świata. Właśnie tu powstanie The Arc - zaprojektowane przez Snøhettę centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion.
Ckaltubo - gruzińskie uzdrowisko-widmo. Uwielbiali je radzieccy dygnitarze.
W gruzińskim mieście Ckaltubo znajduje się uzdrowisko, które przeżywało swój wielki rozkwit w latach 50. XX wieku. Stanęło tu 19 monumentalnych obiektów sanatoryjnych, a pociągi z Moskwy przyjeżdżały tu kilka razy dziennie. Dziś wysublimowane ruiny opuszczonych sanatoriów, są apokaliptycznym świadectwem epoki komunizmu.
Rewitalizacja parku Al-Umma w Bagdadzie. Polak zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie
Jaki pomysł na zaniedbany park Al-Umma w Bagdadzie ma Marcin Kitala? Chce stworzyć demokratyczną przestrzeń pełną pokoi-ogrodów. Można tu wszystkiego dotykać, wchodzić do stawów i obserwować, jak rośliny wpływają na swoje otoczenie oraz na nas samych.
Tak będzie wyglądało obserwatorium wielorybów w Norwergii. Zaprojektowała je Dorte Mandrup
Duńska architekt Dorte Mandrup wygrała konkurs architektoniczny na projekt obserwatorium wielorybów w Andenes w Norwegii. Stojący nad brzegiem Morza Norweskiego budynek "The Whale", przypominać ma płetwę wieloryba.
Ukończono dwa biurowce w kampusie Lego w Bilund. Na fasadach umieszczono ogromne klocki
CF Møller Architects zaprojektowali dwa, oryginalne budynki biurowe w duńskim mieście Bilund. To pierwszy etap budowy nowej głównej siedziby firmy Lego.
Polsko-meksykański duet wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Arabskiej Sztuki Współczesnej w Szardży
Polsko-meksykański duet AIDIA STUDIO, czyli Rolando Rodriguez-Leal i Natalia Wrzask, zdobył pierwszą nagrodę Rifat Chadirji Prize 2019 za projekt Muzeum Arabskiej Sztuki Współczesnej w Szardży, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Projekt został wyłoniony z 190 prac z 44 krajów!
Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Na końcu nabrzeża Aker Brygge, w nowoczesnej dzielnicy Oslo, znajdują się niezwykłe budynki przykryte jednym szklanym dachem w kształcie żagla.To Astrup Fearnley Museum, galeria sztuki współczesnej.
Brutalistyczny budynek Camden Town Hall w Londynie został nadbudowany. Projekt powstał w pracowni Orms
Architekci z brytyjskiej pracowni Orms przekształcili brutalistyczny biurowiec Camden Town Hall w Londynie w hotel. Budynek został oczyszczony i nadbudowany. Wisienką na torcie jest przypominająca kapsułkę zewnętrzna winda.
Inteligentne, ekologiczne miasto blisko Cancun w Meksyku. Zaprojektował je Stefano Boeri
Pełne zieleni i ekologicznych rozwiązań "miasto w mieście" ma powstać niedaleko meksykańskiego kurortu Cancun. Smart Forest City Cancun zaprojektował włoski architekt Stefano Boeri.
Niezwykły apartamentowiec na Cyprze. Każde mieszkanie będzie miało prywatny basen
Budynek w Limassol, zaprojektowany przez architektów z Hamonic + Masson & Associés, przypomina egzotyczny kwiat. Do mieszkalnej wieży przytwierdzono platformy z prywatnymi basenami i ogrodami.
Bułgaria: UFO komunizmu. Buzłudża - opuszczony brutalistyczny pomnik [CZERWONY URBEX]
Symbol i pamiątka bułgarskiego komunizmu. Buzłudża - lśniący przykład architektury brutalizmu został wzniesiony w 1981 roku pośród bałkańskich gór na polecenie szefa Ludowej Republiki Bułgarii Todora Żiwkowa. W czasach realnego socjalizmu odbywały się tu mistyczne pielgrzymki. Teraz, wraz z upadkiem bloku sowieckiego, budynek popadł w zapomnienie.
Niemcy: zniknięcie Armii Czerwonej. Wünsdorf - opuszczone radzieckie miasto pod Berlinem [CZERWONY URBEX]
Wünsdorf, było najważniejszym radzieckim miastem na niemieckiej ziemi. W tej bazie mieściło się w okresie zimnej wojny, naczelne dowództwo Armii Czerwonej. Było to też największe radzieckie miasto poza ZSRR. Mieszkało tu na stałe 35-40 tysięcy ludzi. Nie tylko żołnierze, ale ich rodziny i pracownicy cywilni. Było tu wszystko, co jest niezbędne w mieście: szkoły, przedszkola, teatr, kino, sklepy, osiedla mieszkaniowe i obiekty sportowe. Kompletna miejska infrastruktura. Mówiono tu po rosyjsku, a Niemcy zwykle nie mieli wstępu.
Hôtel de Paris w Monte Carlo przeszedł renowację. Tak teraz wygląda perła Lazurowego Wybrzeża
Wybudowany w 1865 roku w Monte Carlo, najbardziej prestiżowej części Monaco, Hôtel de Paris przeszedł subtelną renowację. Wykonała ją agencja architektoniczna Affine Design, specjalizującą się w tworzeniu i konserwacji pałaców i luksusowych hoteli na całym świecie.
Miejsce upamiętniające ofiary strzelaniny w nocnym klubie w Orlando. Projekty pokazali Studio Libeskind, MVRDV i MASS Design
6 pracowni architektonicznych z całego świata zaprezentowało projekty miejsca upamiętniającego strzelaninę w klubie Pulse w Orlando. Konkurs zorganizowany został przez Dovetail Design Strategists. Zadaniem było stworzenie miejsca pamięci na terenie klubu przy Orange Avenue 1912 i budynku muzeum ulokowanego kilka przecznic dalej
Dom Abrahama w Abu Zabi. Kompleks z kościołem, meczetem i synagogą
W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powstanie wyjątkowy kompleks, który połączy trzy religie. Ma być to miejsce pokojowego współistnienia trzech religii abrahamowych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.
Flagowy sklep Apple na Manhattanie ponownie otwarty. Szklana kostka na nowo od Foster + Partners
19 września otwarto ponownie sklep Apple przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Za koncepcję przebudowy odpowiada biuro Foster + Partners. Z architektami ściśle współpracował Jonathan Ive - były główny projektant firmy Apple.
Heatherwick Studio zaprojektuje kompleks budynków w czeskiej Pradze
Heatherwick Studio, prowadzone przez Thomasa Heatherwicka, zaprezentowało swój nowy projekt, który powstanie w sercu historycznej Pragi. Na powierzchni 15 000 metrów kwadratowych powstaną biura, sklepy i zielona przestrzeń publiczna.
Ścieżka rowerowa w koronach drzew
Na terenie belgijskich lasów Bosland (blisko granicy z Holandią) powstała nietypowa ścieżka rowerowa w koronach drzew. Ustawiona na szeregu kolumn kładka, wznosi się kilkanaście metrów nad ziemią.
The Twist od BIG już otwarty - pawilon jak nowoczesna rzeźba
We wrześniu 2019 r. w norweskim muzeum Kistefos otwarty został nowy pawilon "The Twist". Jego architektoniczna, skręcona forma prezentuje idealne połączenie industrialnego charakteru miejsca ze sztuką współczesną. Projekt powstał w pracowni BIG - Bjarke Ingels Group.
Hotele dla pszczół na billboardach McDonald's
W Szwecji billboardy McDonald's nie tylko reklamują popularną sieć - są także schronieniem dla pszczół. Akcja powstała we współpracy z agencją kreatywną NORD DBB i firmą JCDeaux.
Catherine Huang z BIG: "Jesteśmy pragmatycznymi optymistami" [WYWIAD]
Catherine Huang dołączyła do BIG w 2007 r. a partnerem została w 2018 r. Pracowała przy takich projektach jak duński pawilon na Shanghai Expo 2010, energooszczędny wieżowiec Shenzhen Energy HQ czy sprzyjający energooszczędności masterplan dla Toronto. Współtworzyła również projekty mieszkaniowe w Kopenhadze i Sztokholmie i na Tajwanie. Tylko nam odpowiedziała o pracy w BIG, duńskim sposobie projektowania i wyzwaniach, które stoją przed architektami.
10 obiektów od 10 wpływowych osób ze świata kultury - projekt Legacy
Jakie przedmioty przedstawiciele londyńskich instytucji kultury chcieliby podarować najbliższym? Wspólnie z wpływowymi projektantami stworzyli wyjątkowe obiekty z czerwonego dębu amerykańskiego pod wspólnym hasłem „Legacy” (Dziedzictwo). Efekty ich działań można już oglądać na Festiwalu Designu w Londynie.
Muzeum Bauhausu w Dessau już otwarte
8 września w Dessau otwarto Muzeum Bauhausu. Budynek, zaprojektowany przez hiszpańską pracownię Addenda Architects, stanął w samym centrum miasta - około 1,5 km od słynnych zabudowań szkoły.
Bjarke Ingels - na czym polega fenomen założyciela BIG Architects?
Jaki powinien być główny cel architektury? Czy jest to stawianie budynków coraz wyższych, większych i bardziej zdumiewających? A może wykorzystywanie nowych technologii i materiałów, o których nikt wcześniej nie pomyślał? Duńskie studio architektoniczne BIG Architects i jego założyciel, Bjarke Ingels, proponują zupełnie inne podejście do tematu. Architektura, według ich definicji, to połączenie sztuki i nauki, a jej głównym zadaniem jest dopasowanie zarówno pojedynczych budynków, jak i całych miast do sposobu, w jaki chcemy żyć. Proste i genialne zarazem. Obecnie Bjarke Ingels bada, jak chcą żyć ludzie w Warszawie, tworząc swój pierwszy projekt w Polsce.