architektura na świecie
Studio Heatherwick zaprojektowało gigantyczną pergolę w Tokio
W Tokio ruszyła budowa nowej dzielnicy Toranomon-Azabudai. Pierwszym budynkiem będzie gigantyczna pergola, zaprojektowana przez Studio Heatherwick.
Spice Garden - restauracja pełna aromatycznych przypraw
Posiłki serwowane w ogrodach kwiatowych nie są niczym nadzwyczajnym, ale podane wśród pnączy aromatycznych przypraw rosnących wokół stołu i „zaglądających” do talerzy, smakują inaczej. Restauracja Spice Garden powstała w hotelu Babylonstoren, w miejscowości Simondium w dystrykcie Cape Winelands w Republice Południowej Afryki. Jej zadaniem jest także przypomnienie historii tego miejsca.
Hotel Mercure Budapest Buda przeszedł metamorfozę. Nowe wnętrza zaprojektowała polska pracownia
Architekci z pracowni Tremend odmienili wnętrza hotelu Mercure Budapest Buda w Budapeszcie. Połączyli stare elementy wyposażenia z nowoczesnymi elementami, tworząc oryginalną i ciekawą przestrzeń.
Apartament w Mediolanie od Zaha Hadid Architects
One-11 to ogromny dwupoziomowy apartament w Mediolanie, zaprojektowany przez architektów z pracowni Zaha Hadid Architects. Króluje tu geometria, która łączy elementy wystroju; począwszy od mebli, po przykuwający wzrok parkiet, wykonany z nieregularnych, trapezoidalnych elementów.
Nowy ośrodek wsparcia dla pacjentów onkologicznych w Barcelonie. Nowoczesna architektura i naturalne drewno
W Barcelonie, zaledwie kilka kroków od oddziału onkologicznego szpitala Sant Pau, powstał ośrodek Kālida Sant Pau. To miejsce, w którym chorzy na raka pacjenci, rodziny i opiekunowie mogą mieć zapewnione wsparcie. Nowoczesny budynek został zaprojektowany przez Benedettę Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue EMBT, a projekt wnętrza stworzyła Patricia Urquiola. Na elementach fasady i na pergoli pojawia się tulipanowiec amerykański - piękne naturalne drewno ufundowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Eksporterów Drewna Liściastego (AHEC) .
Widokowe rusztowania wokół katedry Notre Dame
Jak będą przebiegać prace podczas odbudowy symbolu Francji - katedry Notre Dame? Amerykańska pracownia Soltani + LeClercq stworzyła projekt umożliwiający podglądnie robót.
Nowe Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao od Foster + Partners
W centrum Bilbao (Hiszpania) brytyjski architekt Norman Foster postawi "pływającą" galerię sztuki. Jego projekt wygrał międzynarodowy konkurs na renowację i powiększenie Muzeum Sztuk Pięknych.
Hotel na norweskim klifie z basenem zawieszonym nad urwiskiem
Wydrążony w skale norweskiego klifu hotel to projekt Hayri Atak Architectural Design Studio. Największe wrażenie robi wybiegający daleko poza krawędź urwiska basen.
The Coral - domowa hodowla alg. Dla zdrowia i czystego powietrza
Szesnaście kubików zawieszonych na ścianie, każdego dnia zmieniające odcień zieleni, to The Coral - koncept założyciela koreańskiego studia projektowego Ulrim, Hyunseoka An na zrównoważoną i bogatą dietę oraz poprawę jakości powietrzna w naszym mieszkaniu. Wewnątrz kubików rosną bowiem algi.
Ukryta w lesie restauracja - wije się dookoła jeziora
Na obrzeżach Chengdu (Chiny) w lesie eukaliptusowym znajduje się niezwykła restauracja, zaprojektowana przez pracownię MUDA-Architects. Nazwa restauracji - Garden Hotpot, określa zarówno architekturę, jak i specjalizację.
Platforma do obserwacji flamingów niedaleko Abu Zabi. Zaprojektowało ją polsko-meksykańskie biuro
W lipcu 2019 r. podano wyniki międzynarodowego konkursu na projekt platformy obserwacyjnej flamingów w rezerwacie Al Wathba (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Drugie miejsce zajął koncept polsko-meksykańskiego niezależnego biura projektowego AIDIA STUDIO z siedzibą w Londynie.
Tymczasowy pawilon przed katedrą Notre Dame w Paryżu
Zaprojektowany przez pracownię Gensler transparentny pawilon z ruchomymi panelami, stanąłby przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Byłoby to miejsce, w którym odbywałyby się nabożeństwa, targi, wystawy i spektakle.
Polscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt kaplicy w Rwandzie
Pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt kaplicy dla społeczności Rukomo - Rwanda Chapel
Biurowiec w centrum Monachium od Herzog & de Meuron. W środku powstanie "miejski las"
Herzog & de Meuron przygotowali projekt przebudowy dawnego biurowca w centrum Monachium. Otwarty, pełen roślin dziedziniec ma być "zielonym magnesem" przyciągającym w to miejsce mieszkańców i turystów.
OMA rozbuduje Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku
Oryginalna bryła projektu pracowni OMA, stanie tuż obok ukończonego w 2007 roku budynku zaprojektowanego przez architektów z SANAA. Jak za kilka lat prezentować się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku?
Snochetta zaprojektowała platformy widokowe Alpach. Symbioza natury i architektury
Ścieżka Perspektyw to najnowsza realizacja norweskiej pracowni architektonicznej Snohetta. Powstała ona w Austrii, na terenie masywu Nodkette nieopodal Innsbrucku.
Kryształowa karuzela z widokiem na Alpy. Jaime Hayon stworzył instalację dla marki Swarovski
Czarno-biała karuzela, pełna luster, kryształów i baśniowych stworów to najnowsza instalacja hiszpańskiego artysty Jaime Hayona.
Osiem budynków Franka Lloyda Wrighta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się m.in. dom Fallingwater (uznawany za największe dzieło Franka Llyoda Wrighta) i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Crystal House w Amsterdamie od MVRDV. Nowe otwarcie budynku ze szklanych cegieł
Crystal House w Amsterdamie, zaprojektowany przez uznane holenderskie biuro MVRDV, powstał w 2016 roku. Budynek stanął przy luksusowej handlowej ulicy P.C. Hooftstraat. Początkowo mieścił się tu butik Chanel, ale w 2019 roku obiekt zyskał nowego najemcę - francuską markę Herm?s. Odświeżono fasadę, jeszcze bardziej eksponując zaskakujące szklane elementy. Przyjrzyjmy się dokładniej temu projektowi.
Zielona wieża widokowa w Zagrzebiu. Ma być nową bramą do miasta
Nowa wieża widokowa w Zagrzebiu, zaprojektowana przez Superspace, miałaby połączyć miasto z naturą.
Snochetta zaprojektowała w Oslo domek dla turystów z widokiem na fiordy. Jest piękny i skromny
W gęstym lesie, przy jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na fiord w Vettakollen w Oslo, Snohetta zaprojektowała "Fuglemyrhytta" - mały domek/schronisko do wynajęcia dla turystów
Hotel ibis Styles Sarajevo - miks kultur i nawiązania do zimowych igrzysk olimpijskich 1984 roku. To projekt polskiego studia MIXD
W niedawno otwartym hotelu ibis Styles Sarajevo surowy beton kontrastuje z barwnymi kobiercami, a gości wita sympatyczny wilczek Vućko. Wnętrza zaprojektowało polskie studio architektoniczne MIXD, a murale nawiązujące do olimpiady stworzył Karol Banach
Foster + Partners zaprojektowali przystań w Nowym Jorku. Ma być to przestrzeń integrująca ludzi
Ten prosty budynek z rozrzeźbionym dachem ma stanąć nad rzeką Harlem w Nowym Jorku. Pracownia Foster + Partners zaprojektowała go całkowicie pro bono.
Nowoczesny dom z betonu, szkła, stali i aluminium. Stanął wśród starych dębów
Projektując ten niezwykły dom w Kalifornii, architekci z pracowni Faukner Architects postawili na koncepcję zrównoważonego rozwoju. Właścicielom zależało, aby pomieszczenia się przenikały a natura "zaglądała" do wnętrz.
Blok mieszkalny o dynamicznej fasadzie. Otwiera się i zamyka
"Ballet Mécanique", projekt Manuel Herz Architects, to niezwykły apartamentowiec w Zurychu. Wyróżnia się ruchomą fasadą, której części można łatwo przekształcić w balkon.
Mural w Tiranie od portugalsko-polskiego kolektywu Mots. Zwraca uwagę na problem bezdomnych psów
Błąkające się po ulicach, bezdomne, zaniedbane psy to ogromny problem stolicy Albani. Artyści z kolektywu Mots stworzyli wyjątkowy mural, wystawiając zwierzętom symboliczny pomnik.
Studio Foster + Partners zaprojektowało stacje szybkiej kolei w Arabii Saudyjskiej
Haramain High-Speed to nowa szybka kolej, łącząca 4 popularne miasta Arabii Saudyjskiej. Nowoczesne stacje kolejowe zaprojektowało Studio Foster + Partners. Składające się z modułów budynki, inspirowane są starożytnymi tradycjami architektonicznymi regionu.
Nowoczesny kościół pod Madrytem od Vicens + Ramos
Santa Monica to nowoczesny kościół w Rivas-Vaciamadrid - zaledwie 10 km od centrum Madrytu. Rzeźbiarskie wypukłości bryły, autorstwa pracowni Vicens + Ramos, zdają się przepychać do światła.
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową
New Story, organizacja non-profit oraz startup ICON, firma zajmująca się innowacyjnym budownictwem, połączyły siły i zrealizowały wyjątkowy projekt, który ma być pierwszym krokiem w kwestii rozwiązywania problemów mieszkaniowych w krajach rozwijających się. Oba podmioty stworzyły nieduży dom wydrukowany w technologii 3D w niezwykle krótkim czasie i za naprawdę małe pieniądze. Efekt końcowy robi ogromne wrażenie!
La Casa del Desierto, czyli szklany dom na pustyni. Zagrał w piątym sezonie serialu Black Mirror
Ten stojący na pustkowiu szklany dom był już niejednokrotnie wybierany jako plan filmowy. Teraz pojawił się w piątym sezonie popularnego serialu Black Mirror. Poznajcie La Casa del Desierto, czyli Dom na Pustyni.