branża
Ten projekt zachwycił w konkursie make me! Jan Pfeifer o Instrumencie miejskim
Na pozór zwykła barierka, a w rzeczywistości instrument miejski, na którym każdy potrafi zagrać. Laureat dziewiątej edycji konkursu make me! opowiada o swoim projekcie, który łączy przemyślany design ze spontaniczną zabawą.
Przypadek miasto. By wszystkim żyło się lepiej [WARSZTATY]
Miasto żyje. Miasto mówi. Miasto wpływa. Obok krzyczących reklam i smrodu spalin - wypielęgnowane ogrody-balkony, cienie zabytkowych bram, fragmenty odrapanego graffiti i kawałek zieleni akurat idealny do wypicia kawy i złapania oddechu między jedną pracą a drugą. Nasza przestrzeń do życia, oddziałująca na emocje i zmysły. Skomplikowany "przypadek", którego funkcjonowanie w dużej mierze może zależeć od nas samych.
O architekturze z przymrużeniem oka - "Poradnik architekta"
"Poradnik architekta" autorstwa Doroty Ryżko i Urszuli Walickiej to książka, która półżartem, półserio wprowadza w tajniki życia i powinności zawodowe architekta. Komiks rysowany jest dynamiczną kreską, szkicowo i syntetycznie przedstawia kolejne etapy wtajemniczenia w branżowe "know-how". Od pierwszego dnia na wymarzonej uczelni, po egzaminy, prace magisterskie i kolejne wyzwania projektowe, aż po wybór stażysty do swojego biura projektowego oraz prezentacje konkursowe koncepcji architektonicznych. Autorki przygotowały również instruktaż - jak wychować własne dziecko, żeby nie przyniosło nam wstydu - przeznaczony dla rodziców-architektów.
Jan Pfeifer zwycięzcą make me! Projekt niezwykłego Instrumentu Miejskiego
Znamy zwycięzcę make me! Jednego z najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych przeznaczonych dla młodych projektantów organizowanych przez Łódź Design Festival. W tym roku główną nagrodę otrzymał Jan Pfeifer twórca Instrumentu Miejskiego. Projekt wyróżniono za idee wprowadzenia w przestrzeń "gestu, który nie-miejsca zmienia w miejsce".
To ostatnia niedziela - spacer na finisaż Festiwalu Otwartego [WARSZAWA]
Na zakończenie Festiwalu Otwartego i wystawy poświęconej architektowi Janowi Stefanowiczowi organizatorzy zapraszają na spacer po Mokotowie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 9 października o godzinie 15.00. Spacer rozpoczyna zbiórka przy budynku Nowego Teatru, czyli dawnego garażu miejskiego znajdującego się na rogu ulic Madalińskiego i Sandomierskiej. Przewodnikiem po bogatej historii Mokotowa będzie Adrian Sobieszczański z portalu Warszawa historia ukryta.
Z biblioteki architekta, czyli "Dynamika formy architektonicznej" Rudolfa Arnheima [KSIĄŻKA]
To jedna z tych pozycji, którą miłośnik architektury powinien mieć na swojej półce. W "Dynamice formy architektonicznej" Rudolf Arnheim przeprowadza analizę porządku i nieporządku w dizajnie, bada naturę wizualnego symbolizmu i relację między funkcjonalnością a ekspresją. Zapraszamy do lektury fragmentu klasycznej już publikacji w dziedzinie architektury, która niedawno ukazała się w polskim tłumaczeniu nakładem wydawnictwa Oficyna.
Nowe oblicze BIM [KONFERENCJA]
Wykorzystanie technologii BIM pozwala osiągnąć znaczne oszczędności podczas realizacji inwestycji i jej późniejszej eksploatacji. Wg szacunków brytyjskich, gdzie projektowanie BIM jest już obowiązkiem w inwestycjach publicznych, wdrożenie tej technologii może przyczynić się do dwukrotnego przyspieszenie trwania budów i zmniejszenie ich kosztów o 1/3. Wirtualny model budowli obejmujący również zagadnienia branżowe staje się wstępną realizacją inwestycji i pozwala na eliminację błędów już na początkowym etapie cyklu jej życia.
Domy własne architektów [WYKŁAD]
Podobno szewc bez butów chodzi, a jak mieszkają architekci? Czy ich lokum to piękne pałace, zimny modernizmy czy zwyczajne domy o spadzistym dachu?
[WYSTAWA] Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm
Wystawa, której kuratorem jest profesor Andrzej Szczerski, poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa. Lata Drugiej Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które zostały konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim stworzono ramy dla funkcjonowania złożonego organizmu miejskiego i codziennego życia mieszkańców, dzięki którym mogły działać tak różne stowarzyszenia i twórcy, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa ?Artes?, lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni.
Inwestycje bez barier [KONKURS]
Coraz częściej w naszym społeczeństwie dostrzegamy potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dziś nikt już chyba nie wyobraża sobie, aby można było zaprojektować publiczną przestrzeń, do której można dostać się jedynie po schodach. Wystarczy jednak wybrać się na krótki spacer, aby zobaczyć, że wciąż istnieje bardzo wiele barier utrudniających, lub uniemożliwić poruszanie się bez pomocy osób trzecich. Stowarzyszenie Integracja postanowiło wyróżnić te inwestycje, które pokazują, że da się inaczej, a miasto może być przestrzenią przyjazną dla wszystkich
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2016 [WYNIKI KONKURSU]
Konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie wpisał się już na trwałe do kalendarza miejskich imprez i przyciąga fanów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski. W tym roku odbyła się 6 edycja corocznego konkursu.
Społeczne archiwum Warszawy
Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zapraszają na drugą odsłonę akcji, która ma na celu zebranie wspomnień i archiwalnych fotografii warszawiaków dotyczących ciekawych stołecznych budynków, zabytków, także tych modernistycznych. Z zebranych wspomnień powstanie społeczne archiwum na planowanej stronie internetowej Tu było, tu stało.
Nowa szansa dla kieleckiego dworca [KONKURS ARCHITEKTONICZNY]
Dworzec autobusowy w Kielcach to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich budowli. Wyjątkowa architektura po latach zaniedbania i planach obudowania go galerią handlową dostał drugą szansę i znów ma szansę stać się wizytówką miasta.
Wieże wodne i rozmowy o śmieciach. Z Hugonem Kowalskim o sukcesie jego wystawy
Hugon Kowalski i Marcin Szczelina jako pierwsi Polacy w historii pokazali swój projekt na głównej wystawie Biennale Architektury w Wenecji.
Polski Cement w Architekturze [ZBIERANIE NOMINACJI]
W tym roku konkurs Polski Cement w Architekturze organizowany jest już po raz dwudziesty. Końca dobiega właśnie zbieranie nominacji do bieżącej edycji, a my przypominamy laureatów z zeszłego roku.
Istniejące i wyburzone - perły powojennego modernizmu [WYCIECZKA ROWEROWA]
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na drugi z czterech spacerów architektonicznych, które towarzyszą nowej akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy. Tym razem będzie to wycieczka rowerowa. Podczas wycieczek organizatorzy będą zachęcać warszawiaków do dzielenia się wspomnieniami, a także fotografiami Warszawy sprzed lat. Zbiory archiwum znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Tu było, tu stało.
[DOMIPORTA] Najpopularniejsze typy domów na świecie - czy znasz wszystkie?
Najpopularniejsze typy domów na świecie - czy znasz wszystkie?
Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych [SPACER ARCHITEKTONICZNY]
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na trzynasty spacer architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście.
"Ludzkość zawsze powinna sięgać po maksimum." Robert Majkut o designie
Robert Majkut, to jedna z tych postaci polskiego designu, które odniósły sukces nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Naszą rozmowę rozpoczęliśmy od pytania, czym tak właściwie jest i na czym polega design.
Muranów - osiedle pomnik [SPACER ARCHITEKTONICZNY]
Muranów Południowy to niezwykłe osiedle-pomnik powstałe po wojnie na gruzach getta. Było jednym z pierwszych powojennych osiedli warszawskich.
Warszawianka: reaktywacja [Konkurs Architektoniczny]
W czerwcu ogłoszony został międzynarodowy konkurs koncepcyjny na projekt rewitalizacji kompleksu sportowego "Warszawianka" na warszawskim Mokotowie. Czy jest szansa, że kompleks odżyje?
Karty do gry Architektura w Szczecinie
Szczecin ostatnio gra bardzo dobrą architekturą, my być może już niedługo będziemy mogli zagrać kartami z najlepszymi budynkami ze Szczecina. Pomysł na świetną zabawę i ciekawą pamiątkę z wypadu do "małego Paryża.
Współczesny Salon Gdyński - Konkurs dla projektantów wnętrz
W dniach 25-28.08.2016 r. odbędzie się w Gdyni VI już edycja Weekendu Architektury. Podobnie jak w poprzednich latach, jednym z towarzyszących mu wydarzeń będzie konkurs dla projektantów wnętrz, połączony z wystawą i debatą pokonkursową.
Bolesław Kardaszewki - Architektura i polityka
Bolesław Kardaszewski - modernistyczny architekt nierozerwalnie złączony z Łodzią, to właśnie tutaj zrealizowanych zostało najwięcej jego projektów. Choć może poszczycić się wieloma doskonałymi realizacjami, to do dziś nie jest znany szerokiemu gronu odbiorców.
Rusza społeczne archiwum Warszawy – nowa inicjatywa "Tu było, tu stało"
Rusza nowa inicjatywa Tu było, tu stało – akcja mającej na celu stworzenie społecznego archiwum wspomnień i fotografii Warszawy. Zbiory archiwum znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Tu było, tu stało, która ruszy na jesieni. W ramach projektu odbędą się także 4 spacery architektoniczne.
Nie czekaj, zgłoś swoją zieleń! Warszawa w kwiatach i zieleni
Tylko do 17 lipca można zgłaszać swoje obiekty zielone do udziału w 33. konkursie Warszawa w kwiatach i zieleni. Jury konkursu wybierze najlepsze zgłoszenia w trzech kategoriach: Człowiek, Sąsiedzi, Firma/Instytucja, wskaże też laureata nagrody specjalnej im. Stefana Starzyńskiego. Wyniki konkursu poznamy na gali finałowej 28 sierpnia 2016 roku.
"Z bliska / Z daleka". Poznański przewodnik alternatywny
"Z bliska / Z daleka" to mapa-przewodnik idealna dla fanów wszystkich alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Zamiast zwiedzać to, co widzieli już wszyscy, z mapą można wybrać się na odkrywanie najlepszych przykładów poznańskiego graffiti, neonów i poznańskiej typografii.
Interesuje nas przestrzeń w kapciach, obok bloku
Malgorzata Kuciewicz jest architektką, badaczką i współtwórczynią jednej z najciekawszych polskich pracowni CENTRALA, z siedzibą w Warszawie.
TEORIA i PRAKTYKA. Konkurs i stypendium Fundacji Kuryłowicza
Do 31 lipca trwa nabór zgłoszeń w ramach programów Fundacji: Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA. Fundacja poszukuje młodych architektów, studentów ostatnich lat oraz absolwentów wydziałów architektury, którzy mają pomysł na zmianę otaczającej ich rzeczywistości. Na laureata Konkursu TEORIA czeka nagroda w wysokości 3 500 zł oraz dwujęzyczna publikacja zgłoszonego tekstu w wydawnictwie Fundacji. Zwycięzca programu PRAKTYKA otrzyma stypendium o łącznej wartości 20 000 zł oraz profesjonalną pomoc w opracowaniu koncepcji architektonicznej na podstawie zgłoszonego pomysłu.
Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Bohaterem czwartej, ostatniej w tym sezonie edycji Festiwalu Budynków - ruchomego święta warszawskiej architektury, zbudowanego wokół jej najlepszych przykładów powstałych w XX i XXI wieku - jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Wydarzenie zostało włączone w obchody jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.