branża
Zaprojektuj współczesne atelier. Konkurs dla architektów
W ramach Weekendu Architektury organizowanego w Gdyni odbędzie się konkurs na zaprojektowanie współczesnego atelier inspirowanego gdyńskim modernizmem. Deklarację uczestnictwa w konkursie można zgłaszać do 31 lipca 2017 roku, a termin nadsyłania prac mija 18 sierpnia.
Nowoczesne domy ze słomy i gliny. Wiosną kwitną w nich ściany
Podczas Festiwalu Budownictwa Naturalnego wśród cegieł z konopii i słomianych ścian pytaliśmy architekta Jana Dowgiałło z pracowni mech.build* m.in o to, ile dni kwitnie słomiana ściana i co to jest "okienko prawdy".
Znamy zwycięski projekt nowej toalety publicznej w Poznaniu!
Zakończyła się 19. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety w Starym Korycie Warty w Poznaniu. W tym roku organizatorzy konkursu otrzymali blisko 300 zgłoszeń. Zwyciężył projekt autorstwa Ewy Grządki i Anny Grządki z Warszawy.
Brave or Stupid?! Akcja na 17-piętrowym bloku w Warszawie
W najbliższą sobotę 24 czerwca odbędzie się akcja artystyczna BRAVE OR STUPID, której miejscem będzie 17-piętrowy, modernistyczny blok nad stawem w parku Morskie Oko, zaprojektowany przez architekta Leszka Kołacza.
Nathalie de Vries: "Bałtyk" nie mógłby stanąć w innym miejscu na świecie [WYWIAD]
Nathalie de Vries - współzałożycielka holenderskiej pracowni MVRDV opowiada, jaki związek ma poznański Okrąglak z nowo wybudowanym biurowcem Bałtyk. Jak zmienić fragment autostrady w zieloną trasę spacerową i jak ważne jest myślenie o łączeniu budynków i przestrzeni w mieście.
Budowanie miejsc. Wystawa Sheng-Yuan Huanga we Wrocławiu
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Making places" prezentującą niezwykłą twórczość tajwańskiego architekta Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects. Kuratorami wystawy są Juhani Pallasma i Chun-Hsiung Wang. Wernisaż już w najbliższy czwartek.
Cykl archi-wydarzeń wokół gdyńskiego modernizmu
Już jutro rozpoczyna się cykl wydarzeń architektonicznych, który rozpocznie foto spacer szlakiem gdyńskiego modernizmu. Organizatorzy przygotowali również prelekcję połączoną z oglądaniem wnętrz mieszkalnych oraz wykład z cyklu "Architektura z umiarem".
Start konkursu Teoria i Stypendium Praktyka
Ruszył nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Jak co roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wybierze najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 lipca 2017 roku korzystając z formularza znajdującego się na stronie Fundacji.
Mieszkanie jest jak jedzenie: zrobione samemu albo drogie [WYWIAD]
Prawo do mieszkania powinno być tak oczywiste jak prawo do jedzenia. Mimo to wciąż w Polsce mamy problem z jego realizacją. Drogi wynajem, długoletnie kredyty, źle zaprojektowane osiedla. Dyskutujemy o rozwiązaniach z amerykańskim prof. Hansem Neisem i Joanną Erbel.
Natalia Romik: Architektura nie czeka na zmiany, ona się po prostu rujnuje [WYWIAD]
O (po)-żydowskiej architekturze w małych miastach Polski i o efemeryczności w projektowaniu z Natalią Romik rozmawia Anna Ostrowska.
Drugie życie postindustrialnych budynków. Szychta kreatywna
Szychta kreatywna to forum, na którym dyskutowane będą możliwości rewitalizacji architektury i przestrzeni postindustrialnej na przykładzie katowickiej Strefy Kultury. Ważnymi zagadnieniami poruszanymi w trakcie spotkań będzie tworzenie przestrzeni publicznych i działania na rzecz miejskiej wspólnoty. Szychta kreatywna odbędzie się 30 i 31 marca 2017 roku.
Cegły historyczne, polityczny beton [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni poświęcony jest budynkom związanym z historią Polski, zwłaszcza tą XX-wieczną. Zobaczycie, w jaki sposób architektura przyczynia się do opowiadania historii i tworzenia aury danego miejsca.
Jan Gehl: Ludzie to nie dinozaury [WYWIAD]
Wierzę w miasta "do chodzenia" i do jeżdżenia na rowerze - mówi Jan Gehl w rozmowie z Agnieszką Jęksą.
Adresy jakich mało [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Apartamentowce i ekskluzywne budynki mieszkalne odzwierciedlają pragnienia i inspiracje Polaków. Jak sprawić, by standardy budowania wysokiej jakości przestrzeni publicznej, przestronnych, doświetlonych mieszkań i brył wpisujących się w kontekst były obecne w budowanych na masową skalę osiedlach mieszkaniowych? Te rozważania są tematem drugiego odcinka nowej odsłony Księgi Przestrzeni w TVP KULTURA.
Laureaci Brick Award 2017. Najlepsze budynki z użyciem materiałów ceramicznych w Polsce
Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych - cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Przedstawiamy dziesięć nagrodzonych i wyróżnionych projektów w pięciu kategoriach - te budynki powalczą za rok w międzynarodowej edycji konkursu. Grand Prix zdobyła pracownia BBGK Architekci za projekt Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Obiekt znajduje się również na krótkiej liście prestiżowej nagrody Mies van der Rohe.
Księga Przestrzeni - rusza drugi sezon cyklu o architekturze w TVP KULTURA
"Księga Przestrzeni" to cykl dokumentalny w całości poświęcony architekturze emitowany na antenie TVP KULTURA. W drugim sezonie programu architekci i krytycy będą rozmawiać o 50. najciekawszych budynkach zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat.
Internauci wybrali Fasady Roku 2016
182 projekty, 5 kategorii i tysiące oddanych głosów. Przez osiem miesięcy internauci typowali swoich faworytów, by wspólnymi siłami wybrać najlepsze realizacje, które w 2016 roku zasłużyły na tytuł "Fasada Roku". Tym razem największe powody do dumy mogą mieć Piastów, Stalowa Wola, Gdynia, Poznań oraz Gniezno, bo właśnie z tych miast pochodzą realizacje nagrodzone przez internautów.
Lider Dostępności - konkurs na architekturę bez barier
Już po raz drugi Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają konkurs architektoniczno-urbanistyczny Lider Dostępności. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników.
Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards
Archi Word Academy Awards to międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie organizowany co dwa lata. W jury konkursu zasiadały takie sławy jak Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog. Spośród 12 wyłonionych zwycięzców, jedynym nagrodzonym Polakiem jest Maciej Warot.
Alberto Veiga: Filharmonia, która "mówi" do mieszkańców [WYWIAD]
Chcieliśmy uniknąć efektu zamkniętego "pudełka", które otwiera się dwa razy w tygodniu na koncert - mówi hiszpański architekt Alberto Veiga, współtwórca Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Kiczem jest brak profesjonalizmu. O architekturze i postmodernizmie z Wojciechem Jarząbkiem
Pierwsza ekipa, od której usłyszałem, że "się nie da", opuściła plac budowy - z Wojciechem Jarząbkiem rozmawiamy o postrzeganiu architektury. Mniej znaczy więcej czy mniej znaczy nudniej? Czy autor słynnego Solpolu jest zadowolony z łatki postmodernisty i jak wyglądała jego przygoda z architekturą w Katarze. Na te i inne pytania Wojciech Jarząbek w rozmowie z Agnieszką Jęksą.
Sztuka wizualizacji, czyli fikcja architektoniczna [WYSTAWA]
Lights of Non-Existing Spaces to zbiór wizualizacji architektonicznych przedstawionych w odrealnionej formie. Projekty ukazują abstrakcyjne przestrzenie, które nigdy nie zostaną zrealizowane i poprzez to zostają skazane na zapomnienie.
OVO Wrocław ze statuetką TOPBuilder 2017
Wielofunkcyjny kompleks OVO Wrocław zaprojektowany przez Gottesman Szmelcman Architecture został inwestycją roku w konkursie TOPBuilder 2017, który organizuje miesięcznik Builder.
Szarego miasta zielone przypadki
We wszystkich konceptach zagospodarowania przestrzeni miasta pozycją obowiązkową jest implementacja pierwiastka natury, przestrzeni która pozwoli choćby na namiastkę relaksu, kontaktu z miejską zielenią. Z kolei gdy już przychodzi nam obcować z naturą poza terenami zabudowanymi, środowisko naturalne wydaje nam się obce. Brak jakiejkolwiek infrastruktury w przestrzeniach pozamiejskich jest dla większości z nas dość kłopotliwe. Gdzie zatem jest odpowiedni balans, jaka przestrzeń daje nam komfort obcowania? Poszukiwaniu odpowiednich form, koncepcji związanych z rekreacją, styku człowieka z naturą, dedykowana była tegoroczna, trzecia już edycja konkursu Cembrit BOLD.
Projekt osiedla w Karpaczu: rozstrzygnięcie konkursu
Zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną osiedla w Karpaczu jest pracowania Gravitacja z Zakopanego z Dominiką Kasieczko na czele. Kapituła przyznała Grand Prix i 15 000 złotych za właściwą skalę osiedla i pokazanie dobrej funkcji współczesnej architektury, szacunek do przyrody, wykorzystanie istniejących zasobów natury, subtelną, uporządkowaną architekturę i ciekawe rozwiązania, które będą zachęcać do aktywnego wypoczynku.
Wyburzone/ istniejące - Społeczne Archiwum Warszawy
Od kilku miesięcy Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław realizują akcję zbierania domowych, archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Na przestrzeni kilku miesięcy udało się pozyskać ponad 500 unikalnych zdjęć z prywatnych zbiorów, a także przeprowadzić dziesiątki inspirujących rozmów.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy
Wczoraj poznaliśmy laureatów Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury oceniało obiekty powstałe w 2015 roku. Grand Prix w konkursie zdobyła Wystawa Spór o Odbudowę organizowana w ramach siódmej edycji Festiwalu Warszawa w Budowie. Wystawę przygotowali Tomasz Fudala - kurator, Szymon Maliborski - współpraca kuratorska i Maciej Siuda - architektura wystawy.
Fasada Roku 2016 - 10. jublieuszowa edycja konkursu
To już dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu na Fasadę Roku organizowanego przez firmę Baumit. Przypominamy architektom, inwestorom i wykonawcom o możliwości zgłoszenia budynków, termin upływa 31 grudnia 2016 roku.
PRZYPADEK MIASTO - warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej [WARSZAWA]
Stowarzyszenie Masław i Tu było tu stało zaprasza dorosłych amatorów "miejskich klimatów" na kolejne warsztaty z cyklu PRZYPADEK MIASTO. Tym razem do siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wśród tematów znajdą się m.in.: przemiany polskiej architektury i przestrzeni publicznej po zmianach ustrojowych w 1989 roku, osiągnięcia polskich architektów, ochrona powojennego modernizmu jako element dziedzictwa narodowego - zmiana w postrzeganiu architektury powojennej.