branża

  • Konkurs na projekt atelier w ramach Weekendu Architektury w Gdyni

    Zaprojektuj współczesne atelier. Konkurs dla architektów

    W ramach Weekendu Architektury organizowanego w Gdyni odbędzie się konkurs na zaprojektowanie współczesnego atelier inspirowanego gdyńskim modernizmem. Deklarację uczestnictwa w konkursie można zgłaszać do 31 lipca 2017 roku, a termin nadsyłania prac mija 18 sierpnia.

  • Dom z naturalnych materiałów w Laskowicach Pomorskich

    Nowoczesne domy ze słomy i gliny. Wiosną kwitną w nich ściany

    Podczas Festiwalu Budownictwa Naturalnego wśród cegieł z konopii i słomianych ścian pytaliśmy architekta Jana Dowgiałło z pracowni mech.build* m.in o to, ile dni kwitnie słomiana ściana i co to jest "okienko prawdy".

  • Grand Prix w konkursie na projekt toalety publicznej w Poznaniu, autorki: Ewa Grządka i Anna Grządka

    Znamy zwycięski projekt nowej toalety publicznej w Poznaniu!

    Zakończyła się 19. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety w Starym Korycie Warty w Poznaniu. W tym roku organizatorzy konkursu otrzymali blisko 300 zgłoszeń. Zwyciężył projekt autorstwa Ewy Grządki i Anny Grządki z Warszawy.

  • Park Morskie Oko w Warszawie

    Brave or Stupid?! Akcja na 17-piętrowym bloku w Warszawie

    W najbliższą sobotę 24 czerwca odbędzie się akcja artystyczna BRAVE OR STUPID, której miejscem będzie 17-piętrowy, modernistyczny blok nad stawem w parku Morskie Oko, zaprojektowany przez architekta Leszka Kołacza.

  • Otwarcie Bałtyku w Poznaniu. Pierwszy w Polsce projekt zrealizowany przez holenderską pracownię MVRDV

    Nathalie de Vries: "Bałtyk" nie mógłby stanąć w innym miejscu na świecie [WYWIAD]

    Nathalie de Vries - współzałożycielka holenderskiej pracowni MVRDV opowiada, jaki związek ma poznański Okrąglak z nowo wybudowanym biurowcem Bałtyk. Jak zmienić fragment autostrady w zieloną trasę spacerową i jak ważne jest myślenie o łączeniu budynków i przestrzeni w mieście.

  • Fieldoffice Architects

    Budowanie miejsc. Wystawa Sheng-Yuan Huanga we Wrocławiu

    Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Making places" prezentującą niezwykłą twórczość tajwańskiego architekta Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects. Kuratorami wystawy są Juhani Pallasma i Chun-Hsiung Wang. Wernisaż już w najbliższy czwartek.

  • Gdyński Modernizm w Obiektywie - fot. Marek Zambrzycki

    Cykl archi-wydarzeń wokół gdyńskiego modernizmu

    Już jutro rozpoczyna się cykl wydarzeń architektonicznych, który rozpocznie foto spacer szlakiem gdyńskiego modernizmu. Organizatorzy przygotowali również prelekcję połączoną z oglądaniem wnętrz mieszkalnych oraz wykład z cyklu "Architektura z umiarem".

  • Konkurs Teoria Praktyka organizowany przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza

    Start konkursu Teoria i Stypendium Praktyka

    Ruszył nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Jak co roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wybierze najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 lipca 2017 roku korzystając z formularza znajdującego się na stronie Fundacji.

  • Wykład prof. Hans Joachim Neis w Warszawie

    Mieszkanie jest jak jedzenie: zrobione samemu albo drogie [WYWIAD]

    Prawo do mieszkania powinno być tak oczywiste jak prawo do jedzenia. Mimo to wciąż w Polsce mamy problem z jego realizacją. Drogi wynajem, długoletnie kredyty, źle zaprojektowane osiedla. Dyskutujemy o rozwiązaniach z amerykańskim prof. Hansem Neisem i Joanną Erbel.

  • Projekt JAD

    Natalia Romik: Architektura nie czeka na zmiany, ona się po prostu rujnuje [WYWIAD]

    O (po)-żydowskiej architekturze w małych miastach Polski i o efemeryczności w projektowaniu z Natalią Romik rozmawia Anna Ostrowska.

  • Sztycha kreatywna

    Drugie życie postindustrialnych budynków. Szychta kreatywna

    Szychta kreatywna to forum, na którym dyskutowane będą możliwości rewitalizacji architektury i przestrzeni postindustrialnej na przykładzie katowickiej Strefy Kultury. Ważnymi zagadnieniami poruszanymi w trakcie spotkań będzie tworzenie przestrzeni publicznych i działania na rzecz miejskiej wspólnoty. Szychta kreatywna odbędzie się 30 i 31 marca 2017 roku.

  • Brama Poznania ICHOT - Interaktywne Centrum Ostrowa Tumskiego, projekt: Ad Artis Architects

    Cegły historyczne, polityczny beton [KSIĘGA PRZESTRZENI]

    Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni poświęcony jest budynkom związanym z historią Polski, zwłaszcza tą XX-wieczną. Zobaczycie, w jaki sposób architektura przyczynia się do opowiadania historii i tworzenia aury danego miejsca.

  • Rowerowy most w Kopenhadze

    Jan Gehl: Ludzie to nie dinozaury [WYWIAD]

    Wierzę w miasta "do chodzenia" i do jeżdżenia na rowerze - mówi Jan Gehl w rozmowie z Agnieszką Jęksą.

  • Wille Parkowa w Katowicach, projekt: Konior Studio

    Adresy jakich mało [KSIĘGA PRZESTRZENI]

    Apartamentowce i ekskluzywne budynki mieszkalne odzwierciedlają pragnienia i inspiracje Polaków. Jak sprawić, by standardy budowania wysokiej jakości przestrzeni publicznej, przestronnych, doświetlonych mieszkań i brył wpisujących się w kontekst były obecne w budowanych na masową skalę osiedlach mieszkaniowych? Te rozważania są tematem drugiego odcinka nowej odsłony Księgi Przestrzeni w TVP KULTURA.

  • Muzeum Katyńskie w Warszawie, projekt: BBGK Architekci

    Laureaci Brick Award 2017. Najlepsze budynki z użyciem materiałów ceramicznych w Polsce

    Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych - cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Przedstawiamy dziesięć nagrodzonych i wyróżnionych projektów w pięciu kategoriach - te budynki powalczą za rok w międzynarodowej edycji konkursu. Grand Prix zdobyła pracownia BBGK Architekci za projekt Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Obiekt znajduje się również na krótkiej liście prestiżowej nagrody Mies van der Rohe.

  • Villa Moderna w Koszalinie zaprojektowana przez pracownię HS99.

    Księga Przestrzeni - rusza drugi sezon cyklu o architekturze w TVP KULTURA

    "Księga Przestrzeni" to cykl dokumentalny w całości poświęcony architekturze emitowany na antenie TVP KULTURA. W drugim sezonie programu architekci i krytycy będą rozmawiać o 50. najciekawszych budynkach zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat.

  • Fasada Roku 2016 - wybór internautów

    Internauci wybrali Fasady Roku 2016

    182 projekty, 5 kategorii i tysiące oddanych głosów. Przez osiem miesięcy internauci typowali swoich faworytów, by wspólnymi siłami wybrać najlepsze realizacje, które w 2016 roku zasłużyły na tytuł "Fasada Roku". Tym razem największe powody do dumy mogą mieć Piastów, Stalowa Wola, Gdynia, Poznań oraz Gniezno, bo właśnie z tych miast pochodzą realizacje nagrodzone przez internautów.

  • logo_LD

    Lider Dostępności - konkurs na architekturę bez barier

    Już po raz drugi Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają konkurs architektoniczno-urbanistyczny Lider Dostępności. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników.

  • Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie Archi-World Academy Awards 'Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie' - projekt Maciej Warot

    Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards

    Archi Word Academy Awards to międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie organizowany co dwa lata. W jury konkursu zasiadały takie sławy jak Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog. Spośród 12 wyłonionych zwycięzców, jedynym nagrodzonym Polakiem jest Maciej Warot.

  • Filharmonia w Szczecinie

    Alberto Veiga: Filharmonia, która "mówi" do mieszkańców [WYWIAD]

    Chcieliśmy uniknąć efektu zamkniętego "pudełka", które otwiera się dwa razy w tygodniu na koncert - mówi hiszpański architekt Alberto Veiga, współtwórca Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

  • Projekty Wojciecha Jarząbka

    Kiczem jest brak profesjonalizmu. O architekturze i postmodernizmie z Wojciechem Jarząbkiem

    Pierwsza ekipa, od której usłyszałem, że "się nie da", opuściła plac budowy - z Wojciechem Jarząbkiem rozmawiamy o postrzeganiu architektury. Mniej znaczy więcej czy mniej znaczy nudniej? Czy autor słynnego Solpolu jest zadowolony z łatki postmodernisty i jak wyglądała jego przygoda z architekturą w Katarze. Na te i inne pytania Wojciech Jarząbek w rozmowie z Agnieszką Jęksą.

  • Lights of Non-existing spaces - wystawa Adriana Mani

    Sztuka wizualizacji, czyli fikcja architektoniczna [WYSTAWA]

    Lights of Non-Existing Spaces to zbiór wizualizacji architektonicznych przedstawionych w odrealnionej formie. Projekty ukazują abstrakcyjne przestrzenie, które nigdy nie zostaną zrealizowane i poprzez to zostają skazane na zapomnienie.

  • OVO Wrocław z nagrodą Top Builder 2017

    OVO Wrocław ze statuetką TOPBuilder 2017

    Wielofunkcyjny kompleks OVO Wrocław zaprojektowany przez Gottesman Szmelcman Architecture został inwestycją roku w konkursie TOPBuilder 2017, który organizuje miesięcznik Builder.

  • Szarego miasta zielone przypadki - zwycięski projekt w III edycji konkursu Cembrit Bold

    Szarego miasta zielone przypadki

    We wszystkich konceptach zagospodarowania przestrzeni miasta pozycją obowiązkową jest implementacja pierwiastka natury, przestrzeni która pozwoli choćby na namiastkę relaksu, kontaktu z miejską zielenią. Z kolei gdy już przychodzi nam obcować z naturą poza terenami zabudowanymi, środowisko naturalne wydaje nam się obce. Brak jakiejkolwiek infrastruktury w przestrzeniach pozamiejskich jest dla większości z nas dość kłopotliwe. Gdzie zatem jest odpowiedni balans, jaka przestrzeń daje nam komfort obcowania? Poszukiwaniu odpowiednich form, koncepcji związanych z rekreacją, styku człowieka z naturą, dedykowana była tegoroczna, trzecia już edycja konkursu Cembrit BOLD.

  • Grand Prix - rozstrzygnięcie konkursu na projekt osiedla w Karpaczu

    Projekt osiedla w Karpaczu: rozstrzygnięcie konkursu

    Zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną osiedla w Karpaczu jest pracowania Gravitacja z Zakopanego z Dominiką Kasieczko na czele. Kapituła przyznała Grand Prix i 15 000 złotych za właściwą skalę osiedla i pokazanie dobrej funkcji współczesnej architektury, szacunek do przyrody, wykorzystanie istniejących zasobów natury, subtelną, uporządkowaną architekturę i ciekawe rozwiązania, które będą zachęcać do aktywnego wypoczynku.

  • Warszawa Centralna 1973-74

    Wyburzone/ istniejące - Społeczne Archiwum Warszawy

    Od kilku miesięcy Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław realizują akcję zbierania domowych, archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Na przestrzeni kilku miesięcy udało się pozyskać ponad 500 unikalnych zdjęć z prywatnych zbiorów, a także przeprowadzić dziesiątki inspirujących rozmów.

  • .

    Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy

    Wczoraj poznaliśmy laureatów Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury oceniało obiekty powstałe w 2015 roku. Grand Prix w konkursie zdobyła Wystawa Spór o Odbudowę organizowana w ramach siódmej edycji Festiwalu Warszawa w Budowie. Wystawę przygotowali Tomasz Fudala - kurator, Szymon Maliborski - współpraca kuratorska i Maciej Siuda - architektura wystawy.

  • baumit, fasada roku 2016

    Fasada Roku 2016 - 10. jublieuszowa edycja konkursu

    To już dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu na Fasadę Roku organizowanego przez firmę Baumit. Przypominamy architektom, inwestorom i wykonawcom o możliwości zgłoszenia budynków, termin upływa 31 grudnia 2016 roku.

  • Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu
  • Przypadek miasto - warsztaty architektoniczne w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    PRZYPADEK MIASTO - warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej [WARSZAWA]

    Stowarzyszenie Masław i Tu było tu stało zaprasza dorosłych amatorów "miejskich klimatów" na kolejne warsztaty z cyklu PRZYPADEK MIASTO. Tym razem do siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wśród tematów znajdą się m.in.: przemiany polskiej architektury i przestrzeni publicznej po zmianach ustrojowych w 1989 roku, osiągnięcia polskich architektów, ochrona powojennego modernizmu jako element dziedzictwa narodowego - zmiana w postrzeganiu architektury powojennej.