polska architektura
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe a wznoszenie ścian
Ochrona przeciwpożarowa to jeden z podstawowych elementów, który należy brać pod uwagę przy budowie osiedli mieszkaniowych, domów czy lokali użytkowych. Aby został zachowany prawidłowy poziom bezpieczeństwa, należy zapewnić odpowiednią odporność ogniową wznoszonym ścianom. W tym celu musimy wybrać odpowiedni system budowy, który będzie spełniał wszystkie, nawet te najostrzejsze normy.
Dom Symbiotyczny odbudowuje relacje człowieka z naturą [PROJEKT]
Chociaż coraz częściej tęsknimy za naturą, nie chcemy rezygnować z najnowszych zdobyczy technologicznych. Dom Symbiotyczny, zaprojektowany przez BXBstudio Bogusław Barnaś & Studio Projektowe Paweł Jarosz, ma odpowiadać na potrzeby współczesnego człowieka.
Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]
Bjarke Ingels zaprojektował Towarową 22 - miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie. To pierwszy projekt architekta w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zwycięzcy Brick Award 2019. Najpiękniejsze polskie obiekty z cegły
Rozstrzygnięto czwartą, polską edycję konkursu architektonicznego Brick Award. Jury przyznało Grand Prix, cztery Nagrody oraz siedem Wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych. Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe, czyli nasza Bryła Roku 2017. Zobaczcie wszystkie nagrodzone obiekty!
W Jaworznie powstanie zielona dzielnica. Projektuje ją Horizone Studio
W Jaworznie-Szczakowej, na blisko 20-hektarowym terenie po dawnej cementowni ma powstać oryginalna inwestycja - SILO. Wyróżniać ją ma niespotykany w polskich realiach wskaźnik udziału obszarów zieleni: zielona pozostanie połowa zagospodarowywanego terenu. Za projekt odpowiada krakowskie biuro Horizone Studio.
Dom w sosnowym lesie w Kuźnicy Kiedrzyńskiej
Kuźnica Kiedrzyńska to niewielka miejscowość pod Częstochową. W malowniczym, sosnowym lesie "pochowanych" jest mnóstwo domków letniskowych. Tutaj też znajduje się interesujący dom, zaprojektowany przez architektów Grupy Verso Deltoid - Jakuba Cieślika i Kamila Cierpioła. To właśnie lokalizacja stała się punktem wyjściowym dla stworzenia domu dla nowoczesnej i aktywnej rodziny.
Lewitujący teatr w Bronicach-Kolonii
Teatr jest związkiem między aktorem, widzem i przestrzenią w jakiej się spotykają. Pracownia Unism Studio zaprojektowała wyjątkowy Lewitujący Teatr w pięknym parku otaczającym dwór w Bronicach.
Domki letniskowe Brda w nowym wydaniu
Domki Brda doczekały się nowej odsłony. Architekci z pracowni SK-Architekci na nowo zdefiniowali najpopularniejszy polski domek letniskowy.
Dom Czerwony - cegła w roli głównej [PROJEKT]
Ceglana elewacja Domu Czerwonego to ukłon w stronę tradycyjnej okolicznej zabudowy.
Wystawa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak - wrocławski Manhattan w Nowym Jorku
Przez trzy miesiące w galerii Center for Architecture w Nowym Jorku, będzie można oglądać wystawę "Patchwork: The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak". To pierwsza poza Polską prezentacja prac wybitnej architektki modernizmu.
Przebudowa Kupca Poznańskiego. Będzie tu hotel Marriott
Architekci z pracowni Chapman Taylor pokazali projekt przebudowy Kupca Poznańskiego. Oprócz centrum handlowego i części biurowej, powstanie tu również część hotelowa.
Nagrody Ministra Inwestycji i Rozwoju za wybitne osiągnięcia w architekturze przyznane
Kolejny raz przyznano Nagrody Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. Bolesław Stelmach i Ewa Kuryłowicz.
Biała Perła w Sudetach. W Resorcie Czarna Góra powstanie nowy hotel
Resort Czarna Góra to jedna z najdynamiczniej rozwijających się stacji narciarskich w Polsce. To właśnie tutaj, w Siennej, ma powstać Biała Perła - hotel i symbol resortu.
FAN-CY-HOUSE - dom w Łodzi inspirowany wiatrakiem
Ten geometryczny i ekstrawagancki dom inspirowany jest kształtem wiatraka. Jego oryginalna bryła zdecydowanie wyróżnia się na tle typowej zabudowy jednorodzinnej.
The Warsaw HUB - pierwsza Podniebna Galeria Sztuki
Jak sprawić, by teren budowy był choć trochę bardziej przyjazny mieszkańcom? Na ciekawy pomysł wpadła firma Ghelamco Poland, która na konstrukcji nowej inwestycji The Warsaw Hub zorganizowała... galerię sztuki. To pierwsza tego typu ekspozycja w Europie.
Siłownia w okrągłym budynku w Kostrzynie nad Odrą
WF fitness to klub o nietypowym kształcie, który powstał w miejscu nieczynnej siłowni. Autorami projektu są architekci z poznańskiej pracowni SPACELAB.
Mieszkamy na wodzie. Wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
W galerii Dizajn BWA Wrocław można oglądać wystawę prac studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy zastanawiali się, jak można mieszkać na wodzie.
Dom Polny - dom wpisany w polny krajobraz
Dom Polny to najnowszy projekt warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Wyzwaniem przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczający polny krajobraz oraz oddzielenie domu od ulicy.
Przetarg na budowę Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Wykonawcę poznamy za rok
Budowa nowego kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach rozpocznie się w 2020 roku. Obiekt zostanie zlokalizowany na obszernej działce u stóp Góry Hałasa. Projektowany zespół laboratoriów GUM to jeden z wąskiej grupy kilkunastu podobnych budynków typu NMI (National Metrology Institute) funkcjonujących na całym świecie. Dokumentacja projektowa i wykonawcza ma być gotowa pod koniec tego roku, a w 2020 roku przeprowadzony zostanie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Budowa obiektu, a także wyposażenie i stworzenie specjalistycznych stanowisk pomiarowo-badawczych potrwa do roku 2023.
Metropolitan Investment otwiera Gdański Harward
Gdański Harward to pierwszy tak nowoczesny prywatny akademik w Trójmieście, który powstał w bliskiej okolicy Politechniki Gdańskiej. Obiekt został zaprojektowany w odpowiedzi na potrzeby studentów ceniących sobie spokój i komfort, a jednocześnie bliskość akademickiej społeczności.Od lutego nastudentów czeka 60 komfortowych mikroapartamentów o powierzchni od 12 m² do 23 m².
Dom zgodny z naturą. Coraz więcej domów z drewna lub gliny i słomy
Ekologiczne myślenie widać w coraz większej ilości aspektów naszego życia. Świadomiej kupujemy żywność, odzież, ale i stawiamy nasze domy. Widać to chociażby na przykładzie technologii wykorzystywanych do wznoszenia i późniejszej eksploatacji budynków murowanych. Jednak, co bardzo ciekawe, pojawia się coraz więcej domu stawianych z drewna, a nawet gliny i słomy.
Dom w lesie na Płaskowyżu Nałęczowskim
Położony w Klementowicach dom został zaprojektowany z myślą o trzyosobowej rodzinie. Architekci z lubelskiej pracowni 081 architekci stworzyli ciekawą bryłę na bardzo trudnej działce.
Wieżowiec mieszkalny w centrum Katowic [WASZE PROJEKTY]
Natalia Tadla, Karolina Słomiany i Kamil Wróbel, studenci trzeciego roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "La Ville Vertical" Vertical City Design Competition". Zaprojektowali oryginalny wieżowiec, w sąsiedztwie dworca kolejowego w Katowicach.
Studencka Jednostka Mieszkalna w akademiku Livinn Kraków
Zakończyła się właśnie druga edycja konkursu architektonicznego "DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna". Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować przestrzeń dla jednej lub czterech osób w nowopowstającym krakowskim akademiku Livinn Kraków. Zwyciężyli Wioletta Nowak i Szymon Bierówka.
Nowe murale z fasadami warszawskich kamienic
Na pustych niedawno ścianach budynków, w sąsiedztwie inwestycji Foksal 13/15, pojawiły się murale nawiązujące do fasad wybranych warszawskich kamienic. Autorami są artyści z pracowni Good Looking Studio.
Trendy 2019 w architekturze
Aktualne trendy architektoniczne w dużej mierze zależą nie tylko od mody, ale też od obowiązujących przepisów unijnych. Celem aktualnych trendów jest połączenie mody, ekonomii i funkcjonalności. Jak to jest możliwe? Jakie domki jednorodzinne w tym roku powstaną?
Nowe zdjęcia Street View z polskich miast i funkcja cofania w czasie
Jak wyglądało to samo miejsce w 2011, 2014 i 2018 roku? Teraz Street View pozwala nam cofnąć się w czasie!
Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce
W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu "Dworzec Roku" organizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej. Zwycięzcą okazał się obiekt w Wągrowcu, deklasując m. in. dworce w Gdyni, Bydgoszczy czy Wrocławiu.
Poznań. Wieża widokowa na Szachtach już otwarta
Mieszkańcy Poznania zyskali nowy punkt, z którego mogą podziwiać krajobraz i panoramę miasta. Wieża widokowa na Szachtach powstała w ramach budżetu obywatelskiego.
Lofty po łódzku. Nowe oblicze Hotelu Qubus
Łódź to miasto, które nieustannie się rozwija - stare fabryki prezentują się w nowoczesnej odsłonie, przyciągając miłośników loftowych aranżacji. Niedawno nowe oblicze zyskał również hotel Qubus, którego lobby i restauracja nawiązują do industrialnej estetyki. Za projekt odpowiedzialna była pracownia Tremend.