polska architektura

  • Targowisko w Żołyni

    RYSY Architekci zaprojektowali targowisko we wsi Żołynia. Jest świetne!

    Czy targowisko może być estetyczne i zamiast szpecić krajobraz, doskonale z nim współgrać? Może! Przykładem jest inwestycja we wsi Żołynia w województwie podkarpackim. To kolejny dobry projekt pracowni RYSY Architekci.

  • Obiekt mieszkalny w Krakowie

    Kameralny obiekt mieszkalny w atrakcyjnej i spokojnej dzielnicy Krakowa

    W Krakowie u zbiegu ulic Pszennej i Klonowica powstanie kameralny, nowoczesny obiekt mieszkalny na działce o powierzchni 606 m2. W budynku będzie znajdować się 15 mieszkań, jeden lokal usługowy oraz dwa garaże. Inwestycję zaprojektowało krakowskie studio Oleksy Polaczek Architekci.

  • PPK

    Centrum Nauki Kopernik buduje nowy ośrodek badawczy nad Wisłą

    Tuż obok Centrum Nauki Kopernik w Parku Odkrywców powstanie nowa siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. W budynku będą prowadzone zajęcia szkolne w postaci warsztatów konstruktorskich jak również prace badawcze naukowców. Projekt architektoniczny przygotowywany jest w technologii BIM, dzięki której już teraz możemy zobaczyć, jak będą wyglądać wnętrza obiektu.

  • Expo Horticultural 2024

    Łódź organizatorem EXPO Horticultural w 2024 r.

    Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (AIPH), ustaliło, że EXPO Horticultural w 2024 r. zostanie zorganizowane w Łodzi. To świetna wiadomość dla miasta - podczas tego wydarzenia będzie mogło pokazać się światu z jak najlepszej strony.

  • Nowoczesny dom w sosnowym lesie

    Zjawiskowy dom otoczony sosnowym lasem

    W podwarszawskim sosnowym lesie, na wąskiej, ale bardzo długiej działce, powstanie wyjątkowy dom jednorodzinny, który zaprojektowała firma architektoniczna 81.waw.pl. Budynek będzie imponował niezwykłą bryłą o minimalistycznym charakterze oraz zachwycał piękną drewnopodobną elewacją.

  • Agencja reklamowa Scholz&Friends

    Ciekawe rozwiązania architektoniczne w siedzibie agencji reklamowej Scholz & Friends

    W warszawskiej agencji reklamowej Scholz & Friends zmieniło się podejście do wspólnej pracy. Tradycyjne zespoły kreatywne, zwykle wyznaczane jako odrębne grupy, ewoluowały w kierunku bardziej elastycznej organizacji - członkowie zespołu mogą swobodnie poruszać się pomiędzy otwartymi i nieprzydzielonymi miejscami. Udało się tego dokonać dzięki ciekawym rozwiązaniom architektonicznym stworzonym przez pracownię projektową KOS.

  • 22.02.2018 Bialystok . Nowy budynek Archiwum Panstwowe na Dojliidach . Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta.

    Jak wygląda nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku?

    Prace budowlane w nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku zaczęły się w 2016 r. i trwały 15 miesięcy. Budynek jest już gotowy do użytku, lecz jego oficjalne otwarcie nastąpi 20 czerwca 2018 roku. Jak pod względem architektonicznym prezentuje się gmach z archiwaliami przy ulicy Mickiewicza na Krywlanach?

  • Bobrowiecka 10

    Nowy, spójny architektonicznie fragment miasta przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie

    Na dolnym Mokotowie przy ulicy Bobrowieckiej ukończono realizację dwóch nowoczesnych inwestycji budowlanych: biurowca oraz budynku mieszkalnego, które zaprojektowała firma JEMS Architekci. Te obiekty wraz z powstałą kilka lat wcześniej Bobrowiecką 6 stworzą kompleks biurowo-mieszkaniowy z punktami usługowymi oraz publicznymi placami.

  • Domo Dom

    Nowoczesny i oryginalny dom jednoosobowy o powierzchni 40 m2

    Domo Dom - projekt domu jednoosobowego o powierzchni 40 m2, był dla architekta Tadeusza Lemańskiego dużym wyzwaniem, ale ostatecznie udało się go pomyślnie zrealizować. Budynek zachwyca nowoczesną i oryginalną konstrukcją, natomiast wnętrza zadziwiają swą funkcjonalnością.

  • Nowa okolica przy ulicy Kościelnej

    Zielony bulwar i staw - nowy projekt ulicy Kościelnej w Poznaniu

    Okolica przy ulicy Kościelnej w Poznaniu od dawna razi brakiem porządku i zniechęca swoim wyglądem - na szczęście już niedługo ma się to zmienić! Przestrzeń zostanie gruntownie zmodernizowana oraz otoczona zielenią, zadrzewionymi ścieżkami spacerowymi i strefami wypoczynkowymi.

  • Makabryła

    Makabryła 2017 - zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku

    Startujemy z naszym corocznym plebiscytem, w którym cała Polska wybiera Makabryłę - najbrzydszy budynek oddany do użytku w ubiegłym roku. Makabryły szpecą przestrzeń, zatruwają otoczenie. Krzyczą formą, kolorystyką lub sposobem, w jakim traktują architektoniczny i historyczny kontekst. Chcemy je piętnować! Rozejrzyjcie się dookoła siebie. Może w Waszej okolicy stoi Makabryła 2017? Przyślijcie nam swoje nominacje. To już 11 odsłona naszego plebiscytu. Przypominamy dotychczasowych zwycięzców naszej "antynagrody".

  • Pierwsze spotkanie z cyklu PLACES + SPACES.

    Warszawa, Chicago, Bilbao pod lupą. Pierwsza debata o miejskich inwestycjach z cyklu PLACES + SPACES za nami

    Czy stolica Polski może podążać za przykładem Bilbao lub miast zza oceanu? A może raczej powinna szukać własnej, unikalnej drogi? 20 lutego w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu PLACES + SPACES zainicjowanego przez polski oddział Urban Land Institute - międzynarodowej organizacji promującej odpowiedzialne planowanie i rozwój miast. Wydarzenie zgromadziło blisko stuosobowe grono profesjonalistów branży nieruchomości, urbanistyki i architektury, a także przedstawicieli władz samorządowych. Przykłady emblematycznych inwestycji z całego świata stały się znakomitym przyczynkiem do dyskusji o kierunkach rozwoju Warszawy.

  • Moje Miejsce

    JEMS-i projektują "Moje Miejsce" - nowa inwestycja na Dolnym Mokotowie

    Idea kompaktowego miasta, w którym codzienne sprawy można załatwić w najbliższej okolicy przeniknęła do projektów deweloperskich. Echo Investment zaprezentowało dziś projekt nowego kompleksu biurowo-mieszkaniowego.

  • 'Connectiv housing' - projekt dyplomowy bloku mieszkalnego.

    Wertykalna wioska. Blok, który łączy zalety życia na wsi i w mieście [WASZE PROJEKTY]

    Zamieszkać w mieście czy na wsi? To jedno z tych pytań, które zadajemy sobie wybierając przyszłe miejsce do życia. A co jeśli można byłoby połączyć zalety jednej i drugiej lokalizacji? Katarzyna Ponińska w ramach pracy dyplomowej zaprojektowała budynek mieszkalny w formie wertykalnej wioski. Jej praca znalazła się wśród 20 najlepszych dyplomów wybranych w konkursie Tamayouz International Award 2017.

  • Uroczystość wręczenia Orderu Wschodzącego Słońca Krzysztofowi Ingardenowi.

    Krzysztof Ingarden odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca

    Rząd Japonii w imieniu Cesarza Japonii Akihito przyznał Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, Krzysztofowi Ingardenowi, architektowi i profesorowi nadzwyczajnemu, dziekanowi Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Konsulowi Honorowemu Japonii w Krakowie.

  • V-House, projekt: archistudio studniarek + pilinkiewicz

    V-House - nowoczesna willa jak przestrzenny znak graficzny

    V-house to nowoczesna willa zrealizowana w Pyskowicach na Śląsku. Nietypowa forma domu przypomina znak graficzny - nieregularną literę "V". Projekt budynku opracowali Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek.

  • Koncepcja rynku Kobro obok dworca Łódź Fabryczna.

    Odważny projekt na zabudowanie pustyni wokół dworca Łódź Fabryczna. Jest zieleń. I miejsce dla ludzi

    Okolice dworca Łódź Fabryczna to wielki plac budowy. Kolejne doniesienia dotyczyły najczęściej wznoszenia prywatnych biurowców. Tym razem inwestycja dedykowana jest mieszkańcom. Rynek Kobro to swego rodzaju tkanka łączna, która ma zintegrować odrębne przestrzenie. Jej realizacja może sprawić, że niezagospodarowany teren wokół dworca Łódź Fabryczna zacznie tętnić życiem.

  • Smog Free Tower w Pekinie

    Wieża oczyszczająca powietrze stanie w Krakowie. Produktem ubocznym są diamenty ze "smogu"

    Smog Free Tower to "miejski odkurzacz" oczyszczający powietrze. Projekt holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde'a podróżuje po świecie. Kolejnym przystankiem jest Kraków.

  • Centrum Edukacji Historycznej - Młoda Niepodległość - Początki II RP

    Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie [PROJEKT]

    Gmina Radzymin planuje budowę Centrum Edukacji Historycznej. Projekt placówki powstał w pracowni Nizio Design International.

  • Dom w Bieruniu, projekt: RS+ Robert Skitek

    Dom w Bieruniu - skromny i nowoczesny [WASZE PROJEKTY]

    Klasyczny, korespondujący z otaczającą zabudową, a zarazem nowoczesny. Tak w skrócie można opisać dom zaprojektowany w pracowni RS + Roberta Skitek.

  • Dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej, projekt: grupa VERSO

    Dom wśród drzew [WASZE PROJEKTY]

    Dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej ma nowoczesną, prostopadłościenną formę. Architekci z pracowni grupa VERSO zadbali o wkomponowanie bryły w urokliwą działką położoną na skraju lasu.

  • Eksplozja podczas rozbiórki samolotu, który nielegalnie stał przy pl. Defilad.

    Demontują samolot przed Pałacem Kultury i Nauki. Nagle wybucha pożar

    Dzisiaj rano rozpoczęła się rozbiórka samowolki budowlanej - samolotu, który stanął w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. W czasie demontażu atrapy doszło do wybuchu w stojącej obok budce z kebabem. W okolicach skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej unoszą się kłęby siwego dymu.

  • Dom Eko

    Mieszkanie Plus: konkurs na projekt domu modelowego

    Ruszył kolejny konkurs powiązany z rządowym programem Mieszkanie Plus. Tym razem architekci opracują projekt modelowego domu w 4 kategoriach: dom szeregowy, dom bliźniaczy, dom wolnostojący i dom wolnostojący w gminach wiejskich.

  • Wizualizacja pl. Defilad - konkurs 'Patrz na Plac' FUTUWAWA

    PKIN tonie w zieleni. Ta koncepcja wzbudza zachwyt internautów

    Patrycja Stołtny i Michał Sapko są autorami koncepcji obsadzenia zielenią Pałacu Kultury i Nauki. Swój projekt zgłosili na konkurs organizowany przez FUTUWAWA w 2016 roku. Minęło trochę czasu od premiery, a mimo to dziś jest o pomyśle niezwykle głośno. Wszystko za sprawą przeróbki i kilku postów.

  • Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

    Nietypowe przedszkole z typowych elementów

    To kolejne nowoczesne przedszkole wraz z oddziałem żłobka, które pokazujemy na stronie Bryły. Obiekt zaprojektowany w pracowni RYSY Architekci wyróżnia się schodkowym układem. Dzięki usytuowaniu modułów wzdłuż zakrzywionej osi każda z sal ma do dyspozycji odrębny drewniany taras. Przedszkole wybudowano w Górze Kalwarii na zlecenie urzędu gminy.

  • Sąd Rejonowy w Siedlcach, projekt: HRA Architekci

    Ascetyczna architektura z betonu i światła. Gmach Sądu w Siedlcach

    Siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach przywodzi na myśl powagę i spokój antycznych gmachów. Dzięki powściągliwej formie i rytmicznej kompozycji budowla wygląda majestatycznie. We wnętrzu architekci skontrastowali beton architektoniczny z detalami z transparentnego szkła. Efekt harmonii uzyskano poprzez zestawienie pustych przestrzeni wypełnionych światłem i pełnych, prostych form.

  • Cudklatka - modernizacja klatki schodowej XIX-wiecznej kamienicy przy ul Kościuszki 30 w Gliwicach. Projekt: Zalewski Architecture Group / Krzysztof Zalewski, Adam Gil

    Cudklatka - metamorfoza klatki schodowej w kamienicy z końca XIX wieku [GLIWICE]

    Zaniedbana klatka schodowa w gliwickiej kamienicy z końca XIX wieku zmieniła się nie do poznania. Modernizując wnętrze architekci chcieli wywołać skojarzenia z dawnym charakterem budynku.

  • 09.08.2015 Warszawa . Park Pole Mokotowskie . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: jesien spacer wypoczynek relaks zielen /FR/ ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

    Zaprojektuj Pole Mokotowskie. Stwórz wizję dla warszawskiego Central Parku [KONKURS]

    Urząd Miasta w Warszawie wraz z warszawskim oddziałem SARP ogłosili jednoetapowy konkurs realizacyjny na projekt rewitalizacji parku Pole Mokotowskie.

  • Projekt koncepcyjny parterowego domu atrialnego - wizualizacja.

    Dom przecięt(n)y - parterowy dom atrialny [WASZE PROJEKTY]

    Jak wykroić z niewielkiej działki osłoniętą przestrzeń do odpoczynku? Jednym z rozwiązań jest zwrócenie się do popularnego w starożytności rozwiązania, czyli zaprojektowania atrium.

  • Wejście do szkoły - wizualizacja

    Przedszkole i szkoła jako drugi dom [WASZE PROJEKTY]

    Projekt budynku szkoły i przedszkola autorstwa Piotra Grabowskiego został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta w Warszawie. To jedna z propozycji pokazująca jak mógłby wyglądać wyczekiwany kompleks planowany przy ulicy Zaruby w Warszawie.