polska architektura
Niczym pudełko z czekoladkami - agencja reklamy w Gliwicach
Budynek agencji reklamy FUX w Gliwicach jest subtelny w wyrazie, wyciszony. W uproszczeniu to prostopadłościenne pudełko z wyciętym w środku atrium. Obiekt opakowany w arkusze blachy łagodnie integruje się z otoczeniem.
Dom w Złotnikach - połączenie stodoły i bryły z płaskim dachem [PROJEKT]
Dom został zaprojektowany w Złotnikach - malowniczej okolicy pod Mielcem. Tradycyjna zabudowa domów jednorodzinnych oraz łąki i pola uprawne słynące z żyznych gleb stały się naturalnym tłem dla projektu.
Wielkoformatowy obraz nadrukowany na gresie ozdobi fasadę łódzkiej kamienicy
Wkrótce łódzkie podwórko przy ulicy Więckowskiego 4 zamieni się w prawdziwe dzieło sztuki. W ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi - "Miasto Kamienic" - elewację kamienicy ozdobi obraz polskiego artysty Wojciecha Siudmaka pt. "Narodziny Dnia".
Dom niczym rama kadrująca przestrzeń
Projektowanie domu przypomina łamigłówkę. Architekci próbują pogodzić oczekiwania przyszłych mieszkańców, ich styl życia oraz uwarunkowania wynikające np. z kształtu działki. A to i tak niepełna gama czynników, jakie każdorazowo trzeba wziąć pod uwagę.
Solpol na liście dóbr kultury współczesnej. To jeden z symboli Wrocławia lat 90.
Wobec Solpolu nie można przejść obojętnie. Jednych kłuje w oczy, inni uważają obiekt za co najmniej intrygujący. Pewne jest, że ten dom towarowy zapisał się w historii polskiej architektury.
Mariaż betonu, lastryko i cegły. Adaptacja lokalu po barze mlecznym na kawiarnię
Kawiarnia, czytelnia, księgarnia i palarnia kawy w jednym powstała w lokalu zaadaptowanym po barze mlecznym. Pomysł stworzenia miejsca odpowiadającego na różne potrzeby wielbicieli książek i kawoszy był wynikiem połączenia zawodowych pasji (księgarskich) i egzotycznego (afrykańskiego) dzieciństwa właścicieli. Lokal podzielono na trzy strefy czytelnie ilustrujące ten wielofunkcyjny zamysł.
Architektura z myślą o najmłodszych. Nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny
Świat oglądany oczami dzieci to często ciągnące się w nieskończoność korytarze, ogromne sale, wysokie obiekty, które można dostrzec tylko wtedy, gdy odpowiednio wysoko zadrze się głowę. Architekci z biura Metropolis dołożyli starań, by w zespole przedszkolno-szkolnym w Wysokiej było inaczej.
Cedet. Architektura jak jazzowy jazgot. Modernizm w czasach socrealizmu
Zima 2018. Z fasady warszawskiego Centralnego Domu Towarowego znikają powoli ostatnie rusztowania. Dobiega końca długotrwała modernizacja budynku. Proces wzbudził wiele obaw i kontrowersji. Ale to nie pierwsze kontrowersje, które powstają wokół Cedetu.
Dom 69 z obróconych brył. Nietypowy bliźniak w Krakowie
W przypadku realizacji autorstwa pracowni RS+ Roberta Skitka wyzwanie polegało na zaprojektowaniu domu bliźniaczego (o możliwie podobnym rozkładzie pomieszczeń) unikając charakterystycznej dla tego typu budynków symetrii osiowej.
Nowoczesny biurowiec Przystanek mBank w Łodzi już otwarty
Nowa siedziba mBanku w Łodzi jest naszpikowana technologiami. Smartfon jest w niej nieodzowny - służy jako klucz wejściowy, pomaga zarezerwować salę czy odnaleźć miejsce spotkania. Na pięciu rozległych piętrach pracuje ponad 2 tys. specjalistów, wcześniej rozproszonych w sześciu lokalizacjach w całym mieście.
Zamiast apartamentowca dla zamożnych unikatowy blok w kolorze smogu
Smog nie tylko powoduje trudności z oddychaniem, lecz także zmienia kolor budynków. Robert Konieczny znalazł sposób na tę drugą przypadłość - dobrał odcień elewacji tak, by imitował kolor brudu.
Muzeum Rzeki Wisły w Kazimierzu Dolnym
Michał Pieczka w ramach swojej pracy dyplomowej przygotował projekt Muzeum Rzeki Wisły w Kazimierzu Dolnym.
Niczym stos szklanych pudeł z kolorowym podświetleniem. Nowy biurowiec Comarch
W specjalnej strefie ekonomicznej Kraków-Czyżyny powstał biurowiec z nowoczesną serwerownią, laboratorium technologicznym i halą produkcyjną. Projekt obiektu opracowało biuro Architecture Studio Jose Casquet we współpracy z Buro Happold.
Nowoczesna willa w parkowej scenerii [PROJEKT]
Dom jednorodzinny - FORREST HOUSE - zlokalizowany jest w parkowej scenerii starej dzielnicy Wrocławia. Nowoczesna w formie architektura, wyeksponowana na tle stuletnich drzew, koresponduje z historyczną zabudową i urbanistyką sąsiedztwa.
Niszczejący biurowiec Eltry w Bydgoszczy doczeka się remontu
Eltra zyska przeszklenia w parterze i elewację w bieli i czerni. Tak zmieni się niszczejący biurowiec dawnych, bydgoskich zakładów, w których wyprodukowano pierwszy polski radioodbiornik.
Miejskie wnętrza pełne książek [WASZE PROJEKTY]
Przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie stoi pusta działka - parkują na niej samochody i mieszczą się budy z jedzeniem. Sonia Kwiatkowska postanowiła uczynić od lat nierozwiązany problem osią swojej pracy magisterskiej.
Nowe szyldy dla praskich rzemieślników [METAMORFOZY]
W ramach czwartej edycji projektu re:design, będącej jednocześnie pierwszą odsłoną projektu w Warszawie, stowarzyszenie Traffic Design stworzyło 12 nowych szyldów dla zakładów rzemieślniczych z Pragi Północ.
Domu Zofii i Oskara Hansenów stał się nowym oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Manifest Formy Otwartej - dom Zofii i Oskara Hansenów, jedyny polski obiekt znajdujący się na liście Iconic Houses Network, stał się oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Podmoście, czyli most nie do końca wykorzystany [PROJEKT]
Główna funkcja mostu jest oczywista, konstrukcja służy przeprawie. To na co rzadziej zwracamy uwagę, to niezagospodarowana przestrzeń pod mostem. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak mają na jej wykorzystanie kilka pomysłów.
Otwarcie EC1 w Łodzi. Od starej elektrowni do BRYŁY ROKU [HISTORIA INWESTYCJI]
Elektrownia EC1 w Łodzi jest częścią powstającego właśnie Nowego Centrum Łodzi. To rewitalizacja architektury poprzemysłowej w niespotykanej dotąd skali. Połączenie historii i nowoczesności odniosło bezdyskusyjne zwycięstwo w plebiscycie na Bryłę Roku 2013. Pierwsze miejsce zapewniły jej wówczas wasze głosy! W najbliższą niedzielę, 7 stycznia 2018 Centrum Nauki i Techniki EC1 zostanie oficjalnie otwarte. Nowe centrum zajmuje dawną część pierwszej, łódzkiej elektrociepłowni. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej bryle i jej historii.
Eco-miasto: jak polskie miasta walczą ze smogiem?
Wraz z nadejściem okresu grzewczego powraca dyskusja nad tym, jak rozwiązać problem smogu w Polsce. Szacuje się, że tylko w polskich miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców w 2014 r. na skutek obecności w powietrzu pyłu PM2,5 przedwcześnie zmarło 18,6 tys. osób*.
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
W czasach PRL jak Polska długa i szeroka wszędzie zaczęły powstawać "domy-kostki". Po kilkudziesięciu latach nasza tania wersja architektury rodem z zachodu, choć kiedyś była awangardą - dziś nie zachwyca. Niefunkcjonalne wnętrza, małe okna, tynk na baranka - to główne grzechy przez które na kostki patrzymy z niechęcią. Ale te budynki to jednak echo znakomitej modernistycznej architektury. Wystarczy pomysł, remont i... z brzydkiego kaczątka te domu mogą się zmienić w pięknego łabędzia!
Dom wyrastający z ogrodu [PROJEKT]
Ogrody na dachach wieńczą coraz częściej obiekty użyteczności publicznej i budynki w dużych miastach, ale zaczynają pojawiać się także w architekturze domów jednorodzinnych. Tak jest w przypadku projektu autorstwa pracowni toprojekt prowadzonej przez Marka Wawrzyniaka.
Nowy gmach Wydziału Psychologii UW. Zwycięskie projekty
W konkursie na koncepcję architektoniczną nowego budynku Wydziału Psychologii UW przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia. Najwyżej oceniony został projekt przygotowany w zespole Piotra Bujnowskiego wraz z pracownią Projekt Praga. Na konkurs wpłynęło 17 prac.
Dom H ze szklanymi przesłonami [PROJEKT]
Na początku na działce leżącej w zakolu rzeki Bystrzycy na obrzeżach Wrocławia miał powstać trzykondygnacyjny dom z garażami w podpiwniczeniu. Przyszli mieszkańcy postanowili zmienić projekt - zdecydowali się na mniejszy budynek, a zarazem bardziej dopasowany do ich potrzeb. Tę drugą koncepcję opracowała pracownia Stoprocent Architekci.
Dwie koncepcje dworca w Lublinie. Opinie i uwagi mieszkańców
Zespół pracowni D+M Architects przedstawił dwie koncepcje nowego dworca w Lublinie. Mieszkańcy zgłosili już swoje uwagi. Do końca roku dalsze wytyczne ma przygotować urząd miasta. Następnie architekci opracują projekt budowlany, który zgodnie z planem ma być gotowy do końca września 2018 roku.
Wieża widokowa na górze Borowej - nowa atrakcja turystyczna
Wieża widokowa wieńczy najwyższy szczyt w paśmie Gór Wałbrzyskich. Z konstrukcji wysokiej na 16,5 m. przy dobrej pogodzie można podziwiać m.in. Góry Sowie, masyw Śnieżki, a nawet wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Nowy punkt widokowy otwarto w połowie grudnia.
Studenckie projekty domów jutra. Znamy laureatów konkursu
25 nagród i wyróżnień przyznano w konkursie "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" organizowanym przez BGK Nieruchomości, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Fundację BGK. Jego celem było zaproszenie do debaty o przyszłości budownictwa mieszkaniowego młodego pokolenia.
Dom inspirowany drzewem Jozuego [PROJEKT]
Parterowy dom ekspresyjnie uniesiony nad ziemią. To nowy projekt pracowni REFORM prowadzonej przez Marcina Tomaszewskiego.
Płonął Służewski Dom Kultury w Warszawie
Budynek zapłonął w nocy z wtorku na środę. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Na nagraniach kamer z monitoringu widać, jak pod dom kultury podjeżdża samochód, wysiada z niego osoba i rzuca racę w kierunku drewnianych zabudowań.