polska architektura

  • Agencja reklamy Fux w Gliwicach. Projekt: Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski

    Niczym pudełko z czekoladkami - agencja reklamy w Gliwicach

    Budynek agencji reklamy FUX w Gliwicach jest subtelny w wyrazie, wyciszony. W uproszczeniu to prostopadłościenne pudełko z wyciętym w środku atrium. Obiekt opakowany w arkusze blachy łagodnie integruje się z otoczeniem.

  • Dom w Złotnikach - wizualizacja.

    Dom w Złotnikach - połączenie stodoły i bryły z płaskim dachem [PROJEKT]

    Dom został zaprojektowany w Złotnikach - malowniczej okolicy pod Mielcem. Tradycyjna zabudowa domów jednorodzinnych oraz łąki i pola uprawne słynące z żyznych gleb stały się naturalnym tłem dla projektu.

  • Jedno z łódzkich podwórek przy ulicy Więckowskiego 4 zamieni się w prawdziwe dzieło sztuki. W ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi - 'Miasto Kamienic' - elewację kamienicy ozdobi obraz polskiego artysty - Wojciecha Siudmaka pt. 'Narodziny Dnia'.

    Wielkoformatowy obraz nadrukowany na gresie ozdobi fasadę łódzkiej kamienicy

    Wkrótce łódzkie podwórko przy ulicy Więckowskiego 4 zamieni się w prawdziwe dzieło sztuki. W ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi - "Miasto Kamienic" - elewację kamienicy ozdobi obraz polskiego artysty Wojciecha Siudmaka pt. "Narodziny Dnia".

  • Dom w Konstancinie

    Dom niczym rama kadrująca przestrzeń

    Projektowanie domu przypomina łamigłówkę. Architekci próbują pogodzić oczekiwania przyszłych mieszkańców, ich styl życia oraz uwarunkowania wynikające np. z kształtu działki. A to i tak niepełna gama czynników, jakie każdorazowo trzeba wziąć pod uwagę.

  • 04.03.2015 Wroclaw , Swidnicka . Budynek Solpol . Fot . Kamila Kubat / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: solpol solorz /FR/ SLOWA KLUCZOWE: solpol solorz /FR/

    Solpol na liście dóbr kultury współczesnej. To jeden z symboli Wrocławia lat 90.

    Wobec Solpolu nie można przejść obojętnie. Jednych kłuje w oczy, inni uważają obiekt za co najmniej intrygujący. Pewne jest, że ten dom towarowy zapisał się w historii polskiej architektury.

  • Kahawa - Kawa i Książka, projekt wnętrz: Atelier Starzak Strebicki

    Mariaż betonu, lastryko i cegły. Adaptacja lokalu po barze mlecznym na kawiarnię

    Kawiarnia, czytelnia, księgarnia i palarnia kawy w jednym powstała w lokalu zaadaptowanym po barze mlecznym. Pomysł stworzenia miejsca odpowiadającego na różne potrzeby wielbicieli książek i kawoszy był wynikiem połączenia zawodowych pasji (księgarskich) i egzotycznego (afrykańskiego) dzieciństwa właścicieli. Lokal podzielono na trzy strefy czytelnie ilustrujące ten wielofunkcyjny zamysł.

  • Budynek zespołu szkolno - przedszkolnego wraz ze żłobkiem i świetlicą wiejską w Wysokiej Projekt: Metropolis - Biuro Architektoniczne

    Architektura z myślą o najmłodszych. Nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny

    Świat oglądany oczami dzieci to często ciągnące się w nieskończoność korytarze, ogromne sale, wysokie obiekty, które można dostrzec tylko wtedy, gdy odpowiednio wysoko zadrze się głowę. Architekci z biura Metropolis dołożyli starań, by w zespole przedszkolno-szkolnym w Wysokiej było inaczej.

  • Cedet, styczeń 2018

    Cedet. Architektura jak jazzowy jazgot. Modernizm w czasach socrealizmu

    Zima 2018. Z fasady warszawskiego Centralnego Domu Towarowego znikają powoli ostatnie rusztowania. Dobiega końca długotrwała modernizacja budynku. Proces wzbudził wiele obaw i kontrowersji. Ale to nie pierwsze kontrowersje, które powstają wokół Cedetu.

  • Dom 69 w Krakowie, projekt: autor: RS+Robert Skitek

    Dom 69 z obróconych brył. Nietypowy bliźniak w Krakowie

    W przypadku realizacji autorstwa pracowni RS+ Roberta Skitka wyzwanie polegało na zaprojektowaniu domu bliźniaczego (o możliwie podobnym rozkładzie pomieszczeń) unikając charakterystycznej dla tego typu budynków symetrii osiowej.

  • Nowy biurowiec przystanek mBanku w Łodzi.

    Nowoczesny biurowiec Przystanek mBank w Łodzi już otwarty

    Nowa siedziba mBanku w Łodzi jest naszpikowana technologiami. Smartfon jest w niej nieodzowny - służy jako klucz wejściowy, pomaga zarezerwować salę czy odnaleźć miejsce spotkania. Na pięciu rozległych piętrach pracuje ponad 2 tys. specjalistów, wcześniej rozproszonych w sześciu lokalizacjach w całym mieście.

  • 11.01.2018 Katowice . Budynek przy ul. Koszarowej . Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Architektura

    Zamiast apartamentowca dla zamożnych unikatowy blok w kolorze smogu

    Smog nie tylko powoduje trudności z oddychaniem, lecz także zmienia kolor budynków. Robert Konieczny znalazł sposób na tę drugą przypadłość - dobrał odcień elewacji tak, by imitował kolor brudu.

  • Muzeum Rzeki Wisły w Kazimierzu Dolnym

    Muzeum Rzeki Wisły w Kazimierzu Dolnym

    Michał Pieczka w ramach swojej pracy dyplomowej przygotował projekt Muzeum Rzeki Wisły w Kazimierzu Dolnym.

  • Biurowiec Comarch SSE6. Projekt: Architecture Studio Jose Casquet we współpracy z Buro Happold.

    Niczym stos szklanych pudeł z kolorowym podświetleniem. Nowy biurowiec Comarch

    W specjalnej strefie ekonomicznej Kraków-Czyżyny powstał biurowiec z nowoczesną serwerownią, laboratorium technologicznym i halą produkcyjną. Projekt obiektu opracowało biuro Architecture Studio Jose Casquet we współpracy z Buro Happold.

  • Forrest House: dom modelowy. Projekt nowoczesnej wilii w parkowej scenerii.

    Nowoczesna willa w parkowej scenerii [PROJEKT]

    Dom jednorodzinny - FORREST HOUSE - zlokalizowany jest w parkowej scenerii starej dzielnicy Wrocławia. Nowoczesna w formie architektura, wyeksponowana na tle stuletnich drzew, koresponduje z historyczną zabudową i urbanistyką sąsiedztwa.

  • Stan obecny. Tak wygląda biurowiec Eltry w Bydgoszczy.

    Niszczejący biurowiec Eltry w Bydgoszczy doczeka się remontu

    Eltra zyska przeszklenia w parterze i elewację w bieli i czerni. Tak zmieni się niszczejący biurowiec dawnych, bydgoskich zakładów, w których wyprodukowano pierwszy polski radioodbiornik.

  • Projekt urbanistyczny wokół Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

    Miejskie wnętrza pełne książek [WASZE PROJEKTY]

    Przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie stoi pusta działka - parkują na niej samochody i mieszczą się budy z jedzeniem. Sonia Kwiatkowska postanowiła uczynić od lat nierozwiązany problem osią swojej pracy magisterskiej.

  • Nowy szyld ślusarza na warszawskiej Pradze. Projekt: Paweł Ryżko.

    Nowe szyldy dla praskich rzemieślników [METAMORFOZY]

    W ramach czwartej edycji projektu re:design, będącej jednocześnie pierwszą odsłoną projektu w Warszawie, stowarzyszenie Traffic Design stworzyło 12 nowych szyldów dla zakładów rzemieślniczych z Pragi Północ.

  • Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie

    Domu Zofii i Oskara Hansenów stał się nowym oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    Manifest Formy Otwartej - dom Zofii i Oskara Hansenów, jedyny polski obiekt znajdujący się na liście Iconic Houses Network, stał się oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

  • Most dla mostu. Projekt koncepcyjny zagospodarowania warszawskich podmości

    Podmoście, czyli most nie do końca wykorzystany [PROJEKT]

    Główna funkcja mostu jest oczywista, konstrukcja służy przeprawie. To na co rzadziej zwracamy uwagę, to niezagospodarowana przestrzeń pod mostem. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak mają na jej wykorzystanie kilka pomysłów.

  • 12.09.2013 Lodz , Widok na budowe podziemnego dworca kolejowego Lodz Fabryczna oraz Nowe Centrum Lodzi i EC1 . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta

    Otwarcie EC1 w Łodzi. Od starej elektrowni do BRYŁY ROKU [HISTORIA INWESTYCJI]

    Elektrownia EC1 w Łodzi jest częścią powstającego właśnie Nowego Centrum Łodzi. To rewitalizacja architektury poprzemysłowej w niespotykanej dotąd skali. Połączenie historii i nowoczesności odniosło bezdyskusyjne zwycięstwo w plebiscycie na Bryłę Roku 2013. Pierwsze miejsce zapewniły jej wówczas wasze głosy! W najbliższą niedzielę, 7 stycznia 2018 Centrum Nauki i Techniki EC1 zostanie oficjalnie otwarte. Nowe centrum zajmuje dawną część pierwszej, łódzkiej elektrociepłowni. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej bryle i jej historii.

  • Przedszkole nr 5 w Mińsku Mazowieckim

    Eco-miasto: jak polskie miasta walczą ze smogiem?

    Wraz z nadejściem okresu grzewczego powraca dyskusja nad tym, jak rozwiązać problem smogu w Polsce. Szacuje się, że tylko w polskich miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców w 2014 r. na skutek obecności w powietrzu pyłu PM2,5 przedwcześnie zmarło 18,6 tys. osób*.

  • Dom w Wolsztynie

    Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL

    W czasach PRL jak Polska długa i szeroka wszędzie zaczęły powstawać "domy-kostki". Po kilkudziesięciu latach nasza tania wersja architektury rodem z zachodu, choć kiedyś była awangardą - dziś nie zachwyca. Niefunkcjonalne wnętrza, małe okna, tynk na baranka - to główne grzechy przez które na kostki patrzymy z niechęcią. Ale te budynki to jednak echo znakomitej modernistycznej architektury. Wystarczy pomysł, remont i... z brzydkiego kaczątka te domu mogą się zmienić w pięknego łabędzia!

  • Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego z ogrodem na dachu

    Dom wyrastający z ogrodu [PROJEKT]

    Ogrody na dachach wieńczą coraz częściej obiekty użyteczności publicznej i budynki w dużych miastach, ale zaczynają pojawiać się także w architekturze domów jednorodzinnych. Tak jest w przypadku projektu autorstwa pracowni toprojekt prowadzonej przez Marka Wawrzyniaka.

  • I miejsce w konkursie na projekt nowego budynku Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego - Piotr Bujnowski Architekt z siedzibą w Warszawie Zespół autorski w składzie: Piotr Bujnowski, Karolina Tunajek (PROJEKT PRAGA), Marcin Garbacki (PROJEKT PRAGA), Zofia Stachura (PROJEKT PRAGA), Jan Szkarłat (PROJEKT PRAGA); we współpracy z: Malwina Mąka (PROJEKT PRAGA), Joanna Ryżko (PROJEKT PRAGA), Krzysztof Nowotka (RENDEREK), Rewitech (instalacje sanitarne), Paweł Wróbel (konsultacje ochrona p.poż.)

    Nowy gmach Wydziału Psychologii UW. Zwycięskie projekty

    W konkursie na koncepcję architektoniczną nowego budynku Wydziału Psychologii UW przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia. Najwyżej oceniony został projekt przygotowany w zespole Piotra Bujnowskiego wraz z pracownią Projekt Praga. Na konkurs wpłynęło 17 prac.

  • Wizualizacja domu 'H' - nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

    Dom H ze szklanymi przesłonami [PROJEKT]

    Na początku na działce leżącej w zakolu rzeki Bystrzycy na obrzeżach Wrocławia miał powstać trzykondygnacyjny dom z garażami w podpiwniczeniu. Przyszli mieszkańcy postanowili zmienić projekt - zdecydowali się na mniejszy budynek, a zarazem bardziej dopasowany do ich potrzeb. Tę drugą koncepcję opracowała pracownia Stoprocent Architekci.

  • Nowy dworzec w Lublinie - pierwsza koncepcja

    Dwie koncepcje dworca w Lublinie. Opinie i uwagi mieszkańców

    Zespół pracowni D+M Architects przedstawił dwie koncepcje nowego dworca w Lublinie. Mieszkańcy zgłosili już swoje uwagi. Do końca roku dalsze wytyczne ma przygotować urząd miasta. Następnie architekci opracują projekt budowlany, który zgodnie z planem ma być gotowy do końca września 2018 roku.

  • Wieża widokowa na szczycie Borowej Góry

    Wieża widokowa na górze Borowej - nowa atrakcja turystyczna

    Wieża widokowa wieńczy najwyższy szczyt w paśmie Gór Wałbrzyskich. Z konstrukcji wysokiej na 16,5 m. przy dobrej pogodzie można podziwiać m.in. Góry Sowie, masyw Śnieżki, a nawet wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Nowy punkt widokowy otwarto w połowie grudnia.

  • Konkurs Dom jutra. Model budownictwa dostępnego

    Studenckie projekty domów jutra. Znamy laureatów konkursu

    25 nagród i wyróżnień przyznano w konkursie "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" organizowanym przez BGK Nieruchomości, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Fundację BGK. Jego celem było zaproszenie do debaty o przyszłości budownictwa mieszkaniowego młodego pokolenia.

  • Projekt domu jednorodzinnego

    Dom inspirowany drzewem Jozuego [PROJEKT]

    Parterowy dom ekspresyjnie uniesiony nad ziemią. To nowy projekt pracowni REFORM prowadzonej przez Marcina Tomaszewskiego.

  • Służewski Dom Kultury płonął w nocy

    Płonął Służewski Dom Kultury w Warszawie

    Budynek zapłonął w nocy z wtorku na środę. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Na nagraniach kamer z monitoringu widać, jak pod dom kultury podjeżdża samochód, wysiada z niego osoba i rzuca racę w kierunku drewnianych zabudowań.