polska architektura
Klęska urodzaju, powstanie drugi instytut: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury
Z początkiem przyszłego roku powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Nie mylić z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki na czele z Bolesławem Stelmachem, który został powołany do życia decyzją ministra Piotra Glińskiego w listopadzie bieżącego roku.
Drugie życie pawilonu Emilia. Oranżeria i przestrzeń wystawiennicza
Emilia odżyje na nowo jako miejska oranżeria, ogród zimowy na skraju Parku Świętokrzyskiego. Poznaliśmy koncepcję zagospodarowania pawilonu w nowej lokalizacji. Projekt budowlany ma powstać do kwietnia 2018 roku. Koszt rekonstrukcji budynku szacowany jest na 25 mln złotych. W połowie pokryje go deweloper, w połowie miasto.
Zatoka Sportu w Łodzi. Makabryła zamiast perły
Z Zatoką Sportu w Łodzi wiązano niemałe nadzieje. I to nie tylko ze względu na pierwszy olimpijski basen w województwie oraz atrakcyjną ofertę sportową. Łodzianie liczyli na architektoniczną perełkę. Projekt wyłoniono w konkursie, a pierwsze wizualizacje przygotowane przez architektów z pracowni Dedeco rozbudziły apetyty.
Mieszkania dla warszawiaków. Remonty pustostanów i nowe inwestycje
W najbliższych latach ma powstać w Warszawie 600 nowych mieszkań i 1,4 tys. w TBS-ach, a do 2030 roku - 15 tys. Ponadto ratusz chce wyremontować wszystkie dostępne (technicznie i formalnie) pustostany. Na ten cel przeznaczono 40 mln zł.
Mural inspirowany twórczością Lema [KRAKÓW]
Zgodnie z zapowiedziami, nieco ponad dwa miesiące po rozstrzygnięciu konkursu na mural inspirowany twórczością Stanisława Lema, na Galerii Krakowskiej pojawiło się wielkoformatowe malowidło zaprojektowane przez Marcina Czaję.
Biurko (nie) dla każdego. Nowoczesne biuro według IKEA
Zaprojektować wygodne biuro dla 500 pracowników i dostosować je do różnych form pracy to nie lada wyzwanie. Stanęła przed nim IKEA tworząc nowy biurowiec w Poznaniu. Wnętrze zostało zaaranżowane zgodnie z założeniami metody Activity Based Workplace.
40@Forty: dwie polskie pracownie wyróżnione przez magazyn Interior Design
Amerykański magazyn Interior Design wybrał 40 najlepiej zapowiadających się pracowni architektonicznych z całego świata. Kryterium - architekci mają około 40 lat, a ich dotychczasowe realizacje świadczą o nieprzeciętnej wyobraźni, umiejętnościach i niemałym potencjale. W gronie wyróżnionych znalazły się dwa polskie biura architektoniczne: MUS ARCHITECTS reprezentowane przez Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego oraz Beza Projekt na czele z Anną Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofią Strumiłło-Sukiennik. Poniżej prezentujemy projekty dostrzeżone za oceanem.
Biurowiec Bobrowiecka 8 od JEMS Architekci już otwarty
Otwarto trzeci biurowiec w kompleksie Bobrowiecka w Warszawie. Budynek zaprojektowała pracownia JEMS Architekci.
W polskich miastach brakuje ławek [RAPORT]
W wielu polskich miastach nie ma na czym siedzieć, a wszystko wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej. Taki wniosek wynika z analizy danych miejskiej infrastruktury w Polsce. Na szarym końcu rankingu znajduje się Warszawa - w stolicy Polski na tysiąc mieszkańców przypada tylko 2,5 ławki!
Dom na skarpie [PROJEKT]
Marzeniem inwestorów był duży, nowoczesny dom inspirowany budynkami hiszpańskiej pracowni projektowej A-cero, z dużą ilością przeszkleń oraz czytelnym podziałem na część dzienną i nocną.
Kompaktowy dom w formie nowoczesnej kostki [PROJEKT]
Dom zaprojektowany w pracowni Ktura Architekci hołduje minimalizmowi. Prostotę kubicznej bryły podkreśla biały kolor elewacji. Wnętrze jest kompaktowe. Wszystkie funkcje zaplanowano na 150 mkw.
Skład warszawskiego metra w świątecznej aranżacji
Po raz pierwszy warszawskie metro zdecydowało się na wprowadzenie świątecznej atmosfery do wnętrza jednego ze składów. Pociąg oklejony śnieżynkami i świątecznymi dekoracjami wjedzie na tory 6 grudnia.
Willa na Saskiej Kępie inspirowana warszawskim modernizmem
Spacerując po Saskiej Kępie nietrudno natknąć się na modernistyczne wille zaprojektowane na początku XX wieku. Nic dziwnego, że nowe inwestycje nawiązują do charakteru warszawskiej dzielnicy. Tak było w przypadku niewielkiego apartamentowca zrealizowanego przy ulicy Berezyńskiej 13.
"Projektowanie doświadczeń" [Z biblioteki architekta]
Jak zmienić kurz i nobliwą patynę w gwiezdny pył? Czym jest dzisiaj luksus? Czego szukają klienci? I jak znane marki posiłkują się architekturą, by wytworzyć pożądane doświadczenia. Ścisłe związki projektowania, marketingu i sztuki analizuje Igor Gałązkiewicz w książce pt. "Projektowanie doświadczeń".
Kolejne wieżowce w centrum Warszawy. Plan uchwalony
Na nic zdały się protesty mieszkańców warszawskiego Śródmieścia i przygotowane przez aktywistów ekspertyzy. Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania rejonu ul. Poznańskiej.
Dom letniskowy w ceramicznej okładzinie [PROJEKT]
Trudna działka i obostrzenia wynikające z warunków zabudowy poskutkowały projektem domu letniskowego o nietypowej formie.
Dom trójkątny [PROJEKT]
Jak zmieścić na niewielkiej działce trzypiętrowy dom dla czteroosobowej rodziny? Jedną z odpowiedzi jest projekt "domu trójkątnego", zlokalizowanego pomiędzy istniejącą zabudową mieszkaniową w dzielnicy Stare Włochy w Warszawie.
Dom podwójny [PROJEKT]
Zaprojektowany i budowany przez pracownię KLUJ ARCHITEKCI "Dom podwójny" ma być alternatywą dla wszechobecnej, słabej jakościowo, niskobudżetowej zabudowy deweloperskiej.
Salon samochodowy, który przypomina dom
Volkswagen postanowił stworzyć nietypowy salon sprzedaży aut przypominający wnętrze mieszkalne. Do zaprojektowania "Volkswagen Home" zaproszono architektów z poznańskiego biura mode:lina.
Socreal z nową skórą. Włoski artysta odmienił fasadę łódzkiej szkoły
Szkoła na Bałutach zyskała streetartową oprawę. Artysta pod pseudonimem Opiemme wykonał dekorację socrealistycznego budynku. Do kompozycji muralu użył liternictwa zaprojektowanego przez Władysława Strzemińskiego.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki powołany do życia
Minister kultury Piotr Gliński powołał do życia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Na czele państwowej instytucji, która ma przyczynić się do poprawy ładu przestrzennego w Polsce, stanął wybitny architekt Bolesław Stelmach.
Coming out - wystawa i konkurs na najlepszy dyplom ASP
24 listopada odbędzie się wernisaż IX. edycji wystawy Coming Out prezentującej najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Trzonolinowiec, zwany wisielcem. Eksperyment konstrukcyjny
We Wrocławiu zachował się unikalny na skalę światową eksperymentalny wieżowiec z piętrami zawieszonymi na linach. To tak zwany trzonolinowiec wybudowany w latach 1961-1967. W epoce wyścigu coraz wyższych drapaczy chmur warto przypomnieć sobie o polskim wkładzie w dziedzinie budownictwa wysokiego
Modernizm arkadowy i reklamy kurczaków. Tak zmienia się dawny Pałac Ślubów w Sosnowcu
Metamorfoza dawnego Pałacu Ślubów w Sosnowcu przypomina przebudowę Skopje w mikroskali. W stolicy Macedonii brutalizm ubrano w szaty pseudo-antyku. Do budynku zaprojektowanego przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę doklejono gipsowe arkady w kolorze ecru.
Przedszkole gotowe w 3 miesiące od projektu do realizacji
Rozbudowa szkoły podstawowej o nowoczesny budynek przedszkola została nominowana do nagrody SARP w ramach konkursu Architektura Roku 2017 województwa śląskiego. Szkieletowa technologia budowy pozwoliła na postawienie budynku w trzy miesiące. Autorem projektu jest Maciej Franta.
Modernistyczny stadion na Marymoncie popada w ruinę
Co łączy Kazimierza Górskiego, Zinedine'a Zidane'a, bokserską mistrzynię świata Ewę Brodnicką, drużynę Marymont 1911 i warszawski modernizm? - pytają członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Odpowiedź brzmi stadion na Marymoncie. Nieremontowany, modernistyczny kompleks sportowy popada w ruinę.
EXPO 2022 odbędzie się w Buenos Aires. Łódź przegrała 6 głosami
Wystawa EXPO 2022 odbędzie się w Argentynie. Przeważyło sześć głosów. Na kandydaturę Łodzi podczas Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu zagłosowało 56 delegatów, na Buenos Aires 62.
Metamorfoza żłobka w Gdyni. Ilustracja metaloplastyczna i nowa elewacja
Metamorfozą budynku żłobka "Niezapominajka" zakończyła się edycja Festiwalu Traffic Design 6,5. Budynek żłobka jest odmalowany, a jedną ze ścian zdobi ilustracja metaloplastyczna wykonana według projektu Patryka Mogilnickiego.
Willa z obserwatorium astronomicznym [PROJEKT]
Przestronna willa o powierzchni 426 mkw. z prywatnym obserwatorium astronomicznym zostanie wybudowana w warszawskim Wawrze. Projekt powstał w pracowni MAG Architekci.
Wieści z budowy wieżowca Varso [WARSZAWA]
Na największym placu budowy w centrum stolicy, tuż obok Dworca Centralnego, jednocześnie powstają trzy budynki. Dobiega już końca wykonanie ścian szczelinowych, stanowiących obrys dla przyszłych kondygnacji podziemnych. Z myślą o przechodniach otwarto platformę widokową, z której można podglądać postęp prac toczących się w spektakularnym wykopie.