polska architektura

  • Hala 100-lecia Cracovii

    Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce

    Niespełna dwa tygodnie temu została otwarta hala 100-lecia Cracovii. Budynek będzie miejscem przygotowań polskich paraolimpijczyków, ale nie tylko. Z hali skorzystają również kluby sportowe i mieszkańcy Krakowa. Obiekt wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, funkcjonalnością i świetną integracją z otoczeniem. Projekt nowej krakowskiej hali sportowej stworzyło Biuro Projektów Lewicki Łatak.

  • Mood for Wood

    Mood for Wood 2018 - warsztaty projektowe dla studentów

    Od 20 do 30 lipca 2018 r. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja projektu Mood for Wood. To międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych faktyczną realizacją projektów. W wydarzeniu będą uczestniczyć studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Kolektyw 1a.

  • Hidden Cities

    Zupagrafika odkrywa brutalny urok socmodernizmu

    Modernistyczne osiedla wzniesione po II wojnie światowej na obrzeżacheuropejskich stolic z biegiem lat stały się jedynie wspomnieniem swej dawnej świetności. Architektura tamtych czasów fascynuje niezależne wydawnictwo i pracownię grafiki kreatywnej Zupagrafika. Właśnie ukazały się cztery publikacje pod wspólnym tytułem "Hiden Cities" prezentujące najciekawsze przykłady brutalizmu i modernizmu z Warszawy, Berlina, Moskwy i Londynu.

  • EuroShop RetailDesign Award

    Pracownia mode:lina ponownie nagrodzona w Szanghaju!

    Po trzech latach od uzyskania swojej pierwszej nagrody w Szanghaju poznańscy architekci z pracowni mode:lina po raz kolejny stanęli na podium prestiżowego międzynarodowego konkursu EuroShop RetailDesign Award! Nagroda powędrowała w ich ręce za projekt sklepu rowerowego VELO7 w Poznaniu.

  • Kamienny dom

    Dom na skraju Kampinosu niczym współczesna twierdza

    Warszawska pracownia INTER-ARCH Architekci stworzyła kamienny dom, wtopiony w otulinę Puszczy Kampinoskiej. Budynek wygląda majestatycznie, jednak nie brakuje mu innowacyjnych i nowoczesnych elementów. Ponadto bryła domu odzwierciedla ważne trendy społeczne XXI wieku. Projekt jest obecnie w trakcie realizacji - z niecierpliwością oczekujemy na ostateczny efekt!

  • Szkoła Losbates w czeskich Lounowicach

    OVO Grąbczewscy Architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt szkoły dla dzieci

    Studio projektowe OVO Grąbczewscy Architekci otrzymało wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na nową szkołę Losbates w czeskich Lounowicach. Zamiast anonimowej, typowej i monotonnej konstrukcji projektanci zaproponowali zaskakujący i przestrzenny budynek, w którym dzieci mogłyby się uczyć, bawić i rozwijać kreatywne myślenie. Obiekt wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi.

  • Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie

    Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie łamie stereotypy budowli urzędowej

    Czy oryginalne, nowatorsko zaprojektowane budynki mogą doskonale zintegrować się z otaczającą je przyrodą? Oczywiście - Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie jest tego najlepszym dowodem. Obiekt został po mistrzowsku wbudowany w krajobraz - i to nie byle jaki, bo jednego z najbardziej reprezentacyjnych parków stolicy.

  • Termomodernizacja Urzędu Miasta w Krakowie

    Termomodernizacja Urzędu Miasta w Krakowie - świetny przykład ratowania dobrej, powojennej architektury

    Modernizm to ważna część polskiej architektury. Wokół nas wciąż istnieją budynki, które przypominają nam o tym cennym dziedzictwie. Niestety wiele z nich już się mocno postarzało i straciło dawny blask. Jak nadać im nową jakość, nie gubiąc przy tym ich wartości? Znakomitym przykładem ratowania dobrej, powojennej architektury jest termomodernizacja budynku Urzędu Miasta przy Al. Powstania Warszawskiego 10 w Krakowie. Za projekt tej realizacji odpowiedzialne jest studio MTWW Architekci.

  • EUmiesaward'17. Wystawa najlepszej architektury Europy 2017.

    Wystawa poświęcona laureatom Nagrody im. Miesa van der Rohe w Warszawie!

    Do 19 maja w pawilonie wystawowym SARP przy ulicy Foksal 2 w Warszawie można oglądać wystawę - "EUmiesaward'17. Wystawa najlepszej architektury Europy 2017.", która poświęcona jest laureatom Nagrody im. Miesa van der Rohe. Wydarzenie zorganizowało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Z pewnością każdy miłośnik dobrej architektury powinien się tam wybrać!

  • 20.konkurs KOŁO

    Niech w mieście żyje plakat! - wywiad z Andrzejem Pągowskim

    - Dla grafika, który powiedział w odpowiednim momencie: "papierosy są do dupy", nie ma spraw tabu - mówi Andrzej Pągowski, mistrz sztuki polskiego plakatu, a także artysta, który w swojej twórczości zmierzył się ostatnio z tematem... miejskiej potrzeby.

  • Atrium Centrum

    Wnętrza budynku Atrium Centrum w nowej odsłonie

    Budynek Atrium Centrum powstał w 2001 r. i na przestrzeni kilkunastu lat zarówno koncepcja architektoniczna, jak i zastosowane materiały zdążyły się w nim zestarzeć. Z tego względu właściciel obiektu zdecydował się na gruntowną modernizację przestrzeni, by przywrócić jej utracony blask. Rewitalizacji podjęła się znana warszawska pracownia JMW Architekci, która przez pół roku zmieniła wnętrza Atrium Centrum nie do poznania.

  • Nowe wnętrza pracowni Tremend

    Sztuka, styl industrialny i ekologia w nowych wnętrzach pracowni Tremend

    Architekci z pracowni architektonicznej Tremend od lat z pasją i zaangażowaniem projektują wnętrza hoteli i przestrzeni publicznych, jak również zarządzają inwestycjami budowlanymi w Polsce i za granicą. Niedawno zrealizowali wyjątkowy projekt - aranżację nowych wnętrz własnego biura. Jak się one prezentują?

  • Kompleks P4

    Biurowiec i czterogwiazdkowy hotel - nowa warszawska realizacja JEMS Architekci

    Na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstaje nowa inwestycja. Za realizację architektoniczną kompleksu P4 odpowiada biuro JEMS Architekci. W skład obiektu wejdą biurowce i czterogwiazdkowy hotel Vienna House Mokotów.

  • Architekci z pracowni Studio.O wchodzą w relacje z naturą

    Architekci z pracowni Studio.O. tworzą projekty bliskie natury

    Przemyślane i dopracowane projekty krajobrazu warszawskiej pracowni architektonicznej Studio.O. pozwalają stworzyć azyl wokół domu, wykorzystując możliwości terenu i dostosowując go do indywidualnych potrzeb. Ich realizacje udowadniają, że nawet mieszkańcy dużych miast mogą mieć naturę na wyciągnięcie ręki.

  • Kronospan Design Center Warsaw

    Kronospan otwiera w Warszawie nowoczesny showroom

    Globalny lider w produkcji wysokiej jakości materiałów drewnopochodnych oraz komponentów dedykowanych branży wnętrzarskiej, meblarskiej i budowlanej powołał do życia Kronospan Design Center Warsaw. Za aranżację wnętrz showroomu odpowiedzialna była warszawska pracownia JMW Architekci.

  • Life Challenge 2018

    Znamy finalistów konkursu na Europejską Fasadę Roku. Polska z pięcioma nominacjami!

    Zakończył się pierwszy etap konkursu architektonicznego Life Challenge 2018, będącego międzynarodową odsłoną projektu Fasada Roku organizowanego przez firmę Baumit. Spośród 325 obiektów zgłoszonych do Life Challenge 2018 jury wyłoniło 36 finalistów. W gronie najlepszych realizacji architektonicznych Starego Kontynentu z szansami na ostateczne zwycięstwo znalazło się aż pięć projektów z Polski!

  • Reflections at Keppel Bay, fot. Kepple Bay Pte Ltd (www.libeskind.com)

    Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda

    Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w dzieciństwie wyemigrował z Polski, do dziś podkreśla swoje korzenie, potrafi mówić po polsku i jak pokazał w jednym z ostatnich wywiadów, także cytować w oryginale wiersze Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, jako architekt zarejestrowany jest w Niemczech, a jego budynki stoją na kilku kontynentach. Przy każdym projekcie podkreśla silny związek z kontekstem, z którego czerpie inspiracje do swoich dekonstruktywistycznych form, które nierzadko bardziej przypominają rzeźby niż budynki. Jaka jest jego recepta na wspaniałą architekturę? Poznajcie TOP 10 obiektów wybudowanych według projektu Daniela Libeskinda.

  • Identyfikacja wizualna wystawy Amplifikacja Natury w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

    Pływające imaginarium w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury - La Biennale di Venezia

    Architektura jako konstrukcja, poprzez którą człowiek doświadcza zmysłowo skali planety - wokół tej idei koncentrują się twórcy "Amplifikacji natury", projektu architektów z grupy CENTRALA, który będzie prezentowany w Pawilonie Polskim podczas 16. Międzynarodowej Wystawy Architektury - La Biennale di Venezia.

  • Projekt parku kieszonkowego na Zwierzyńcu

    W Krakowie powstanie artystyczny park inspirowany sztuką Antonio Gaudiego

    Przed kilkoma dniami Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przedstawił projekt parku kieszonkowego dla Zwierzyńca, w którym znajdą się obiekty inspirowane dziełami Antonio Gaudiego - jednego z najsłynniejszych architektów w historii.

  • Pasterska Chata

    Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Wielki sukces polskich architektów!

    Polska pracownia projektowania architektury i wnętrz HOLA Design zdobyła Red Dot Design Award, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie wzornictwa. Wszystko za sprawą Pasterskiej Chaty nad Jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Dom łączy w sobie tradycję pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.

  • Rajska 8

    Gdańsk: w miejscu "dziury wstydu" kompleks Rajska 8

    W zaniedbanej przez lata części gdańskiego śródmieścia, nazywanej "dziurą wstydu" powstaje kompleks biurowo-mieszkaniowy Rajska 8 zaprojektowany przez JEMS Architekci. Inwestorem jest spółka Apollo Rida.

  • Budynek edukacyjny Marszewo

    Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo [PROJEKT]

    W 2016 r. pracownia Gierbienis + Poklewski otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Obiekt będzie wyróżniał się ciemną drewnianą elewacją, nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi oraz komfortem i jakością użytkowania. Obecnie projekt podlega procedurze przetargowej, która wyłoni generalnego wykonawcę.

  • Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku

    Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku

    Wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 12 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, została przygotowana z okazji 70. rocznicy Wystawy Ziem Odzyskanych. Głównym elementem ekspozycji będzie kilkadziesiąt fotografii dokumentujących proces montażu, moment otwarcia Wystawy Ziem Odzyskanych oraz wygląd pawilonów wystawowych. Autorami zdjęć są tak wybitni fotograficy jak m.in. Adam Czelny, Krystyna Gorazdowska, Jan Bułhak czy Edward Falkowski.

  • Stary Browar

    Stary Browar w Poznaniu - krótka kronika długich zmian

    Stary Browar w Poznaniu z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz więcej klientów oraz miłośników sztuki. Mnóstwo osób przyjeżdża tam tylko po to, by zobaczyć wyjątkową architekturę obiektu,wyróżniającą się nowoczesnymi rozwiązaniami nawiązującymi do estetyki budynków przemysłowych z XIX wieku. Obecnie trudno sobie wyobrazić, że jeszcze 20 lat temu w tym miejscu stały zdewastowane i opuszczone ruiny, które miały odejść w zapomnienie.

  • Smart House

    Smart House - inteligentny dom wpisany w krajobraz [PROJEKT]

    Na pięknej, porośnietej lasem mieszanym działce został zaprojektowany budynek wyposażony w liczne systemy inteligentnego sterowania. Mówi o tym już sama jego nazwa - Smart House.

  • Towarowa 39

    Towarowa 39 - najwyższy obiekt mieszkalny w Poznaniu

    Ten budynek będzie położony w samym centrum miasta, tuż obok stacji Poznań Główny i Międzynarodowych Targów Poznańskich. W jego pobliżu znajdują się również centra handlowe, tj. Avenida Poznań i Stary Browar oraz park Karola Marcinkowskiego. Projekt obiektu mieszkalnego Towarowa 39 stworzyła Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich.

  • Eco Warsaw Tower

    Eco Warsaw Tower - ekologiczny budynek na Powiślu

    Niedługo rozpoczną się prace budowlane nowego, warszawskiego wieżowca Eco Warsaw Tower. Projektując go architekci brali przede wszystkim pod uwagę coraz większą potrzebę kontaktu człowieka z naturą.

  • Klub seniora w Kępnie

    Zaskakujący projekt klubu seniora w Kępnie

    Klub seniora, który powstanie w Kępnie, małym miasteczku w województwie wielkopolskim, będzie wyróżniał się nowoczesną i estetyczną architekturą oraz przestronnością. To świetna wiadomość, ponieważ tego typu inwestycje są realizowane w Polsce niezwykle rzadko.

  • Foksal 13/15

    Luksusowe apartamenty na warszawskiej ulicy Foksal

    Ponad 17 mln zł - tyle anonimowy nabywca zapłacił za 2 apartamenty o łącznej powierzchni 470 m. kw. w restaurowanych właśnie, zabytkowych kamienicach na Foksal 13 i 15. To jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości luksusowych dokonana przez prywatną osobę.

  • Park wodny Koszalin

    Park wodny w Koszalinie jest jednym z najnowocześniejszych aquaparków w Polsce

    Koszaliński aquapark jest niezwykle nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem, w którym można spędzić czas w aktywny sposób i przy tym dobrze się bawić. Budynek imponuje ogromną przestrzenią, na której znajdują się duże baseny dostosowane do każdego poziomu umiejętności, strefy relaksacyjne oraz atrakcje wodne dla najmłodszych. Oprócz tego Park Wodny w Koszalinie wyróżnia się pod względem architektonicznym. Inspiracje i rozwiązania jakimi posłużyli się w projekcie architekci z pracowni Płaskowicki + Partnerzy, robią naprawdę duże wrażenie.