polska architektura
Znakomita renowacja dworca kolejowego w Bydgoszczy
Niedawno całkowicie odmieniony Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Fasada Roku 2017 i zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Budynek po renowacji". Jury konkursu doceniło w tej realizacji niesamowitą dbałość o detale, dostrzegając przy tym wykorzystanie ogromnej ilości materiałów. Bydgoski dworzec jest świetnym przykładem na to, jak powinna wyglądać udana renowacja historycznego obiektu.
W nowopowstającym akademiku Livinn Kraków zostanie zrealizowany projekt studentów
Zdobywcami głównej nagrody w pierwszym etapie konkursu "DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna" na projekt jednostki mieszkalnej dla osoby niepełnosprawnej w akademiku Livinn Kraków, zostali studenci: Tomasz Jałocha z Polski, pochodząca z Ukrainy Yevheniia Krepysheva oraz Maria Barranco Fernandez z Hiszpanii. Konkurs organizuje Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we współpracy z Golub GetHouse inwestorem nowoczesnego akademika Livinn Kraków.
Sukkot - let's built a tent! - międzynarodowe warsztaty architektoniczne dla studentów
Sukkot - let's built a tent! to druga edycja interdyscyplinarnych warsztatów architektonicznych dla studentów z okazji żydowskiego święta Sukkot, organizowanych przez SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Kolektyw 1a przy wsparciu merytorycznym Poznańskiej Gminy Żydowskiej. Warsztaty odbędą się od 23 do 31 sierpnia br. w Poznaniu. Celem projektu jest przybliżenie uczestnikom warsztatów i Poznaniakom, tradycji i kultury żydowskiej w nowoczesnej i otwartej formie.
Warszawski biurowiec z lat 30. XX wieku odzyska dawny blask
Przedwojenny modernistyczny biurowiec na warszawskiej Woli, który zaprojektował duet wybitnych architektów Bohdan Lachert i Józef Szanajca, niedługo znacznie się odmieni. Obecnie prowadzone są tam prace zarówno przy elewacji, jak i wewnątrz budynku. Po zakończeniu tego procesu zabytkowy obiekt zostanie połączony z dwoma nowoczesnymi budynkami biurowymi, które będą się składać na kompleks Wola Retro. Za projekt tej realizacji odpowiadają architekci z pracowni APA Kuryłowicz & Associates.
Minimalistyczne i monochromatyczne wnętrza w biurze pracowni LOFFT
Przy jednej z głównych ulic w Bytowie, w otoczeniu kamienic z XIX i XX wieku mieści się biuro projektowe LOFFT, którego wnętrza niedawno uległy gruntownej modernizacji. Po remoncie przestrzenie są minimalistyczne, monochromatyczne oraz wyróżniają się funkcjonalnością i innowacyjnymi rozwiązaniami. Nową pracownię zaprojektowała architekt Małgorzata Hendrych-Lubińska, właścicielka biura architektonicznego LOFFT.
Fabryka Wyrobów Drewnianych - przykład kreatywnego podejścia do projektowania budynków przemysłowych
Fabryka Wyrobów Drewnianych to projekt wielofunkcyjnego obiektu przemysłowego, który charakteryzuje się minimalistyczną architekturą i oryginalnymi rozwiązaniami. Najważniejszymi elementami budynku jest pięć sekcji funkcjonalnych bezpośrednio nawiązujących do pięciu białych płatków gruszy. Za tę realizację odpowiedzialna jest pracownia BXBstudio.
Osiedle Żoliborz Artystyczny otrzymało Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich
Żoliborz Artystyczny, osiedle zrealizowane przez Dom Development S.A otrzymało Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich za najlepszą architekturę Żoliborza w latach 2014-2017, w kategorii nowa inwestycja. Wyróżnienie zostało przyznane przez Stowarzyszenie Żoliborzan - organizatora konkursu.
Łukasz Stokowski: jestem autentyczny! [WYWIAD]
Łukasz Stokowski mówi o sobie "wrażliwy abstrakcjonista". Jego obrazy i instalacje znajdują się w licznych kolekcjach na całym świecie. Współpracuje z takimi markami jak SMEG i Infiniti. Nam opowiedział o artystycznych inspiracjach, pracy z najlepszymi i nowej życiowej roli.
Pierwszy budynek przedszkola w Polsce, który pozyskuje energię z podziemnych złóż
W Lądku-Zdroju powstał budynek publicznego przedszkola ogrzewany zimą i chłodzony latem dzięki wykorzystaniu energii z podziemnych złóż. Dodatkowo obiekt wyróżnia się nowoczesną, minimalistyczną architekturą.
Ruszyła 20. edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro
Do konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, można zgłosić wszystkie realizacje architektoniczne bez względu na skalę oraz rodzaj, mogą być to budynki użyteczności publicznej, domy jednorodzinne, osiedla, skwery, place, parki - każdy obiekt, który wzbogaca przestrzeń miasta Poznania. Tylko od was zależy, która realizacja zdobędzie tytuł najlepszego obiektu w Poznaniu za rok 2017!
Pracownia MUS ARCHITECTS stworzyła ciekawy projekt minimalistycznego domu z widokiem na las
Pracownia MUS ARCHITECTS zaprojektowała dom jednorodzinny o formie jednokondygnacyjnego pawilonu z silnie zaakcentowanymi poziomami. Jego architektura jest zdecydowana i minimalistyczna. Obiekt powstanie na długiej i wąskiej działce w obszarze podmiejskim Gliwic.
WILDANOVA - stylowa inwestycja w centrum Poznania
Poznańska Wilda to dzielnica, która w ciągu ostatniego 10-lecia przechodzi spektakularną metamorfozę - kiedyś miała robotniczy charakter, dziś staje się stylowym centrum miasta, nie tracąc zabytkowego charakteru. Najlepszym przykładem doskonałej rewitalizacji starej kamienicy jest inwestycja WildaNova.
Nadmorski pensjonat KLONOVA w Białogórze - dzieło HOLA Grupa Projektowa
Ten przemyślany architektonicznie obiekt oddaje ducha nadmorskiej Białogóry. Jej szerokie plaże z białym piaskiem i bujne, sosnowe lasy przyciągają co roku turystów szukających relaksu i wyciszenia. Znajdą je w pensjonacie KLONOVA - to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek.
Konkurs na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu rozstrzygnięty! Wygrała pracownia WXCA z Warszawy
Na konkurs zorganizowany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich nadesłano ponad 100 prac - i to z całego świata. Jury, któremu przewodniczył Maciej Miłobędzki doceniło projekt WXCA za "wrażliwość, czytelny gest architektoniczny i ponadczasowość".
Unikalny koncept IMPLANT autorstwa Jakuba Szczęsnego powstanie jeszcze w tym roku
Jesienią tego roku spółka Nowa Epoka Handlu otworzy swoją flagową inwestycję IMPLANT - trzypoziomowy obiekt składający się z 272 kontenerów i przeszklonych powierzchni. Koncept wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, technicznymi i realizacyjnymi. Zaprojektował go architekt Jakub Szczęsny.
Plebiscyt na nazwę nowej ulicy w Browarach Warszawskich
Jak powinna nazywać się nowa ulica, która stanie się częścią Browarów Warszawkich? Echo Investment wspólnie z Muzeum Warszawy wytypowało trzy propozycje zaczerpnięte z historii tego miejsca.
Ratusz Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna projektu BBGK Architekci
Dziś odbędzie się oficjalne otwarcie budynku Ratusza Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, który stworzyła pracownia BBGK Architekci. Obiekt położony jest w chaotycznym otoczeniu północnych przedmieść Konstancina, z dala od najbardziej atrakcyjnej południowej części miasta. Ratusz ma dwa oblicza architektoniczne: zewnętrzne - bardziej reprezentacyjne i oficjalne oraz wewnętrzne - przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste.
Muzeum Polskiej Wódki w warszawskim Koneserze
Muzeum Polskiej Wódki, jedyne takie muzeum na świecie, znaleźć można pod warszawskim adresem Plac Konesera 1. Wybór lokalizacji jest nieprzypadkowy. Wystawa, pokazująca historię popularnego trunku, umieszczona została w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser".
W poznańskiej School of Form będzie można studiować architekturę!
School of Form Uniwersytetu SWPS jest obecnie jedną z najlepszych szkół w dziedzinach projektowania zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Edukacja w niej opiera się na humanistyce jako źródle wiedzy o człowieku, na kompetencjach projektowych, znajomości różnych technologii, wiedzy o wdrażaniu projektów do produkcji i na umiejętności współpracy z firmami. Do dziś w School of Form wykwalifikowana kadra wykładowców wykształciła 238 projektantów. Właśnie ruszyła rekrutacja na nowy kierunek dla inżynierów - architekturę. Czego mogą spodziewać się przyszli studenci?
Nie żyje wybitna architektka z Wrocławia, Jadwiga Grabowska-Hawrylak. To strata dla polskiej urbanistyki
Jadwiga Grabowska-Hawrylak była wybitną architektką o ogromnym talencie i niesamowitej wrażliwości. Realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy. Zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 98 lat.
Dom w równowadze brył i kolorów według projektu pracowni 81.waw.pl
Warszawska pracownia architektoniczna 81.waw.pl stworzyła świetny projekt domu czarno na białym, który charakteryzuje minimalizm i równowaga. Najbardziej wyróżniającymi się elementami budynku są dwie prostopadłe ściany na parterze i piętrze, które zostały wykonane ze szklanych tafli. Dzięki nim obiekt otwiera się na otaczającą przestrzeń i dostarcza pięknych widoków.
Ogrodzenie budowlane przy Nowym Świecie zamieniło się w wystawę miejską
Standardowe płoty budowlane na ogół pokryte są logo firmy, wizualizacją i numerem telefonu do działu sprzedaży. W przypadku ogrodzenia budowy, które otacza jedną z remontowanych kamienic przy ulicy Nowy Świat 50, jest zupełnie inaczej. Przedsiębiorstwo Budowlane UNIMAX zamieniło je w wystawę składającą się z prac - łączących różne dyscypliny - cyklu "PoRachunki warszawskie", przygotowanego przez artystkę i matematyczkę Martę Kopyt.
Wystawa "Amplifikacja natury" w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury - La Biennale di Venezia
W Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury - La Biennale di Venezia prezentowana jest wystawa "Amplifikacja natury", której twórcami są grupa projektowa CENTRALA i kuratorka Anna Ptak. Do współpracy przy tym projekcie zaproszono artystkę Izę Tarasewicz. Odwiedzający wystawę mogą się przekonać, w jaki sposób pojęcie amplifikacji natury unaocznia zmienność i skalę zjawisk naturalnych oraz procesów przyrodniczych, którym podlegają konstrukcje architektoniczne. Ekspozycję zorganizowaną przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki można oglądać od 26 maja w Wenecji.
Renaissance Warsaw Airport Hotel - luksusowy hotel tuż przy lotnisku według projektu JEMS Architekci
Niezwykłe spotkanie aeronautyki z polskim modernizmem - tak opisaćmożna pierwszy w Polsce, pięciogwiazdkowy hotel Renaissance (markanależy do Marriott International), zlokalizowany przy Lotnisku im.Fryderyka Chopina. Obiekt został otwarty pod koniec kwietnia.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zdobył Grand Prix Nagrody Roku SARP!
Kilka dni temu w Warszawie ogłoszono zwycięzców Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Laureatem Grand Prix tegorocznej edycji konkursu została siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach!
Z muzeum do przestrzeni publicznej, czyli sztuka dla wszystkich. Wystawa rzeźb Sylwestra Ambroziaka na Przystani Sztuki w Poznaniu
Nowoczesny biurowiec, centrum designu mieszczące się w zabytkowej drukarni oraz współczesna sztuka dotykająca ważnych społecznie, trudnych tematów. Wspólny mianownik tych wszystkich miejsc i zagadnień to łącząca je przestrzeń publiczna - Przystań Sztuki. W niespełna rok po otwarciu zaprojektowanego przez holenderską pracownię architektoniczną MVRDV Bałtyku w Poznaniu przestrzeń pomiędzy biurowcem a Concordią Design nie tylko tętni życiem, ale także "zabiera głos" na temat społecznych wykluczeń. 24.05. odbył się tu wernisaż prac Sylwestra Ambroziaka.
Koszalińska pracownia ANALOG została jednym z laureatów konkursu The Plan Award 2018!
Wczoraj w Wenecji odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród za dokonania architektoniczne - THE PLAN AWARD 2018. Organizatorem wydarzenia jest prestiżowe włoskie czasopismo o tematyce architektonicznej - The Plan, które cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu miejscach na świecie. Jednym ze zwycięzców czwartej edycji tego konkursu została koszalińska pracownia ANALOG!
Dom o unikalnym kształcie z widokiem na Zatokę Gdańską
W Gdyni, w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego, powstała nowoczesna i funkcjonalna rezydencja o unikalnym wyglądzie. Jednym z największych atutów budynku są przeszklenia zastosowane na trzech poziomach, które otwierają wnętrza na malowniczą Zatokę Gdańską. Projekt tego obiektu stworzyła pracownia Arch-Deco.
Tuż obok Pałacu Kultury i Nauki powstaną pięknie zaaranżowane tereny zielone
W lutym tego roku Urząd m.st. Warszawy ogłosił konkurs na projekt modernizacji i aranżacji zieleni tzw. aorty warszawskiej - terenu znajdującego się po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki. Spośród 18 prac, które zakwalifikowały się do konkursu, sąd konkursowy musiał wybrać zwycięzcę. Podjęcie decyzji nie było łatwe, ponieważ zgłoszone projekty wyróżniały się ciekawymi pomysłami i jakością. Ostatecznie grono ekspertów wyłoniło laureata i wyróżniło trzy inne realizacje.
20. edycja konkursu KOŁO - rozpoczęło się głosowanie Internautów na najpiękniejszą toaletę publiczną dla Słupska!
Na 20., jubileuszową edycję konkursu KOŁO wpłynęło mnóstwo projektów prezentujących budynki z funkcją toalety publicznej dla Słupska. Już w czerwcu jury wybierze zwycięską koncepcję, która może mieć dużą szansę na realizację, ponieważ słupskie bulwary zostały objęte programem rewitalizacji. Tymczasem najlepsze projekty mogą wybierać Internauci - głosowanie ruszyło 22 maja i potrwa do 12 czerwca.