polska architektura

 • Kryzys w branży architektonicznej

  Architekt w kryzysie

  Kryzys zapukał do biur architektonicznych. Pracownie w całej Polsce skarżą się na zmniejszającą się liczbę zleceń. Do łask wracają zamówienia publiczne. Architekci na powrót szukają pracy w miejskich urzędach. 

 • Najdłuższy budynek w Polsce

  Falowce to typy budynków mieszkalnych podobnych nieco do bloków. Drugi co do długości taki budynek w Europie znajduje się w Polsce.

 • Łużycka Office Park, Gdynia, krzysztof gryczyński, biurowce

  Łużycka Office Park - najlepsze biurowce w Gdyni

  Gdyński kompleks biurowców Łużycka Office Park został uznany za najlepszą inwestycję 2008 roku.

 • Wieżowiec Pro Urba Warszawa

  Niepewne losy warszawskiego Manhattanu

  Wola miała być stołecznym Manhattanem, w okolicach ul. Towarowej miało stanąć kilkanaście wieżowców . Jednak wiele z nich może nie powstać, część ma być niższa - zapowiada "ŻW".

 • Polska Bryła, Tomasz Konior, Konior Studio, architekt, wykład

  POLSKA BRYŁA z Tomaszem Koniorem - wywiad

  26 lutego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbył się wykład katowickiego architekta Tomasza Koniora. Przygotowaliśmy dla was fotorelację oraz wywiad z architektem.

 • Szyb Krystyna czeka metamorfoza

  Niebawem rozpocznie się rewitalizacja bytomskiego szybu Krystyna. W projekcie biorą udział znane pracownie, takie jak Medusa Group, czy Konior Studio. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała wieża, mogą zdecydować również internauci.

 • Zielone światło dla Cricoteki

  Jest pozwolenie na budowę nowej siedziby Cricoteki mieszczącej Muzeum Kantora. Futurystyczny gmach, którego realizacja ruszy już w wakacje, odmieni pejzaż bulwaru Podolskiego w Krakowie.

 • Kolos między zabytkami

  Bryła białostockiego Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego przytłoczy sąsiednią, zabytkową zabudowę, mimo tego konserwator wydał zgodę na jego budowę.   

 • centrum handlowe, millenium hall, rzeszów

  Centra handlowe w Polsce

  Domy handlowe rozrastają się tworząc miasta w mieście, starając się zaspokoić potrzeby jak największej ilości konsumentów i jest ich coraz więcej. Sami oceńcie architekturę najnowszych inwestycji handlowych w Polsce.

 • Przełom w sprawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  Koniec trwającego od pięciu miesięcy klinczu z projektowaniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Christian Kerez zgodził się wznowić projektowanie budynku, a pomoże mu w tym Stefan Kuryłowicz. 

 • Punkt dla Łodzi - nowa akcja GPO

  Czy kolejna inicjatywa młodych łodzian z Grupy Pewnych Osób zachęci również innych do tworzenia podobnych organizacji w swoich miastach? Miastomaniacy ruszają z kolejną szeroko zakrojoną akcją miejską.

 • Multivilla - nowy projekt Koniecznego

  Budowlę, która ma powstać w Katowicach, owiewa mgła tajemnicy, ale nazwisko projektanta pozwala się spodziewać czegoś wyjątkowego.

 • łódź, architektura, stare fabryki, księży młyn

  Nowy biurowiec w Łodzi - Textorial Park

  Nowoczesne biura w starych murach. Biurowiec Textorial Park to wynik gruntownej modernizacji starej łódzkiej fabryki na Księżym Młynie. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie.  

 • Wieża wyciągowa w Rybniku

  Jedyna taka budowla w Polsce

  Na terenie dawnej kopalni Rymer w Rybniku stoi wieża wyciągowa przypominająca ceglaną basztę. To prawdopodobnie jedyna taka budowla w Polsce. Niebawem powstanie tu salon piękności.

 • Tak będzie wyglądało lotnisko w Kielcach projektu Stefana Kuryłowicza

  Kuryłowicz zaprojektuje lotnisko w Kielcach

  W poniedziałek ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję międzynarodowego lotniska w Kielcach. Spośród pięciu nadesłanych prac komisja sędziowska wybrała projekt firm "Kuryłowicz & Associates Architecture Studio" i "Polconsult", tworzących konsorcjum.

 • Diamante Plaza - pierwszy biurowiec na Zabłociu

  Symbolicznym zawieszeniem wiechy na budynku Diamante Plaza zakończono realizację stanu surowego pierwszego biurowca na krakowskim Zabłociu. Budowa potrwa do lipca.

 • Jupiter Plaza wystrzeli w górę

  W centrum Katowic, przy ul. Sokolskiej 18, ma stanąć potężny, liczący 110 metrów apartamentowiec z częścią biurową. I według zapewnień dewelopera, inwestycja powstanie mimo kryzysu.

 • Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

  Po latach niepewności, Poznań wybuduje nareszcie nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich. Minister kultury przyznał 42 mln zł dotacji ze środków unijnych na jej budowę.     

 • Osiedle Krakowska - Południe w Rzeszowie - widok z lotu ptaka

  Kolor bloku pod kontrolą

  Rzeszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa poprosiła architektów z SARP o opracowanie koncepcji pomalowania bloków na osiedlu Krakowskie-Południe. Takie sytuacje należą raczej do rzadkości. Czy Rzeszów zmieni tę regułę? 

 • Czesi odbudują modernistyczną kawiarnię

  Przed laty słynęła z nowoczesnej architektury, na kawę wpadała tu cieszyńska śmietanka towarzyska, a przy stolikach interesów dobijali przemytnicy. Teraz replika budynku dawnej kawiarni Avion będzie turystyczną atrakcją na brzegu Olzy.

 • Andrzej Wyszyński z pracowni MWH Architekci też uważa, że bank w Rotundzie to pomyłka. Nawet w wieżowcu, który na miejscu pawilonu projektował dla PKO BP, niższe kondygnacje chciał przeznaczyć na usługi

  Rotunda bez banku - apelują urbaniści

  Bank w Rotundzie dusi narożnik Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Budynek musi się zmienić, tylko jak albo w co? Różne pomysły mają urbaniści i władze banku.

 • Małopolski Ogród Sztuki, projekt, wizualizacje, architektura, teatr, kraków

  Małopolski Ogród Sztuki projektu Ingarden&Ewy

  Po ponad czterech latach od momentu rozstrzygnięcia konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Małopolskiego Ogrodu Sztuki projekt w końcu doczeka się realizacji.

 • POLSKA BRYŁA z Tomaszem Koniorem

  POLSKA BRYŁA z Tomaszem Koniorem

  Zapraszamy na długo oczekiwany wykład Tomasza Koniora, który odbędzie się już w czwartek, 26 lutego o godzinie 18:00 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.  

 • Siediba TVP w Warszawie

  Budynek TVP, czyli Wieża Babel

  W 2009 roku zakończyła się budowa nowego gmachu Telewizji Polskiej. Budynek nazywany niekiedy „wieżą Babel” zaprojektował Czesław Bielecki.

 • Rzeźbiarska kładka na Wiśle z pracowni Lewicki-Łatak

  Architekci z biura Lewicki-Łatak zapowiadają, że będzie to jeden z najoryginalniejszych obiektów w kraju.

 • śląsk, centrum handlowe, lubin, polska, studio ads, cuprum arena

  Budowa Cuprum Arena na finiszu

  Powoli dobiega końca budowa galerii handlowej Cuprum Arena w Lubinie. Jej projekt przygotowała pracownia Studio ADS, znana z poznańskiej realizacji Starego Browaru.

 • Magdaleny Sakowicz , projekt 'Ośrodek Fundacji SureStart'

  Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego

  Nagroda przyznawana jest co roku dla najlepszego projektu dyplomowego z dziedziny architektury. Zwycięzca otrzymuje nagrodę, która pomoże mu odbyć wyjazd studyjny.

 • pracownia architektoniczna, architektura, konkurs architektoniczny, grupa 5,

  Konkurs architektoniczny na centrum naukowe - wyniki

  Poznańskie biuro architektoniczne H.J. Buszkiewicz zaprojektuje dla Lublina centrum naukowe. Wśród finalistów znaleźli się również architekci z warszawskiej Grupy 5, pracowni Stelmach i Partnerzy z Lublina, a także jedna pracownia z Hiszpanii.

 • Zaha Hadid

  Wieżowiec Zahy Hadid ofiarą kryzysu

  Kryzys najmocniej dotyka rynek nieruchomości. Nie uchronił się przed nim także najsłynniejszy planowany warszawski wieżowiec - projektowanie ćwierćkilometrowego budynku przez pracownię Zahy Hadid jest zawieszone do czasu, aż poprawi się sytuacja na rynku.

 • Nowoczesna architektura hotelowa, szklarska poręba, Amoeba grupa projektowa

  Nowoczesny hotel z pracowni architektonicznej Amoeba

  Hotel w Szklarskiej Porębie to doskonała alternatywa dla wielkich i nudnych domów wczasowych.