branża

  • Aneta Sala - Grand Prix IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz INAW 2016, Wyróżnienie Architektura&Biznes

    IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

    Już po raz czwarty eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i za granicy zastanawiali się nad złożonością przestrzeni, w której żyjemy i w której realizujemy swoje scenariusze życiowe. Biennale to impreza cykliczna organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora ASP w Krakowie.

  • Zmień wizję w projekt

    Od pomysłu, przez projekt, do realizacji. Konkurs dla architektów i studentów architektury

    Droga od zamysłu architektonicznego do realizacji inwestycji często bywa długa. Każdy jej etap to swoisty krok milowy w tworzeniu budynków i kreowaniu przestrzeni. To czy projekt lub istniejący obiekt odzwierciedla wyobrażenia i plany architekta często bywa wypadkową wielu czynników. Zatem jak naprawdę zmienić wizję w projekt, który znajdzie swoje odbicie w realnej inwestycji? To właśnie jest przedmiotem V już edycji konkursu dla architektów "Zmień wizję w projekt".

  • PERSPEKTYWA - spotkania architektów i designerów

    PERSPEKTYWA na finiszu - zapisy na ostatnie 3 spotkania

    Druga edycja cyklu wieczorów architektów i designerów PERSPEKTYWA powoli zbliża się do końca. To już ostatni moment, by zapisać się na jedno z trzech pozostałych spotkań - w Katowicach, Gdańsku lub Łodzi. Wstęp wolny.

  • Perspektywa w Krakowie

    Architekci pod Wawelem [PERSPEKTYWA]

    Setka architektów i projektantów spotkała się w Krakowie na wieczorze z cyklu PERSPEKTYWA. W Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej ?Manggha? rozmawiano m.in. o relacjach architekta z klientem oraz projektowaniu oceanariów w Polsce i Angoli. Wydarzenie zebrało bardzo dobre recenzje.

  • Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Autorzy: Arch. Renato Rizzi, arch. Roberto Rossetto, arch. Roberto Giacomo, Davanzo, arch. Andrea Rossetto, inż. Armando Mammino, inż. Gianfranco Rorato Współpraca autorska - Q-ARCH: arch Robert Kuźnik, Wiesław Socha, Anna Socha, Karol Korycki

    Nagroda Roku SARP 2015. Rusza tegoroczna edycja konkursu

    Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do wzięcia udziału w konkursie NAGRODA ROKU SARP 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w roku 2015 oraz NAGRODY SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w roku 2015.

  • Amanda Levete

    Amanda Levete, gwiazda światowej architektury, po raz pierwszy w Polsce!

    1 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędzie się wykład Amandy Levete, jednej z niewielu kobiet w gronie światowych gwiazd architektury, laureatki prestiżowej nagrody Stirlinga i założycielki londyńskiej pracowni architektonicznej AL_A. Wydarzenie towarzyszy prezentacji prac laureatów programów TEORIA i PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

  • 4dimensionHarmony

    Filharmonia Szczecińska w albumie 4dimensionHarmony

    Już 22 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie poświęcone najsłynniejszemu budynkowi Europy roku 2015 - Filharmonii w Szczecinie. O tym jak powstawał, opowiedzą twórcy albumu ?4dimensionHarmony?.

  • Jacek Rozenek

    Architekci i Jacek Rozenek w Krakowie

    Już 26 lutego kolejny wieczór z cyklu PERSPEKTYWA. Tym razem do spotkania architektów i designerów dojdzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ?Manggha? w Krakowie. Wstęp wolny, zapisy trwają.

  • Przestrzeń ekspozycyjna na I piętrze Miejskiego Pawilonu Wystawowego w Krakowie, lata 60. XX wieku

    Bunkier Sztuki: Z mojego okna widać wszystkie kopce [WYSTAWA]

    Międzynarodowa wystawa zbiorowa ?Z mojego okna widać wszystkie kopce? jest swoistym montażem obrazów, obiektów, scen i cytatów z opowieści, której głównym bohaterem jest instytucja - dzisiejsza Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

  • reSITE 2015

    reSITE 2016: Miasta w migracji - Piąta międzynarodowa konferencja

    W dniach 16-17 czerwca 2016 roku już po raz piąty do Pragi zjadą się światowej sławy architekci, urbaniści, planiści, architekci krajobrazu i ekonomiści. Wizjonerzy, eksperci, burmistrzowie największych miast i przedstawiciele wyjątkowych inicjatyw społecznych zaprezentują innowacyjne rozwiązania i strategie dla europejskich miast, by skutecznie i bezboleśnie wykorzystać napływ nowych mieszkańców.

  • Dom Handlowy Wolf Bracka

    Budujemy po to, by być zburzonymi - o architekturze z Ewą Kuryłowicz [WYWIAD]

    Nie można tworzyć skansenów - mówi Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant w pracowni Kuryłowicz & Associates. To w ich siedzibie na Saskiej Kępie powstało m.in. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich (we współpracy z Rainerem Mahlamäki) czy Plac Unii City Shopping w Warszawie.

  • Muzeum Śląskie w Katowicach

    Zdobywcy europejskiej nagrody architektonicznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu

    Filharmonia Szczecińska - pierwszy polski zwycięzca Mies van der Rohe Award - oraz pozostali laureaci ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej na wspólnej wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

  • 19. dzielnica - JEMS Architekci - I miejsce w kategorii Zespół budynków wielorodzinnych

    PZFD wybrał Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015. Zobacz nagrodzone inwestycje.

    Z okazji 25 - lecia rynku deweloperskiego Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił II edycję ogólnopolskiego konkursu "Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015". Celem przedsięwzięcia było wyróżnienie projektów, które stwarzają idealne warunki do mieszkania, gwarantują użyteczność, są przyjazne dla środowiska oraz zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju. Które projekty zasłużyły na nagrodę i wyróżnienie?

  • Baumit Fasada Roku

    Konkurs na fasadę roku na ostatniej prostej, kto zwycięży?

    Konkurs na Fasadę Roku to coroczne wydarzenie organizowane przez firmę Baumit. Do walki o tytuł stają najlepsze obiekty z całej Polski a Jury i Internauci wybierają w poszczególnych kategoriach projekty, które ich zdaniem zasługują na zwycięstwo. W tym roku zgłoszono aż 191 obiektów, czy znajdą się w tym gronie prawdziwe perły architektury?

  • Zwycięzca w roku 2013 - Sala koncertowa Harpa - Henning Larsen Architects i Studio Olafur Eliasson

    Nagroda Miesa van der Rohe - 25 lat. Wystawa w Muzeum Architektury

    Ikony współczesnej architektury, dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy, realizacje, które trwale zmieniły oblicza dzisiejszych miast. Ponad 3 tysiące takich budynków zaprezentuje wystawa Made in Europe inaugurująca program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którą 16 stycznia 2016 roku otworzy Muzeum Architektury we Wrocławiu.

  • Eurovea w Bratysławie

    Odręczny rysunek w świecie wizualizacji. Szkice architekta Marka Tryzybowicza [WYSTAWA]

    Czy w świecie komputerów, które dziś są nieodłącznym narzędziem pracy każdego architekta jest jeszcze miejsce na szkice i odręczny rysunek? Jak najbardziej! To ciągle bardzo prosta i skuteczna metoda na szybkie zapisanie pomysłu i podzielenie się nim z innymi. Odręczna, szkicowa forma pozwala się skupić na wzajemnych proporcjach, kompozycji i relacjach poszczególnych brył składających się na budynek bez wchodzenia w precyzyjne dobieranie faktury czy światłocienia. To zapis idei,a ta w architekturze przecież jest najważniejsza!

  • 03.06.2014 Krakow . Nowa siedziba Cricoteki . Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Osrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka wspolfinansowany przez Unie Europejska . Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

    Form follows freedom. Polska architektura od XIX wieku do dziś. Wywiad z prof. Jacekiem Purchlą

    W 25-lecie odzyskania wolności szydziliśmy, że nic nam się nie udało. A w architekturze zrobiliśmy w tym czasie gigantyczny skok cywilizacyjny, o którym nie mamy pojęcia. Prof. Jacek Purchla tłumaczy, w jaki sposób polska architektura stała się jednym z najciekawszych punktów na mapie Europy i świata.

  • Kościół Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie

    Architektura VII Dnia - polskie kościoły posoborowe. Archiwum społeczne, wystawa i dyskusja

    Po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów, większość powstała w duchu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II. I choć budowle sakralne znacząco wpłynęły na krajobraz, pozostają na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze. Historię polskich posoborowych świątyń, które dziś wyglądają jak ogromne statki kosmiczne, które przypadkiem wylądowały wśród bloków, domków jednorodzinnych, pól i lasów, piszą Kuba Snopek oraz Iza Cichońska w ramach projektu Architektura VII Dnia.

  • Dom Handlowy Smyk 1977

    Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.

    Tu było, tu stało i Stowarzyszenie MASŁAW zapraszają na premierę drukowanej, bezpłatnej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład "Co nam zostało po transformacji?", który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  • Na przykład. Nowy Dom Polski

    [GDYNIA] Na przykład. Nowy Dom Polski

    NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.

  • Afrykarium we Wrocławiu

    Projekty z serii mission impossible to jej specjalność: Dorota Szlachcic [WYWIAD]

    Projektowała m.in. wrocławskie Afrykarium, wysokogórskie schronisko w Himalajach czy oceanarium w Angoli. Dorota Szlachcic z ArC2 Fabryki Projektowej opowiada o tym, dlaczego warto podejmować wyzwania, zbierać nietypowe doświadczenia oraz jak szukać inspiracji.

  • Warsaw on Air

    WARSAW ON AIR - Warszawa z lotu ptaka

    "WARSAW ON AIR - Warszawa z lotu ptaka" to cykl dziennych oraz nocnych panoram, które 22-letni Maciej Margas zrobił latając śmigłowcem bez drzwi. "WARSAW ON AIR" to również historia o tym jak dzięki uporowi, kilku miesiącom ciężkiej pracy i determinacji można osiągać rzeczy, zdawałoby się, niemożliwe!

  • Baumit Fasada Roku

    Trwa konkurs na najlepszą fasadę roku

    Od 1 września bieżącego roku trwa rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasady Roku 2015. Mijamy zatem półmetek konkursu, stwarzającego niezwykłą szansę wyróżnienia się na krajowym rynku budowlanym, a zarazem otwierającego drzwi do międzynarodowej odsłony plebiscytu - Baumit Life Challenge. Stawka jest wysoka, a czasu coraz mniej. Choć największe emocje dopiero przed nami, dla inwestorów, architektów czy wykonawców to już ostatni dzwonek, aby zgłosić swój projekt i dołączyć do obsady konkursu.

  • Dworzec Warszawa Stadion

    Warszawa okiem szwajcarskiego i niemieckiego krytyka architektury

    Berlińskie wydawnictwo Dom Publishers opublikowało niedawno przewodnik architektoniczny po Warszawie "Architekturführer Warschau". Grzegorz Piątek poprowadzi rozmowę z jego autorami, Hansem Wolfgangiem Hoffmannem i Wernerem Huberem, o ich pracy z miastem.

  • Fasada Roku 2014 - kategoria budynek wielorodzinny nowy - I nagroda: Osiedle nad Stawem w Krakowie, projekt: Biuro Architektury Stosowanej

    Najlepsze elewacje 2014. Które projekty zwyciężą w tym roku?

    Konkurs Fasada Roku organizowany przez firmę Baumit od wielu lat wyłania najlepsze realizacje zarówno w nowym budownictwie, jak również spośród modernizowanych i zabytkowych obiektów. O tym, które budynki otrzymają nagrodę w tym roku zadecyduje trzynastu jurorów związanych ze środowiskiem architektonicznym.

  • Łódź Design Festival 2015

    Rusza Łódź Design Festival 2015

    Przed nami kolejna edycja Łódź Design Festival - najważniejszego polskiego festiwalu poświęconego wzornictwu. W tym roku motywem przewodnim festiwalu, który odbędzie się w dniach 8-18 października, są konsekwencje. Świat zmienia się coraz szybciej - jest nieustannym źródłem inspiracji i wyzwań dla projektantów. W tworzonych przez nich projektach znajdują odzwierciedlenie konsekwencje zmian technologicznych, społecznych czy kulturowych.

  • Skrzyżowanie ul. Nowy Świat z ul. Chmielną, 1948

    Spór o odbudowę. Rusza 7 edycja festiwalu Warszawa w Budowie

    Odbudowa Warszawy, rozpoczęta 70 lat temu, była na polu urbanistyki profesjonalną dyskusją o tym, jak żyć i mieszkać. Wystawa pokazuje, w jaki sposób stworzono nowoczesne miasto i jakie były główne kwestie sporne, o których dyskutowano. Dziś, gdy planowanie przestrzenne nie ma wysokiej pozycji w debacie publicznej, założycielski wkład odbudowy w obecny kształt stolicy bywa ignorowany.

  • Helena i Szymon Syrkusowie, osiedle Koło II, 1947-1951, Muzeum Architektury we Wrocławiu

    Zaraz po wojnie. Wystawa w warszawskiej Zachęcie

    Chaos, nędza, masowe repatriacje, powszechny strach przed Armią Czerwoną, ale też powrotem Niemców, szerzący się bandytyzm, szabrownictwo, samosądy, pogromy - to wstrząsający obraz Polski zaraz po wojnie. Na ten obraz składa się rozbicie dotychczasowych struktur społecznych, destabilizacja państwa, nieufność wobec nowej, komunistycznej władzy, ale też konieczność zbudowania sobie nowego życia przez tych, którzy przeżyli.

  • Trwa Budowa

    Trwa budowa. Warszawa zdaniem mieszkańców 1945-2015 [WYSTAWA]

    Milion urbanistów dźwigających stolicę z powojennych ruin. Zmieniające się na przestrzeni lat architektoniczne trendy, setki sprzecznych opinii i pomysłów na "Warszawę idealną". Od rozpoczęcia powojennej odbudowy Warszawy mija właśnie 70 lat, a proces budowy nadal trwa. Kiedy się zakończy?

  • Publiczna dyskusja z Enrique Penalosa reSITE 2013

    Nie ma gotowych recept na miasto - O to, jak postrzega miasto, pytamy Martina Barryego [WYWIAD]

    Martin Barry, jak na architekta przystało, był wspólnikiem w popularnej pracowni na Manhattanie. Jak na Nowojorczyka przystało, pracował po 80 godzin w tygodniu i było mu z tym dobrze. Aż wylądował na stypendium Fullbrighta w Pradze, gdzie umierał z nudów, prowadząc 8 godzin wykładów w tygodniu. Założył więc reSITE.