polska architektura
[WARSZAWA] Mokotowski biurowiec o trójkolorowej szklanej elewacji gotowy
Na warszawskim Mokotowie na Służewcu Przemysłowym pojawił się nowy budynek biurowy. Za trójkolorową szklaną elewacją znalazło się 34 500 m kw. powierzchni biurowej oraz przestronne patio obsadzone drzewami, krzewami i bylinami.
Nowa sala koncertowa w Rybniku [WYNIKI KONKURSU]
W Rybniku przy Państwowej Szkole Muzycznej powstanie sala koncertowa z widownią dla 300 osób. Zwycięski projekt został wybrany w konkursie zorganizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pierwsze miejsce zajęła pracownia HS99 z Koszalina.
Zjeżdżalnia, ściana z mchu i wykładziny z sieci rybackich. Biurowiec niestandardowy
Jak powinno wyglądać nowoczesne biuro? Dziś to już nie tylko wygodna i ergonomiczna przestrzeń. Biurowa nowoczesność to rozwiązania ukierunkowane na pracowników i zapewniająca optymalne warunki pracy i rozwój kreatywności, nowe technologie, przestrzenie do relaksu oraz nieszablonowe rozwiązania przestrzenne i estetyczne. Jak z tym wyzwaniem poradzono sobie w Dentsu Aegis Network Polska? Odwiedziliśmy główną siedzibę firmy w warszawskim biurowcu X2.
Domy przyszłości inspirowane rezydencją Billa Gatesa
Do końca 2015 r. miasta na świecie będą posiadały ponad miliard przedmiotów i usług podłączonych do sieci internetowej. Aż 45 proc. z nich znajdziemy w mieszkaniach i budynkach publicznych - wynika z prognoz międzynarodowej firmy badawczej Gartner
Nowy superszpital dla Gdańska. Ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie
W Gdańsku rozpoczynają się przygotowania do budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Za blisko 600 mln złotych powstanie nowoczesny obiekt, którego standardami ma dorównywać europejskiej czołówce. Nowy obiekt zapewni lekarzom i pacjentom komfortowe warunki pracy i leczenia.
Polskie osiedle od dewelopera nie takie straszne? Wybraliśmy te, które zachwycają! [TOP10]
W Polsce słowo "osiedle" kojarzy się z wielkopłytowym blokowiskiem albo grodzoną enklawą luksusu, odseparowaną od reszty miasta za pomocą parkanów, murów i siatek. Poza tymi dwoma skrajnościami są jednak także naprawdę ciekawe przykłady dobrej i przyjaznej ludziom architektury. Sami sprawdźcie!
Warszawa odzyska historyczną oś. Stojące na niej budynki zmienią lokalizację [INFOGRAFIKA]
Oś Stanisławowska to jedna z głównych historycznych osi Warszawy. Została wytyczona w XVIII wieku na polecenia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Historia niestety nie była dla niej łaskawa i dziś w wielu miejscach jest przerwana i nieczytelna. Czy w końcu jej los się odmieni?
Dom dla naprawdę licznej rodziny. Prosta bryła skrywa salon dla 20 osób
Ten dom został zaprojektowany jako miejsce spotkań dla naprawdę dużej rodziny. Salon może swobodnie pomieścić dwadzieścia osób, a w kuchni jednocześnie może przygotowywać posiłki sześciu członków rodziny. Jak rozplanować takie wnętrza aby każdy znalazł tu przestrzeń dla siebie?
[WARSZAWA] Tak będzie wyglądał nowy budynek Sejmu
To kolejna rozbudowa Sejmu RP zaprojektowana w pracowni Bolesława Stelmacha. Aktualnie trwa przetarg na wykonawce nowego budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy gmach zostanie oddany do użytku wiosną 2018 roku.
Warsaw Spire - wieści z budowy [ZDJĘCIA]
Na budowie warszawskiego wieżowca Warsaw Spire prace powoli zbliżają się do końca. Budynek zyskuje szklaną elewację, a we wnętrzu trwa montaż wind i prace instalacyjne. Do listy najemców dołączają kolejne firmy. Nową umowę z właścicielem budynku podpisała właśnie firma JLL, która w dwuetapowej przeprowadzce zajmie najpierw piętra od 27 do 30, a w kolejnym etapie także 25 i 26.
Rozczulający ogromny jeż! Niezwykłe działania na podwórkach zaniedbanych kamienic
We Wrocławiu trwa projet "Wrocław - wejście od podwórza", będący częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W jego ramach przeprowadzane są interwencje artystyczne w zaniedbanych zakątkach miasta, przede wszystkim na podwórkach. Tegoroczną edycję otwiera Iza Rutkowska.
Trzy hektary biur, sklepy i supermarket. Miasteczko Wilanów staje się prawdziwym miastem?
Warszawskie Miasteczko Wilanów to gigantyczna inwestycja, która ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony to wielokrotnie nagradzana, jedna z nielicznych realizacji opartych na masterplanie spójny rozwój całego osiedla. Z drugiej - boryka się z niedoborem infrastruktury miejskiej i społecznej i trochę przypomina sypialnię. Czy jest szansa na likwidację tych niedogodności?
Basen zamiast nieba? Dom dla miłośnika nurkowania
W południowej Polsce powstaje nietypowy dom, w którym na niebo patrzy się... przez basen! Woda ma stać się tu integralną częścią domu, a basen nie będzie stanowił jedynie jednego z wielu pomieszczeń. Dzięki przezroczystej konstrukcji będzie widoczny z wielu przestrzeni i będzie główną wizualną dominantą mieszkania.
Ekrany akustyczne - muszą szpecić, czy mogą być ładne? Nietypowy dom w Krakowie
Ekrany akustyczne to jedna z polskich plag - wyrastają w szczerym polu, zasłaniają widoki, grodzą przestrzeń miejską, a ulice zamieniając w kaniony. Ale z drugiej strony niejednokrotnie są niezbędne - chronią przed hałasem i zapewniają lepsze warunki mieszkańcom, których domy stoją przy uciążliwych arteriach. Czy da się pogodzić obie racje i chronić mieszkańców nie psując krajobrazu?
Rozbudowa w pobliżu Traktu Królewskiego. Warszawski szpital powiększył się o nowy budynek
Warszawski Szpital dla dzieci w Warszawie to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Od 1869 roku działa tuż przy Trakcie Królewskim w samym środku stołecznej Starówki. Budowa nowego obiektu w takim otoczeniu to nie lada wyzwanie. Ograniczona jest powierzchnia, a sąsiedztwo zabytkowej zabudowy zobowiązuje do szczególnej dbałości o formę.
Pierwsza w Polsce "żywa elewacja". Piękny budynek z prawdziwej ruiny [METAMORFOZA]
Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to dziś prawdziwa perełka architektoniczna. A jeszcze niedawno stan budynku był naprawdę katastrofalny. Architekci zaproponowali przywrócenie przedwojennego ładu elewacji jednak w nowej odsłonie. Ściany odnowionego budynku pokryła pierwsza w Polsce "żywa elewacja" w postaci pionowego ogrodu.
City Tower - kolejna wieża w ścisłym centrum Warszawy
Polski Holding Nieruchomości zaprezentował właśnie nowe wizualizacje wieżowca planowanego przy ulicy Świętokrzyskiej w samym centrum Warszawy. Nowa bryła ma zastąpić istniejący w tym miejscu dziesięciopiętrowy biurowiec.
Rozbudowa zabytkowego fortu. Muzeum ukryte pod ziemią
Rewitalizacja zabytkowych obiektów z rozbudową? To często budzi kontrowersje. Czy nowa forma powinna kopiować historię, tylko nawiązywać, czy może wnieść zupełnie nawą jakość w istniejącą tkankę? W Zamościu powstał projekt, który dyskretnie wprowadza szklane płaszczyzny w strukturę wałów. czy właśnie tak wygląda dobra rozbudowa?
Jak zbudować dom pasywny? Dom Skandynawski w Gdańsku
Pojęcie budownictwa pasywnego robi ostatnio zawrotną karierę. Co się jednak kryje pod tym terminem i jak zaprojektować taki budynek? Na podstawie projektu Domu Skandynawskiego prześledzimy zasady, które powinny być spełnione aby dom mógł nosić miano domu pasywnego.
Najciekawsze polskie ulice [PRZEGLĄD]
Lato - to najlepsza pora, by bez pośpiechu móc pochodzić po innych miastach. Proponujemy wyprawę najciekawszymi ulicami Polski. Wybraliśmy te odznaczające się ciekawą architekturą i wyjątkowym klimatem.
Architektura według IKEA? Kompleks biurowy we Wrocławiu
Grupa Ikea to nie tylko sklepy z meblami. To także wiele gałęzi biznesu, w tym... usługi developerskie. We Wrocławiu trwa budowa nowego kompleksu biurowego, który docelowo ma się składać z ośmiu budynków.
Zgoda na podwyższenie Hotelu Marriott i nowe wieżowce [INFOGRAFIKA]
Miejscy planiści rozpatrzyli uwagi do planu zagospodarowania części Południowego Śródmieścia. Jest zgoda na podwyższenie ikonicznych wieżowców i budowę nowych, dorównujących wysokością iglicy Pałacu Kultury i Nauki.
[WARSZAWA] Bulwary nad Wisłą otwarte! Zobacz jak wyglądają po przebudowie
Warszawa doczekała się nowych Bulwarów Wiślanych. Są szersze niż dotychczas, pojawiły się na nich pawilony. Niebawem otworzą się punkty gastronomiczne, informacja turystyczna oraz toalety. Na przyszły sezon zaplanowana zacumowanie pierwszych barek z restauracjami i miejscami rozrywki.
Osiedle nawiązujące do najlepszych wzorców. Rozpoczyna się realizacja WuWa2
Rozpoczęły się prace nad pierwszymi budynkami mieszkalnymi na nowym osiedlu WuWa2 we Wrocławiu. Oczekiwania są duże, bo ma to być osiedle stworzone przez architektów, a nie deweloperów. Czy uda się stworzyć osiedle, które będzie nawiązywać do najlepszych wzorców przedwojennej architektury i będzie mogło być godnym następcą zbudowanego na wystawę mieszkaniową w 1929 roku osiedla WuWa?
[ŁÓDŹ] Zielone i żywe murale promujące las, HIT?
Dyrekcja Łódzkich Lasów Państwowych w nietypowy sposób promuje lasy i naturę. Na fasadach Łódzkich budynków pojawiły się zielone murale z mchu strukturalnego. Żyją, zdobią, oczyszczają powietrze i zapraszają do lasu!
Warszawa pozbywa się reklam. "To metoda małych kroków" [PRZED I PO]
Teoretycznie najłatwiej jest usunąć reklamę. Tylko teoretycznie. W rezultacie to ciężka walka bez oręża, czyli odpowiednich instrumentów prawnych. Dlatego każde ściągnięcie płachty z budynku czy zdemontowanie billboardu przy niewielkiej uliczce to wielki sukces, o którym warto mówić. W Warszawie takich sukcesów jest coraz więcej za sprawą stołecznego Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej.
Nowe mieszkania na warszawskim Ursynowie. Dachowe skosy nie muszą być sztampą
Forma nowopowstającego bloku mieszkalnego przy ulicy Dzwonniczej w Warszawie przypomina japońskie origami albo cięty kryształ. Dzięki nieszablonowej bryle udało się nawiązać do sąsiednich skośnych dachów, a jednocześnie stworzyć nowoczesny i oryginalny projekt.
Rozbudowa zabytkowej willi w Szklarskiej Porębie. Powstaje rustykalny aparthotel
W urokliwej Szklarskiej Porębie trwa budowa aparthotelu. W wyniku renowacji i rozbudowy zabytkowej willi powstaną 52 czterogwiazdkowe apartamenty, sala konferencyjna oraz centrum SPA.
Dom ze słomy i gliny? Młodzi architekci udowadniają, że to możliwe [ZDJĘCIA]
Ekologiczny dom z naturalnych materiałów kojarzy się z nudną formą i nieciekawym wzornictwem. Młodzi architekci zrywają z takim projektowaniem i udowadniają, że ekologia może iść w parze z dobrym designem, a tworząc budynki przyjazne naturze można też dbać o walory estetyczne.
Nowoczesna chata z Kaszub
Dom 34.25 stopni znajduje się w okolicach Kartuz u szczytu doliny niewielkiej rzeczki Raduni. Zaprojektowali go architekci: Bartek Arendt i Kasia Bedra