polska architektura

  • Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

    Polska kopalnia zmieniona w muzeum otrzymała międzynarodową nagrodę

    Polska pracownia Nizio Design International podczas tegorocznej londyńskiej gali European Property Awards zdobyła aż dwie nagrody. Jury przyznało pracowni nagrodę za realizację Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz najwyższe wyróżnienie za projekt Zoom Natury.

  • Koncepcja rewitalizacji portu Eteläsatama w Helsinkach - Centrum Kultury

    WASZE PROJEKTY: Rewitalizacja portu Eteläsatama w Helsinkach

    Projekt rewitalizacji portu Eteläsatama to analiza problemów urbanistycznych miejsca zlokalizowanego bezpośrednio przy centrum Helsinek. W ramach swojej pracy magisterskiej młodzi architekci zaproponowali wprowadzenie nowych obiektów w sposób, który nie tylko dostarczy mieszkańcom i turystom nowych atrakcji, ale także funkcjonalnie połączy ten fragment miasta z przyległymi terenami rekreacyjnymi.

  • 18939160 https bi

    Wola coraz bardziej biurowa. W kolejce Żoliborz?

    Największy wzrost podaży powierzchni biurowych notuje Wola. Z danych firmy Walter Herz wynika, że z blisko 800 tys. m kw. powierzchni biurowej realizowanej w Warszawie prawie połowa powstaje w tej dzielnicy

  • Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

    Narodowe Forum Muzyki otwarte. Zaglądamy do środka [DUŻE ZDJĘCIA]

    Narodowe Forum Muzyki powstałe z połączenia Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans na początku września otworzyło dla melomanów drzwi do swojej nowej siedziby. Zaglądamy jak wygląda od środka.

  • Architekturfotografie

    Kolejna wizja na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie. Kiedy wreszcie się zmieni?

    Plac defilad w Warszawie to z jednej strony najważniejsza przestrzeń stolicy - w ścisłym centrum, wokół najwyższego budynku znajduje się ogromny plac wokół którego zorganizowane są teatry, muzea, galerie handlowe. Z drugiej to przestrzeń zapomniana - zagospodarowana kilka dekad temu służy za parking, prowizoryczny dworzec autobusowy, a cała przestrzeń straszy wygrodzeniami z łańcuchów i tymczasowymi pawilonami.

  • Dom dwurodzinny w Gdyni z podziemną halą garażową - zdjęcie

    Dom dla dwóch rodzin. A pod ziemią... Tu nigdy nie będzie problemu z zaparkowaniem

    Marzeniem inwestora było posiadanie dużej hali garażowej. udało się ją zrealizować pod ziemią. Jej obrys znacznie wykracza poza rzut parteru i zajmuje znaczną powierzchnię działki. Mieszkańcy raczej nie muszą się obawiać, że ktoś będzie musiał parkować na podjeździe.

  • Krakowski szkieletor

    Budynki - widma. Od lat stoją niedokończone i straszą swoim wyglądem [PRZEGLĄD]

    Gdy zaczynano ich budowę, wierzono że wzbudzą zachwyt. Kilkanaście lat później stoją opuszczone i straszą surowymi murami i pustymi otworami okiennymi. Mają szanse na to, że kiedyś zostaną ukończone czy podzielą los wyburzonych konstrukcji? Zapraszamy na przegląd nieukończonych inwestycji, które zamieniły się w budynki-widma.

  • Projekt modernizacji toru łyżwiarskiego Stegny

    Niczym lodowy Stadion Narodowy. W Warszawie powstanie ogromna hala dla łyżwiarzy

    Być może jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na największą miejską inwestycję sportową od czasu przebudowy stadionu Legii. Odkryty tor łyżwiarski na Stegnach zmieni się w krytą halę, w której będzie można trenować nie tylko zimą, ale nawet do ośmiu miesięcy w roku.

  • Łuk Triumfalny w Cinquantenaire i podwarszawski łuk w Kaputach

    [WARSZAWA] Złoty Ułan w natarciu. Plany budowy łuku triumfalnego na osi Saskiej

    Środowiska mówiące o sobie, że są środowiskami patriotycznymi ogłosiły, że doszły do porozumienia z władzami miasta w sprawie lokalizacji dla Łuku Triumfalnego. Wedle ich słów miałby on znaleźć się na osi Saskiej pomiędzy jezdniami ulicy Marszałkowskiej.

  • Ecotech w Lublinie

    Lublin stawia na naukę i edukację. Wspólny projekt największych uczelni regionu [ZDJĘCIA]

    W Lublinie powstał budynek realizowany wspólnie przez kilka największych uczelni regionu. Wewnątrz budynku znajdują się laboratoria, sale konferencyjne i najnowocześniejsza aparatura, która ma służyć do prowadzenia badań naukowych. Jak na budynek związany z edukacją we wnętrzach znalazło się też wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych.

  • 21.09.2015 Torun . Budowa sali koncertowej na Jordankach . Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - Toruń

    Nowa sala koncertowa w Toruniu prawie gotowa. Jak wyszło pikado? [GALERIA]

    Na toruńskich Jordankach kończą się prace przy budowie nowej sali koncertowej. Projekt był inspirowany architekturą gotyku. W wielu miejscach na elewacjach i wewnątrz pojawia się czerwona cegła. Jak oceniacie budynek na końcowym etapie prac?

  • Betonowy dom pod Warszawą

    Miał być trwały i energooszczędny. Betonowy dom pod Warszawą [ZDJĘCIA]

    Bezkompromisowa i surowa bryła budynku to efekt założeń poczynionych na początku drogi projektowej. Dom miał być energooszczędny i wykonany z materiałów, które nie będą potrzebowały dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. W tej roli doskonale sprawdził się beton - materiał niewymagający dodatkowego wykończenia, a przy okazji trwały i mogący służyć całe lata.

  • Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

    Dzień bez samochodu przyniósł rekord pasażerów na drugiej linii metra [DUŻA GALERIA]

    22-go września obchodziliśmy Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w Warszawie oraz w wielu innych miastach z tej okazji komunikacja miejska dostępna była za darmo. Jak przełożyło się to na wzrost liczby podróżnych? W warszawie na drugiej linii metra padł rekord w ilości pasażerów.

  • Budynek przy ulicy Półwiejskiej w Poznaniu - tak prezentuje się po wybudowaniu

    Współczesna kamienica. Nowa śródmiejska zabudowa w centrum Poznania

    Modernizm przyniósł w architekturze rewolucję - odejście od typowej, pierzejowej zabudowy i wprowadził formę wolnostojącego bloku. Dziś dostrzegamy zarówno zalety jednego i drugiego rozwiązania. Nikt już nie nawołuje do zburzenia historycznych dzielnic, a nowa zabudowa w tych miejscach uzupełnia istniejącą tkankę.

  • Dworzec Poznań Główny - koncepcja I

    Stary dworzec Poznań Główny znów dla pasażerów! Koleje poznańskiego dworca

    Kilka lat temu oddano do użytku nowy budynek Poznań City Center, w którym obok galerii handlowej zlokalizowano niewielką i niewygodną część obsługującą pasażerów. Teraz Poznań chce odbudować stary Dworzec Główny. również tym razem mają pojawić się funkcje dodatkowe w postaci hotelu i biur. Czy tym razem uda się, aby na dworcu najważniejsza była obsługa pasażerów?

  • Warszawa widziana nocą z lotu ptaka

    Warszawa widziana nocą z lotu ptaka. Niesamowite kadry stolicy! [DUŻE ZDJĘCIA]

    Dla Macieja Margasa muzą jest Warszawa. To jej piękno stanowi dla niego inspirację i pobudza go do działania i tworzenia niesamowitych zdjęć miasta. O fotografie zrobiło się głośno przy jego poprzednim projekcie filmowym "Warszawa 24h timelaps". Teraz powstaje kolejny projekt a pierwsze fotosy obiecują kolejną superprodukcję!

  • Wizualizacje nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR w Warszawie

    Wiemy, jak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR! [WIZUALIZACJE]

    18 września 2015 roku o godzinie 13:30 na placu Defilad w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i zaproszonych gości, podczas której architekt Thomas Phifer zaprezentował projekty przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatru TR Warszawa.

  • 09.09.2015 Podkowa Lesna . Trasa Warszawskiej Kolei Dojazdowej . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: kolei wkd podkowa lesna torowisko tory drzewa

    Dwa tysiące drzew do wycinki! Mieszkańcy i samorządowcy zapowiadają obronę

    Wzdłuż linii WKD mają zniknąć wszystkie drzewa rosnące w odległości mniejszej niż 15 metrów od torów. Zagrożone są także drzewa na stacji kolejowej w Piastowie - w ich miejsce kolejarze chcą ustawić szare ekrany akustyczne.

  • Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą

    Biały dom jednorodzinny pod Warszawą niczym modernistyczne pawilony

    Biały dom w podwarszawskich Opypach to wynik inspiracji projektami takich wybitnych architektów jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe. Prosta modernistyczna bryła nawiązuje do projektowanych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pawilonów wystawowych oraz eksperymentalnych wówczas amerykańskich tzw. Case Study Houses

  • Schody do przejścia podziemnego pod rondem Dmowskiego

    [WARSZAWA] Podziemne przejścia odchodzą do historii. Piesi wyjdą na powierzchnię

    Warszawscy radni właśnie podjęli decyzję o przekazaniu środków na wytyczenie przejść dla pieszych przez skrzyżowanie Emilii Plater i Alei Jerozolimskich. Istniejące przejścia podziemne mają być jedynie opcji, nie przymusem.

  • Strefa głównego wejścia z placem publicznym i otwartym dziedzińcem.

    Tym razem nie koloseum. Skromna bryła nowego gmachu TVP [WYNIKI KONKURSU]

    Znamy już zwycięski projekt na nowy budynek dla Telewizji Polskiej. Wygrała skromna, prosta bryła zaprojektowana w pracowni Mąka Sojka Architekci. W odniesieniu do sąsiedniego gmachu TVP nazywanego ze względu na specyficzną architekturę Koloseum lub Wieżą Babel będzie to zupełna zmiana stylistyki.

  • Dom Green Line

    Dom otwarty na jezioro. Zielony dach służy za dodatkowy taras widokowy

    Ten dom zaprojektowany na 3-hektarowej działce nad jednym z Warmińskich jezior dzięki szczególnemu ukształtowaniu bryły doskonale wpisuje się w otaczającą przestrzeń. Płaski dach stanowi też dodatkowy taras, który daje jeszcze szerszą perspektywę widokową na pobliskie jezioro.

  • Blok z osiedla Bolesława Chrobrego w Poznaniu

    Koniec z pastelozą lub kiczowatymi obrazkami. Styropian nie musi szpecić!

    Pasteloza? Nasz krajobraz nie musi na nią cierpieć! Wszyscy znamy bloki, które po termomodernizacji pomalowano na pstrokate kolory, lub które oszpecono kiczowatymi obrazkami i na które nie da się patrzeć bez bólu. Niewiele jest przykładów udanej termomodernizacji, ale tym bardziej warto je pokazywać. To na nich się wzorujmy!

  • Angel Wawel

    Mieszkanie w kościele? W zabytkowym klasztorze powstały apartamenty [KRAKÓW]

    Zakończyły się prace przy budowie krakowskich apartamentów w byłym klasztorze sióstr Koletek. Największy i najdroższy apartament powstał w zabytkowej kaplicy. Jak wygląda mieszkanie w takiej niecodziennej przestrzeni?

  • WROCLAVIA

    Wroclavia - galeria handlowa i dworzec w jednym. Jak wyjdzie tym razem?

    Łączenie funkcji handlowych z budynkami dworca to z jednej strony udogodnienia dla pasażerów. Mogą oni urozmaicić sobie oczekiwanie na środek transportu wizytą w sklepach, czy pójść na kawę do restauracji. Praktyka pokazuje jednak, że nie wszystko zawsze wychodzi tak dobrze. Istniejące przykłady takich rozwiązań pokazują, że funkcja komercyjna często bierze górę i dominuję nad publiczną - pasażerowie dostają małe i ciasne poczekalnie z niewygodnym dojściem. Jak sztuka łączenia uda się we Wrocławiu?

  • Projekt zmian dla Osiedla Śródmieście-Zachód

    Szczecińska rewolucja. Ulice pełne zieleni i chodniki wreszcie dla pieszych

    W Szczecinie szykuje się prawdziwa rewolucja. Osiedlowi radni przedstawili plan zmian dla kilku ulic osiedla Śródmieście Zachód. Mają pojawić się nowe, szerokie chodniki, mała architektura i zieleń. Lokalne ulice staną się jednokierunkowe a rejony skrzyżowań zostaną wyniesione do góry. Tak powinno wyglądać miasto przyjazne mieszkańcom?

  • EPiotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

    Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii w Lublinie

    Na głównym kampusie Politechniki Lubelskiej powstał budynek Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Miejsce w którym stanął było dość trudne: różnica poziomów działki wynosi tutaj ponad osiem metrów, a sama lokalizacja styka się z parkiem kulturowym będącego formą ochronną dawnego folwarku jezuickiego.

  • Nowa część terminalu gdańskiego lotniska

    Rozbudowa gdańskiego lotniska ukończona [ZDJĘCIA]

    W Gdańsku dobiegły końca prace nad rozbudową terminalu T2. pasażerowie mogą już korzystać z powiększonego budynku, nowych rękawów pasażerskich oraz nowego układu drogowego wokół lotniska. Wszystkie prace zwiększyły przepustowość rębichowskiego portu do 7 milionów pasażerów rocznie.

  • `Wd/ A,k,gG%t;,4SI

    Przedpremierowy pokaz fontann na placu Europejskim. Byliśmy z wizytą

    Warszawski wieżowiec Warsaw Spire to ciągle plac budowy. Jednak zarówno ona sam, jak i otoczenie wokół niego powoli nabierają ostatecznego wyglądu. Właśnie dobiegły końca prace związane z fontannami na placu. Byliśmy na miejscu na przedpremierowym pokazie, aby zobaczyć efekty dotychczasowej pracy.

  • Nowa Fabryczna - nowy biurowiec w NCŁ

    Nowe Centrum Łodzi. Rozpoczyna się budowa kolejnego obiektu

    Nowe Centrum Łodzi to przede wszystkim nowy podziemny dworzec kolejowy, ale także szereg innych inwestycji towarzyszących na 94 ha w centrum miasta. Właśnie rozpoczęła się realizacja jednego z planowanych budynków biurowych. Biurowiec Nowa Fabryczna, to obok tak zwanej Bramy Miasta jedna z dwóch inwestycji, które będą realizowane przez firmę Skanska w całym kompleksie NCŁ.