polska architektura

  • The Tower i Jeddah Tower

    Wyścig o najwyższy budynek na świecie. Kto zbuduje pierwszy?

    W Dubaju rozpoczęła się budowa The Tower - budynku, który będzie miał blisko 1 km wysokości. Jednak jeśli nawet zostanie najwyższym na świecie, to tylko na krótki czas, bo jeszcze wyższy obiekt powstaje w Arabii Saudyjskiej.

  • 07.10.2016 Warszawa .' Telefon Miedzymiastowy ' ' Telegraf - radiotelegraf ' dawna ' siedziba telefonow ' - budynek przy ulicy Nowogrodzkiej 45 . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: nowogrodzka 45 budynek centrum /FR/ ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

    Czy powstanie 170-metrowy wieżowiec na miejscu Gmachu Telegrafu i Telefonu w Warszawie?

    Firma Orange wystawiła na sprzedaż kompleks budynków przy ulicy Nowogrodzkiej, do których własność nabyła w spadku po Telekomunikacji Polskiej. Wśród nich znalazł się modernistyczny gmach Telegrafu i Telefonu wybudowany w latach 1928-1934. Na jego miejscu planowana jest budowa 170-metrowego wieżowca, który pomieści między innymi biura dla pracowników Orange. Firma złożyła wniosek o zgodę na rozbudowę kompleksu i ustalenie lokalizacji planowanej inwestycji do Urzędu Miasta. Kontrowersje budzi zarówno wysokość planowanego biurowca, jak i fakt przebudowy lub co gorsza wyburzenia zabytkowego gmachu.

  • Instytut Rozbrojenia Kultury im. Józefa Rotblata

    Architektura dla pokoju. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen [WARSZAWA]

    Plan przebudowy Placu Piłsudskiego w Warszawie przedstawiony w Zachęcie przez Krzysztofa Wodiczkę i Jarosława Kozakiewicza to punkt wyjścia do przekształcania nie tylko przestrzeni miasta, lecz również debaty publicznej połączony z próbą degloryfikacji wojny. Historia, która istnieje w powszechnej świadomości to w dużej mierze pasmo konfliktów zbrojnych, jeśli nie zwieńczone sukcesem militarnym to uwznioślone przez martyrologiczny wymiar poświęcenia. Artyści chcą zmienić perspektywę oglądania wojny, zdjąć z niej idealizującą maskę. Pierwszym krokiem ma być stworzenie miejsca do dialogu i refleksji, otwartego dla wszystkich mieszkańców miasta. Projekt postuluje połączenie z pozoru odmiennych funkcji: edukacji, rekreacji i funkcji reprezentacyjnej. Kontrowersje może wzbudzać sam kształt przebudowy Placu Piłsudskiego, jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie, sceny wielu uroczystości państwowych.

  • Noc Wieżowców

    Noc Wieżowców. Spójrz na Warszawę z perspektywy drapacza chmur!

    Już w najbliższą sobotę 15 października odbędzie się w Warszawie Noc Wieżowców. To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na miasto z perspektywy ostatnich pięter i tarasów widokowych stołecznych drapaczy chmur. Zazwyczaj niedostępne przestrzenie, zostaną otwarte dla miłośników architektury i fotografii. Noc Wieżowców organizowana jest drugi rok z rzędu przez redakcję portalu Nowa Warszawa.

  • Andrzej Wajda nie żyje

    Zmarł Andrzej Wajda - wspominamy jego wpływ na polską architekturę

    Wczoraj, 9 października zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny, scenograf, malarz - znacząca postać polskiej kultury, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Twórca "Człowieka z marmuru" przyczynił się również do powstania ważnych obiektów architektury w Polsce. Dzisiaj przypominamy budynki, których powstanie zainicjował.

  • Plac na Glanc

    Plac na glanc, czyli remont zaniedbanego podwórka. Zobaczcie, co się zmieniło! [KATOWICE]

    Niegdyś życie towarzyskie kwitło na podwórkach. Dziś te miejsca są często zaniedbane, przez co nie zachęcają dzieci do zabaw, a sąsiadów do wspólnego spędzania czasu. Grupa śląskich projektantów znalazła na to sposób i wspólnie z mieszkańcami postanowili zmienić zaniedbane przestrzenie w przyjazne miejsca. Plac na Glanc to projekt rewitalizacji katowickich podwórek. Zobaczcie niezwykłą metamorfozę przeprowadzoną w ramach czwartej edycji.

  • Apartamentowce Lea Kraków

    Siła prostoty - nowoczesne apartamentowce w skandynawskim stylu [KRAKÓW]

    Niska zabudowa, przestronne wnętrze, okna wychodzące na zielony skwer to charakterystyka budynku mieszkalnego, w którym niejeden z nas chciałby zamieszkać. Realizacja nowoczesnych apartamentowców na krakowskiej Krowodrzy została doceniona w konkursie architektonicznym im. Stanisława Witkiewicza. Zobaczcie jak wygląda nagrodzona inwestycja.

  • pawelgrobelny.com

    Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]

    La Défense to dzielnica Paryża kojarzona dotychczas ze szklanymi fasadami nowoczesnych biurowców. W tej przestrzeni pojawiły się meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego. Ich prostopadłościenne formy zostały wpisane w kontekst otaczającej architektury. Drewniane podesty wraz z pulpitami do pracy usytuowano tak, by wydobyć nietuzinkowe miejskie widoki i stworzyć przyjazną przestrzeń do pracy i odpoczynku.

  • Opole, fot. Roman Rogalski

    Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

    Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

  • Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina

    Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]

    Niedawno pokazywaliśmy Wam przegląd najlepszych projektów domów jednorodzinnych. Pisaliście w komentarzach, że na wizualizacjach można pokazać wszystko, a rzeczywistość wymusza zmiany. Dlatego prezentujemy 10 wspaniałych polskich domów, które już stoją i udowadniają, że możemy być dumni także z realizacji.

  • Pierwsza w Polsce świecąca droga dla rowerów

    Niczym aleja gwiazd. Pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa

    Koło Lidzbarka Warmińskiego powstała pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa. Po zmroku niebieska nawierzchnia zaczyna emitować łagodne światło zamieniając zwykłą drogę dla rowerów w prawdziwą aleję gwiazd.

  • 23.09.2016 Warszawa , Plac Teatralny . Tymczasowy ogrod stworzony w ramach festiwalu Ogrody Muzyczne . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: palc teatralny ogrod festiwal ogrody muzyczne teatr wielki

    Plac Teatralny dla mieszkańców czy dla samochodów?[WARSZAWA]

     Na czas szalonych Dni Muzyki w dniach 23-25 września Plac Teatralny zmienił się w miejski ogród. Zamiast samochodów na szarej kostce przed wejściem do Teatru Wielkiego pojawiły się: rośliny, ławki, drewniane donice z drzewami, krzewy i byliny. Nowa aranżacja przyciągnęła w to miejsce mnóstwo mieszkańców.

  • 20752232 https bi

    Moda na Polskę trwa. 10 miast najczęściej odwiedzanych przez turystów zza granicy

    Aż sześć z dziesięciu top miast leży nad morzem - wynika z danych porównywarki cen hoteli trivago.pl, która sporządziła zestawienie top kierunków, w których między początkiem lipca a końcem września obcokrajowcy szukali noclegu. Oto pełna dziesiątka

  • Projekt nowego placu w Chorzowie

    [CHORZÓW] Nowy plac pełen atrakcji

    W Chorzowie ma powstać nowoczesny plac pełen rozmaitych atrakcji. Zamiast setek metrów granitowych posadzek znanych z wielu pustych placów, na których właściwie nie wiadomo co robić, architekci z pracowni SLAS zaproponowali kolorowe miejsce, które aż kipi możliwościami.

  • fot. Anna Cymer

    Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat

    Pod koniec sierpnia 2016 roku, dzięki staraniom m.in. Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz SARP do gminnej ewidencji zabytków trafiło 90 nowych obiektów architektury. Większość z nich powstała po 1945 roku. To ważny znak, że powojenne budynki doceniają już nie tylko pasjonaci i społecznicy, ale i urzędnicy - a więc oficjalnie uznaje się je wreszcie za warte uwagi, szacunku, a niektóre - ochrony. Debata na temat XX-wiecznego dziedzictwa toczy się od lat, wciąż wiąże się z nią wiele kontrowersji, następstwem czego są nadal burzliwe losy budynków z czasów PRL-u. Jedne trafiają w dobre ręce i odzyskują blask, inne bezpowrotnie znikają. Oto kilka przykładów na to, jak różnie traktowane są ikony architektury z drugiej połowy XX wieku.

  • Galeria Młociny

    Handlowa Galeria od architektów. Rusza budowa Galerii Młociny

    Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się wykopy i prace ziemne związane z budową jednego z największych polskich centrów handlowych. Projekt warszawskiej Galerii Młociny powstał w renomowanych pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Czy to recepta na problem handlowych molochów, które rzadko kiedy mogą pochwalić się dobrą architekturą?

  • SmartParking

    Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce

    Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta to niejednokrotnie prawdziwe wyzwanie. Długie krążenie wąskimi uliczkami to zajęcie nie tylko frustrujące, ale wiążące się także z bardziej wymiernymi problemami. To strata czasu, paliwa, dodatkowe zanieczyszczenie środowiska, hałas, czy wreszcie większe korki generowane zupełnie niepotrzebnym ruchem. Czy w Warszawie niedługo wszystko się zmieni, a wolne miejsca będą znajdować się same?

  • 12.09.2016 Warszawa . Lotnisko Chopina . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: lotnisko chopina samolot lot panstwowe linie lotnicze pll lot

    Lotnisko na 50 mln pasażerów w Polsce? Do największych wciąż daleko [RANKING]

    W ostatnich dniach w Polsce trwa dyskusja o sensie budowy Centralnego Portu Lotniczego, który miałby zastąpić lotnisko na Okęciu. Prezes PLL LOT Rafał Milczarski przekonuje, że nowy obiekt powinien obsługiwać 50 mln pasażerów rocznie. Jak wypadałby na tle światowych gigantów?

  • Uh=>T\\

    Lśniący pawilon o dwóch ścianach

    W Tychach nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego powstał nowy stały pawilon gastronomiczny. Dość nietypowa konstrukcja ma tylko dwie ściany, a wszystko po to, by jak najlepiej wtopić się w krajobraz i nie zasłaniać istniejących osi widokowych.

  • Wnętrza hotelu Molo w Sopocie, proj. Sikora Wnętrza

    Kurorty jak tanie jarmarki? Stop! Wnętrza hotelu w Sopocie

    Z czym kojarzy się Bałtyk? Z latem, wypoczynkiem, morskimi kąpielami i... jarmarczną architekturą polskich miejscowości wypoczynkowych. Reklamowy chaos, budynki jak z sennego koszmaru, a na środku drogi ogromna Myszka Mickey przechadzająca się pod rękę ze sprzedawcą odsmażanej mrożonej flądry. Na szczęście tak być nie musi!

  • Parklet w Łodzi

    Pierwszy łódzki parklet. Będzie HIT?

    W Łodzi na ulicy Struga pojawił się pierwszy miejski parklet. Czym jest taki projekt i czy niedługo podobnych rozwiązań możemy spodziewać się także w innych miastach?

  • Dom Eko

    Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią

    Budownictwo powinno być jak najbardziej ekologiczne. Dla tych, do których nie przemawiają argumenty etyczne czy troska o środowisko naturalne mamy dodatkowy argument. Ekologicznie oznacza też ekonomicznie, a dom Eko to świetny przykład, który za pomocą twardych liczby potwierdza tą zależność.

  • Wizualizacja budynku

    Uniwersytet Warszawski do rozbudowy. Nowy gmach na Powiślu

    Polskie uczelnie od wielu lat modernizują swoją bazę lokalową i wzbogacają się o nowe budynki. W tyle nie pozostaje też jedna z największych polskich uczelni - Uniwersytet Warszawski. Remonty na kampusie głównym, słynny już BUW czy nowy kampus na Ochocie to tylko wybrane przykłady. lada dzień ruszy też kolejna inwestycja Uniwersytetu na warszawskim Powiślu.

  • podsumowanie, bryła

    Przełom czy impas? Co dalej z otoczeniem Pałacu Kultury?

    Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - do dziś najwyższy budynek w Polsce i do dziś nierozwiązany problem urbanistyczny. Kolejne ekipy rządzące Warszawą snują odmienne wizje na zagospodarowanie terenów wokół PKiN, ale... wszystkie pozostają w sferze idei i pomysłów. Wielka dziura i prowizorka od lat straszą w samym centrum stolicy. Czy najnowszy pomysł Wojewódzkiej Konserwator Zabytków wreszcie przełamie impas czy tylko pogorszy pat, w jakim znalazły się tereny wokół Pałacu?

  • NAWA

    NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej

    Wyspa Daliowa to najmniejsza z wrocławskich wysp. Niedługo być może stanie się jednak jedną z najczęściej odwiedzanych. Wszystko za sprawą nowej instalacji Oskara Zięty, która powstanie na wyspie w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

  • Materiał nie może zostać upubliczniony przed 19-05-2016 13:15

    .KTW w liczbach. Po ukończeniu będzie najwyższym obiektem Katowic

    Rozpoczęły się prace nad budową biurowca .KTW. Po ukończeniu wieżowa część kompleksu będzie najwyższym budynkiem Katowic. Czy przypadnie do gustu mieszkańcom? Wyniki naszej sondy wskazują, że zdecydowana większość z Was ma o nowym budynku dobrą opinię. Czy tak samo będziemy oceniać ukończony wieżowiec? Na odpowiedź, trzeba zaczekać. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi liczbami o nowej inwestycji i ze zdjęciami z pierwszego etapu budowy.

  • Spichlerz Bliźniaczy w Kazimierzu Dolnym

    Mieszkania w starym spichlerzu [KAZIMIERZ DOLNY]

    Spichlerz Bliźniaczy z to jeden z najstarszych obiektów Kazimierza Dolnego. Pierwsze wzmianki o budynku pochodzą z 1543 roku co pozwala też budynkowi nadać miano jednego z najstarszych zachowanych do dziś polskich spichlerzy.

  • Miasto dostępne

    Miasto Dostępne [KONFERENCJA]

    21 września 2016 roku odbędzie się konferencja ?Miasto Dostępne?.Celem konferencji jest promocja działań na rzecz poprawy dostępnościmiast - przestrzeni publicznych i budynków, oraz wymiana dobrychpraktyk realizacyjnych w zakresie budowy przestrzeni przyjaznych dlawszystkich.

  • Laureaci Nagrody Prezydenckiej 33. Konkursu Warszawa w Kwiatach i Zieleni, Kategoria Człowiek 1 miejsce: Zygmunt Gasiuk, ul. Pruchnika 8E

    Najpiękniejsze ogrody Warszawy. 33 edycja konkursu rozstrzygnięta

    28 sierpnia w Nowym Teatrze odbyła się gala finałowa 33. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. Nagrody przyznali organizatorzy konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

  • Wypadek z udziałem domu Roberta Koniecznego

    Arka kontra auto. Samochód zderzył się z domem Roberta Koniecznego

    Do nietypowego zdarzenia doszło podczas rajdu który odbywał się niedawno w okolicach Brennej. Jeden z kierowców stracił panowanie nad pojazdem, zboczył z trasy i zatrzymał się dopiero na domu... Roberta Koniecznego.