architektura na świecie
Herzog & de Meuron w Hamburgu
Hamburg przeżywa obecnie okres wzmożonego rozwoju. Coraz bardziej zaawansowany jest plan budowy Hafencity, co przyciąga do miasta miłośników architektury. Nas najbardziej zainteresowała hala filharmonii Elb, którą zaprojektowało szwajcarskie biuro Herzog & de Meuron.
Czarna bryła w Kopenhadze
Jednym z obiektów, która najbardziej zwraca uwagę na nabrzeżu Kopenhagi jest wielki, czarny monolit - budynek Royal Library - duńskiej Biblioteki Królewskiej.
Anty Smog z Paryża
Słoneczna kropla połączona z wiatrową wieżą to pomysły belgijskiego architekta Vincenta Callebauta mające stanowić nową jakość w dziedzinie ekologicznego budownictwa. Nowoczesna architektura ma być nie tylko samowystarczalna energetycznie, ale powinna również sama przyczyniać się do usuwania z powietrza trujących zanieczyszczeń.
Brad Pitt dla Nowego Orleanu
Pisaliśmy już inicjatywie Brada Pitta, która ma na celu pomoc poszkodowanym przez huragan Katrina mieszkańców Nowego Orleanu. Dziś wiemy już na ten temat więcej.
Budynki z sześcianów
Biuro projektowe Sanjay Puri Architects znani są z tworzenia budynków głównie z betonu i szkła. Większość ich projektów można poznać także po bryle: olbrzymie obiekty stworzone z ustawionych na sobie sześcianów.
Domy nomadyczne - postawisz je gdzie chcesz!
Coraz chętniej kupujemy domy, które można postawić gdziekolwiek zechcemy. Chciałbyś mieszkać na plaży nad Bałtykiem czy chociażby na dachu wieżowca, DODO Dom oraz Loftcube mogą zaspokoić te marzenia!
Liceum trochę inne niż wszystkie
Duńskie biuro architektoniczne SHL przekształciło budynek z nieczynnych zakładów papierniczych w liceum. Jednak czy główny gmach szkoły nie będzie przerażał uczniów zamiast ich zachęcać do nauki?
Kolejny projekt Fostera już zrealizowany
Kilka di temu zakończył się proces modernizacji Narodowej Galerii Portretowej i Muzeum Sztuki Amerykańskiej, które znajdują się w jednym obiekcie. Za modernizacją stał nikt inny jak sir Norman Foster.
Shenzhen Stock Exchange - budynek z lewitującą bazą
Biuro projektowe Office for Metropolitan Architecture zaprojektowało nową filię giełdy chińskiej, która ma powstać w mieście Shenzhen. W odróżnieniu od innych budynków, baza tego obiektu nie znajduje się przy ziemi lecz jest zawieszona w powietrzu...
zeroHouse - dom całkowicie niezależny
ZeroHouse, propozycja biura SpechtHarpman Architects jest kolejnym przykładem prefabrykowanego, małego domu. Jednak w porównaniu do innych, ten jest wyjątkowy. Jest całkowicie niezależny od prądu, wody, gazu, a więc można go postawić... praktycznie wszędzie!
Foster tym razem w Moskwie
Nowy tydzień dopiero się rozpoczął, a Foster + Partners już prezentują kolejny projekt. Tym razem biuro ma zająć się planem rozbudowy Muzeum Puszkina w Moskwie i trzeba przyznać, że po raz kolejny nie jesteśmy zawiedzeni.
Fasada z oczami
An der Alster 1 to świeżo ukończony kompleks biurowy w Hamburgu. Jego autorami są architekci z pracowni J. Mayer H. To co najbardziej zwraca w nim uwagę to oryginalna fasada.
Most w kształcie litery S
Pracownia Rosales + Partners zaprojektowała nowy most pieszy na rzece Sheboygan w stanie Wisconsin. Podwieszony most ma mieć w prawdzie tylko 67 m długości pomiędzy pylonami, ale to nie wymiary czynią go wyjątkowym...
Rozbudowa Columbia University
Renzo Piano oraz pracownia Skidmore Owngs & Merrill zaprojektowali budynki dla uniwersytetu z Nowego Jorku. Mimo iż jest jedną z najlepszych uczelni w Stanach zjednoczonych, Columbia ma zdecydowanie mniej powierzchni na jednego studenta niż inne szkoły.
Hudson Yards - ostatnie pole do popisu!
Od lat Nowy Jork jest wciąż rozbudowywany. Co chwila powstają tu nowe biurowce oferujące tysiące miejsc pracy oraz budynki mieszkalne. Jednak niedługo ma się to skończyć, gdyż zaczęło już brakować działek pod zabudowę. Na Manhattanie została jedna... Hudson Yards.
Shenandoah Retreat House - idealne do odpoczynku
Tuż przy prawej odnodze rzeki Shenandoah w stanie Virginia powstał idealny dom do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Shenandoah Retreat House został zaprojektowany przez pracownię Carter Burton Architects i zapewne szybko zyska sobie wielu naśladowców.
Mario Botta projektuje kościół Santo Volto
Szwajcar Mario Botta zaprojektował kościół Santo Volto w Turynie - budynek przypominający jego poprzednie dokonania, lecz zarazem nowatorski.
Nie tylko beton, czyli domy z wody, chmur i trawy
Dowolna konfiguracja okien i drzwi, zależna jedynie od kaprysów właściciela? Budynek, stworzony z wodnej mgły, a może taki, którego większa część elewacji pokryta jest trawą? Na przestrzeni wieków powstawały projekty o niezwykle lekkiej formie, ale nigdy architektura nie mogła aż tak dobitnie zostać scharakteryzowana terminem ulotność.
Hinduskie projekty z betonu
Indyjskie biuro projektowe Sanjay Puri Architects zaprojektowało kolejny budynek, który ma być zbudowany niemal wyłącznie z betonu. Czy takie konstrukcje mogą być atrakcyjne? Przyjrzyjmy się im trochę bliżej...
Wirtualny wieżowiec pana Wonga
Dla udowodnienia tezy, jak szerokie mogą być wpływy architektury na rozmaite dziedziny ludzkiej działalności, postanowiliśmy dzisiaj przewietrzyć nieco korytarze Bryły. Wybierzemy się więc w krótką podróż poza budowlane aspekty sztuki architektury, wprost w wirtualny świat wieżowca pana Wonga.
Muzeum z pudełek
Prawdopodobnie już od grudnia nowojorczycy będą mogli szczycić się kolejnym oryginalnym muzeum. Wydaje się, że w przypadku tego projektu zarówno opakowanie jak i zawartość są na najwyższym światowym poziomie.
Ambasada Królestwa Niderlandów w Etiopii
Chcieliście czegoś egzotycznego, spoza Europy Zachodniej i USA? Macie już dość Dubaju a nade wszystko Fostera? Ok, ogłaszamy tydzień bez Fostera i jego partnerów. Proszę bardzo, przenieśmy się do Etiopii. W okolicach Addis Abeby, otoczona gajem eukaliptusowym, stoi sobie Ambasada Królestwa Niderlandów.
Sąd jak stadion
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce stolica Hiszpanii wzbogaci się o kolejny interesujący budynek. Co ciekawe budynek przypomina raczej nowoczesny stadion niż siedzibę wymiaru sprawiedliwości.
Pajęczynowy labirynt - dom we francuskim Nimes
Kręte korytarze o ścianach z gałęzi i liści, oddzielają przestrzeń mieszkalną od gęstwiny lasu. Dom zamaskowany za pomocą drzew powstaje we francuskim Nimes.
Bułgarskie luksusy
Skoro poszerzyliśmy krąg naszych zainteresowań o architekturę mieszkaniową, to postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej. Tym razem sprawa jest o tyle interesująca, że projekt otrzymał prestiżową nagrodę, a miejsce, gdzie powstaje to ... Bułgaria.
Dom bez ścian
Czy chcielibyście mieszkać w domu, w którym możecie się pozbyć przynajmniej jednej ze ścian zewnętrznych i zamiast niej mieć duże okno, które można całkowicie otworzyć? W nowym projekcie Shigeru Ban Architects będzie to możliwe!
The Shard = ostre krawędzie
The Shard. Tak nazwali Londyńczycy budynek, który powstaje przy London Bridge. Słowo to oznacza kawałek rozbitego szkła, metalu czy kamienia o bardzo ostrych krawędziach. Tak można także opisać nowy projekt Renzo Piano Building Workshop, który niczym ostra, kryształowa piramida wybija się w niebo.
Nie tędy droga. Projekt dla rzeki Han Seul
Władze koreańskiego Seulu od lat planowały połączenie odległych brzegów rzeki Han za pomocą ponad kilometrowej długości mostu. Po pewnej wspólnej konferencji projektantów i studentów architektury być może będą musieli skorygować swoje poglądy na ten temat.
Nowy budynek szkoły Libeskinda
Cooper Union, tak potocznie nazywana jest The Cooper Union for the Advancement of Science and Art, czyli zespół szkół plastyczno-architektonicznych w Nowym Jorku. Jest to jedna z najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych. Szkończył ją między innymi Daniel Libeskind oraz John Hejduk.
40 Bond Street - przyjemnie i beztrosko
40 Bond to nowy, złożony koncept urbanistyczny Iana Schragera. Po raz pierwszy łączy wszystkie zalety posiadania domu z usługami, przywilejami i udogodnieniami luksusowego pięciogwiazdkowego hotelu. To coś czego nigdy do tej pory nie zaproponowano w ofercie mieszkaniowej. To nowa jakość życia - beztroskiego i przyjemnego. A na dodatek design z górnej półki.