polska architektura
W Mszczonowie powstaje najgłębszy basen nurkowy na świecie. Deepspot będzie miał 45 metrów głębokości [ZDJĘCIA Z BUDOWY]
W Mszczonowie, nieopodal stolicy, trwa budowa Deepspot - najgłębszego basenu nurkowego na świecie. Wyzwaniem architektonicznym było stworzenie tunelu podwodnego i okien podwodnych. To zadanie, inwestor (spółka Aetotunel) zlecił gdańskiej firmie Forma Fabrica.
Foxtrot - prywatny akademik w Warszawie od 22ARCHITEKCI
Pod koniec września 2019 r. studenci wprowadzili się do pierwszego prywatnego akademika w Warszawie, zaprojektowanego przez pracownię 22Architekci. Przyjrzyjmy się dokładniej tej inwestycji.
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Kilkanaście projektów z Polski, autorstwa 17 pracowni architektonicznych, bierze udział w konkursie ArchDaily Building of The Year 2020. Które realizacje trafią do kolejnego etapu? Głosować można do 10 lutego.
SOHO by Yareal - inwestycja mieszkaniowa z osią parkową autorstwa HRA Architekci
Na warszawskim Kamionku powstanie SOHO by Yareal - wielofunkcyjny kompleks łączący docelowo zespół kilkunastu budynków, w których znajdzie się ok. 900 mieszkań oraz przestrzeń usługowo-handlowa. Osią kompleksu będzie park oddzielający przestrzeń mieszkalną od części komercyjnej, która powstanie w zrewitalizowanych, postindustrialnych zabytkach. Projekt budowy kompleksu oraz rewitalizacji i zagospodarowania budynków zabytkowych stworzyła pracownia HRA Architekci.
Zielone dachy na Towarowej 22. Rozwiązania przyjazne środowisku w warszawskiej inwestycji projektu Bjarke Ingels Group
Towarowa 22 na warszawskiej Woli to pierwszy projekt Bjarke Ingels Group w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą, ma łączyć funkcje mieszkalne, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe.
Tak będzie wyglądać sala koncertowa w Płocku. Zwyciężył projekt plus3-architekci
Nowoczesna sala koncertowa w Płocku powstanie w sąsiedztwie Teatru Dramatycznego, na przedłużeniu ulicy Tumskiej na Nowym Rynku. Architekci z pracowni plus3-architekci zaprojektowali nowoczesną, lekką bryłę, która stanie się symboliczną bramą miasta.
Żyjnia od BUCK.STUDIO - miejskie sanatorium we Wrocławiu zaczyna nowy sezon
Żyjnia to otwarte w maju 2019 roku miejskie sanatorium w galerii Dizajn BWA Wrocław. Świetnie zaprojektowana przestrzeń autorstwa wrocławskiego BUCK.STUDIO będzie centrum wydarzeń, zatytułowanych "Kultura regeneracji".
Niskoenergetyczne, zrównoważone osiedle mieszkaniowe w Tarnowie [WASZE PROJEKTY]
Kinga Wojtanowska zaprojektowała spójnie stylistyczne osiedle w południowej części Tarnowa. To przemyślany projekt pełen proekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.
Showroom Flokk z instalacją z oparć krzeseł. To projekt pracowni mode:lina
Dobrze doświetlony, industrialny lokal, pełen naturalnych materiałów i ciepłych, pastelowych kolorów. Właśnie taki jest nowy showroom Flook, zaprojektowany przez architektów z poznańskiej pracowni mode:lina.
Przystanek Warszawa Ochota pozostaje zabytkiem. Decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków utrzymana
W 2018 roku modernistyczny przystanek kolejowy Warszawa Ochota został wpisany do rejestru zabytków. Od decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odwołała się Spółka PKP SA. Ostatecznie modernistyczny przystanek pozostaje w rejestrze zabytków.
Klinkierowy, mieszkalny monolit. T DOM w warszawskim Wawrze
Na warszawskim Wawrze powstaje nietypowy budynek w zabudowie szeregowej. T DOM autorstwa Paweł Lis Architekci ma wyrazistą, prostą monolityczną formę.
Restauracja Opasły Tom od BUCK.STUDIO - kolory, płaszczyzny i faktury
Dobry projekt zawsze wytrzymuje próbę czasu. Chociaż od otwarcia restauracji Opasły Tom w nowym miejscu (przy ul. Wierzbowej 9) minęły już ponad dwa lata, zaprojektowane przez BUCK.STUDIO wnętrza nadal robią piorunujące wrażenie.
Lodowisko w Legionowie oddane do użytku. Jest nowoczesne i przyjazne środowisku
Pod koniec grudnia 2019 roku warszawska firma Moris Polska, reprezentująca sektor generalnego wykonawstwa, oddała do użytku lodowisko w Legionowie. Lodowa Arena to najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne otwarte lodowisko na Mazowszu.
Przedszkole w Zabrzu - świat widziany przez okno sztuki
Budynek Przedszkola nr 43 w Zabrzu, kilka lat temu przeszedł ogromną metamorfozę. Obsypana nagrodami realizacja to połączenie prostej formy i funkcjonalnej przestrzeni.
Nemo House: dom nad mazurskim jeziorem
Bryła domu jednorodzinnego, zaprojektowanego przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, podporządkowana została sąsiedztwu mazurskiego jeziora. Zadaniem było wtopienie domu w pejzaż i otwarcie wnętrz na otaczającą przyrodę.
Nowy format oddziału Alior Banku w Warszawie. To projekt Robert Majkut Design
Na początku stycznia 2020 roku oficjalnie otwarto nowy format oddziału Alior Banku w Warszawie przy ul. Jana Pawła II 35. Placówka zaprojektowana przez pracownię Robert Majkut Design jest ładna, funkcjonalna i przyjazna środowisku.
Uchwała krajobrazowa, czyli Warszawa będzie walczyć z "szyldozą". Co trzeba o niej wiedzieć?
Warszawska uchwała krajobrazowa została przyjęta przez radnych 16 stycznia 2020 roku. Co tak naprawdę oznacza ten akt prawa? Jak zmieni się Warszawa?
Dom jednorodzinny w Bielsku-Białej pokryty modrzewiowym gontem
Ten oryginalny, zaprojektowany przez pracownię Interurban dom jednorodzinny, powstał w 2013 roku. Znajduje się on w Bielsku-Białej, w dzielnicy Kamienica. Stanął na lekko opadającym, naturalnym zboczu.
Centrum kultury wsi Zabłędza - nowoczesna stodoła od BNG Studio
Centrum kultury nie może być użytkowane tylko "od święta" - ma być przestrzenią integrującą i przyciągającą mieszkańców. Architekci z BNG Studio Tuchów przygotowali ciekawą koncepcję budynku centrum kultury wsi Zabłędza.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku gotowe. Trwają pracę nad montażem wystawy
Zakończono budowę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Placówka mieści się w odrestaurowanym dawnym wojskowym magazynie przy ul. Węglowej, do którego dobudowano nową surową, betonową bryłę.
Dom dla W w Warszawie - świetna przebudowa szeregowca z lat 70.
To był typowy szeregowiec z lat 70. - budynek, jakich pełno w całej Polsce. Dzięki pracowni MFRMGR ARCHITEKCI powstała nowoczesna lekka bryła, a wnętrza stały się jasne i funkcjonalne. Jak wygląda Dom dla W?
Tak będzie wyglądało nowe państwowe liceum w Wesołej. Konkurs zwyciężyła pracownia plus3-architekci
Prosta forma i mnóstwo przemyślanych rozwiązań. Zespół plus3-architekci zwyciężył konkurs na projekt nowego państwowego liceum ogólnokształcącego nr CLXIII w warszawskiej dzielnicy Wesoła.
Na warszawskiej Białołęce powstanie nowy park. Konkurs zwyciężyła pracownia RS Architektura Krajobrazu
W nowym parku, w rejonie ul. Ch. Botewa na warszawskiej Białołęce, to natura będzie grać pierwsze skrzypce. Zachowane zostaną dorodne drzewa, pojawi się nietypowy plac zabaw, polanka rekreacyjna i kwiatowe ogrody. Od strony ul. Światowida, architekci z pracowni RS Architektura Krajobrazu zaplanowali efektowny przeszklony pawilon.
Dom dla Bezdomnych w Jankowicach od xystudio. Prosty, ładny i tani w eksploatacji
Schronisko w Jankowicach to dziesiąty dom dla ludzi bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej. Parterowy, przemyślany budynek z porozbiórkowych materiałów, zaprojektowali architekci z pracowni xystudio.
Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Atrakcyjna przestrzeń nabrzeża Olzy w Cieszynie od RS+ Robert Skitek
Po obu stronach Olzy powstała wyjątkowa przestrzeń - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Jej symbolem stały się nowoczesne Koła Czasu, zaprojektowane przez pracownię RS+ Robert Skitek.
Dark Plate House na poznańskim Strzeszynie. Poszycie dachu płynnie przechodzi w elewację
Projekt domu, nazwanego Dark Plate House, powstał w poznańskiej pracowni Spacelab. Nowoczesny dom ma stanąć na kameralnej działce, o powierzchni 740 m kw., na poznańskim Strzeszynie.
Teatr Letni w Szczecinie według projektu Flanagan Lawrence. Ruszył przetarg na przebudowę i rozbudowę obiektu
Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec zostanie przebudowany. Miasto ogłosiło niedawno przetarg na przebudowę i rozbudowę tego imponującego, powstałego w latach 70. obiektu. Projekt przygotowało biuro Flanagan Lawrence z Londynu.
Dom CPN od 81.WAW.PL. Jego rzut tworzy logo dawnej Centrali Produktów Naftowych
Dom CPN to najnowszy projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Powstał on na działce, należącej niegdyś do Ryszarda Bojara - artysty, twórcy m.in. identyfikacji wizualnych CPN i warszawskiego metra. Z pozoru standardowa bryła dopiero w rzucie ukazuje swój niebanalny kształt.
Czarny drewniany dom na Kaszubach - prosty i skromny
Ten niewielki, czarny dom w Gowidlinie jest prosty i bardzo funkcjonalny. Zaprojektowany przez Grzegorza Layera dom harmonijnie wpisuje się w kaszubski krajobraz.
Biuro Vogue Polska - wnętrza w stylu lat 80.
Siedziba redakcji Vogue Polska, mieści się w otwartym w połowie maja hotelu Raffles Europejski Warsaw. Eleganckie, ciepłe wnętrza biura zaprojektowała Maria Murawsky.