polska architektura
Dom Dziurawy - klasyczna kostka w nowoczesnej odsłonie
Architekci z pracowni 81.WAW.PL stanęli przed ciężkim zadaniem odczarowania klasycznego budynku mieszkalnego – tak zwanej kostki mazowieckiej i nadania mu nowoczesnej formy. Jednym z wymogów inwestora było bazowanie na prostopadłościennej bryle, która kojarzy się z Polską zabudową lat 70.
Zniszczona Warszawa na planie Biura Odbudowy Stolicy. Unikatowy dokument dostępny online
W tym roku obchodzimy 75. rocznicę odbudowy Warszawy i powołania BOS - Biura Odbudowy Stolicy. Z tej okazji kilka dni temu opublikowano cyfrową wersję "Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy BOS z lat 1945-1946”.
Element Hotel & Spa w Świeradowie-Zdroju od Q2Studio
Zaprojektowany przez wrocławską pracownię architektoniczną Q2Studio hotel Elements w Świeradowie-Zdroju, to kolejna po Karpaczu i Szklarskiej Porębie inwestycja Grupy Górskie Resorty.
Dom z cegły w Kliszowie. Ściany wykończone są ręcznie formowanymi płytkami klinkierowymi
Pracownia MEEKO Architekci z Mielca przygotowała projekt jednorodzinnego domu w Kliszowie w formie klasycznej „nowoczesnej stodoły”.
W śródmieściu Gdyni powstanie nowy biurowiec. Będzie nawiazywał do modernistycznych tradycji miasta
Trójmiejska pracownia 3MA wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji budynku przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 lutego. Opływowa, 7-kondygnacyjna bryła jest nowoczesną interpretacją modernistyczych nurtów.
Hotel Nobu w Warszawie. Zaokrąglona narożna bryła z wertykalnym ogrodem
Nowoczesna bryła powstającego właśnie w Warszawie hotelu Nobu, przylegać będzie do starej kamienicy, w której dziś mieści się hotel Rialto. Architekci z Medusa Group postawili na wyraźny architektoniczny kontrast.
Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 autorstwa Nizio Design International. "To symbol odwrócenia biegu historii" [WIZUALIZACJE]
Projekt pracowni Nizio Design International zajął pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Spośród 58 zgłoszonych projektów jury niemal jednogłośnie wybrało przygotowaną przez Mirosława Nizio koncepcję, zakładającą powstanie monumentalnego obelisku, dla którego ramy urbanistyczne tworzy gwiaździsty układ warszawskiego Placu na Rozdrożu.
Apartamenty Potocka - dynamiczna bryła na Żoliborzu od POLE Architekci
To nie jest kolejny typowy nowoczesny apartamentowiec. Zespół z pracowni POLE Architekci podszedł do tematu inaczej. Zaproponował odważną, dynamiczną, rozrzeźbioną bryłę, która wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy. Apartamenty Potocka to inwestycja, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
Mural "Gołębie" na bloku mieszkalnym na Targówku. To nawiązanie do dawnych tradycji mieszkańców dzielnicy
Na jednym z bloków na warszawskim Targówku powstał mural "Gołębie". Jego autorka - Beata Konarska, inspirowała się charakterystyczną dla tej części miasta tradycją hodowli gołębi
Przebudowa i rozbudowa domu kostki w Tarnowskich Górach. Dom powiększono, otwarto na ogród i podzielono na dwa niezależne mieszkania
Dom w Tarnowskich Górach był typową kostką z lat 70. Takie budynki powstawały w całej Polsce jak grzyby po deszczu. Architekci ze śląskiej pracowni Inostudio przebudowali i rozbudowali dom, zmieniając go w wygodną przestrzeń dla całej rodziny.
Nordea Horizon - futurystyczne centrum IT w Warszawie projektu Workplace. Przestrzeń biurowa rodem z NASA
Sala konferencyjna jak mostek kapitański na statku kosmicznym, futurystyczne meble i skafander astronauty w szafie. Tak wygląda Horizon - siedziba globalnego centrum dowodzenia i kontroli cyberbezpieczeństwa banku Nordea. Za projekt tej wyjątkowej przestrzeni odpowiadają architekci z Workplace.
Warszawa - uchwała krajobrazowa unieważniona! Wojewoda mazowiecki zadecydował
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił warszawską uchwałę krajobrazową - akt prawa regulujący m.in. kwestie reklam i szyldów w przestrzeni miejskiej, stawiania ogrodzeń czy obiektów małej architektury.
Centrum Przesiadkowe w Żorach - miejski plac z lekkim, prostym terminalem
Centrum Przesiadkowe w Żorach, zaprojektowane przez pracownię Laboratorium Architektury, to obiekt z którego to śląskie miasto może być dumne. Powstała nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna łącząca funkcje dworca, placu i miejsca spotkań. Nowoczesny, minimalistyczny terminal integruje transport transport autobusowy, rowerowy i samochodowy.
Młyn Maria we Wrocławiu z wiechą. Zabytkowe budynki zyskają nowe funkcje [WIEŚCI Z BUDOWY]
Młyn Maria to wrocławska inwestycja RealCo Property Investment and Development. Deweloper rewitalizuje i przekształca kompleks zabytkowych budynków Młyna Maria, przy ul. Staromłyńskiej 2a, nadając im nowe funkcje: mieszkalną i usługową. Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa.
Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni
Na początku było stare zdjęcie schroniska Towarzystwa Tatrzańskiego. To właśnie ta fotografia zainspirowała architekta, do zaprojektowania tego wyjątkowego domu w Kościelisku. Powstała piękna, skromna, nowoczesna bryła nawiązująca do regionalnej architektury Podhala.
Dom na skarpie w Katowicach. Unosi się nad zboczem góry
Architekci z pracowni MUS Architects stworzyli projekt nowoczesnego, oryginalnego domu na stromej działce na przedmieściu Katowic. Pozbawiona ozdobników, elegancka bryła wygląda jakby unosiła się nad skarpą.
Zrównoważona architektura według APA Wojciechowski
Czym jest zrównoważona architektura? Jak możemy realnie wpłynąć na zmianę sposobu projektowania i budowania? Architekci z pracowni APA Wojciechowski wypracowali 5 zasad obowiązujących w ich firmie.
Tak zmienią się Ogrody Urlicha przed CH Wola Park. Projekt rewitalizacji terenu i szklarni przygotowała pracownia WXCA
Teren przed warszawskim centrum handlowym Wola Park czeka metamorfoza. W dawnych szklarniach Zakładów Ogrodniczych C. Urlich powstaną restauracje i kawiarnie. Park zostanie powiększony i pojawią się w nim przyjazne środowisku rozwiązania. Projekt przygotowali architekci z warszawskiej pracowni WXCA.
Metamorfoza Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Budynek z lat 60. po termomodernizacji
Budynek Instytutu Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeszedł ogromną metamorfozę. Powstały w latach 60. obiekt został rozbudowany, zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poddano go termomodernizacji, stworzono nową fasadę a na oknach pojawiły się drewniane osłony.
Projekt domu w lesie pod Poznaniem. Architekci chcieli podkreślić fantastyczny widok
Ktura Architekci przygotowali projekt nowoczesnego domu rodzinnego pod Poznaniem. Chociaż działka jest spora, linia zabudowy wraz z orientacją terenu okazały się sporym wyzwaniem.
Tak zmienią się okolica Dworca Centralnego i al. Jana Pawła II - nowe przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i szpalery drzew
Warszawę czeka w tym roku sporo zmian. Już niedługo w okolicach ronda Czterdziestolatka pojawią się nowe naziemne przejścia dla pieszych. Zmodernizowana ma również zostać aleja Jana Pawła II, między rondem ONZ a ul Nowogrodzką - będą tu ścieżki rowerowe i szpalery drzew.
Mieszkanie na weekend w Sokołowsku od hanczarstudio. Na 19 m2 powstała świątynia analogowych rozrywek
Sokołowsko to niewielkie miasteczko ukryte pośród Gór Suchych. Właśnie tutaj, w jednej z kamieniczek, Szymon Hanczar i Kinga Dżugan stworzyli bazę weekendowych i wakacyjnych wypadów. Chociaż mieszkanie jest maleńkie (ma tylko 19 m kw.), zaprojektowane zostało z dbałością o każdy detal.
Dawny szpital dziecięcy we Wrocławiu autorstwa Maxa Berga będzie nową siedzibą Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Projekt przygotowała pracownia DEMIURG
Dawny szpital przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c we Wrocławiu przechodzi gruntowy remont. Już niedługo swoją siedzibę będzie miał tu Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
Centrerville - apartamentowiec na wrocławskim Nadodrzu. Zaprojektowała go Maćków Pracownia Projektowa
Dobiegają końca prace przy budowie Centerville - apartamentowca na wrocławskim Nadodrzu. Zaprojektowana przez architektów z Maćków Pracownia Projektowa bryła, połyskuje odcieniami brązu i szarości.
W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - wystawa zaprojektowana przez Nizio Design International w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach
„Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku” to wykorzystująca technologie audiowizualne i systemy multimedialne wystawa w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki najnowszej. Warszawska pracownia Nizio Design International przygotowała nagrodzony w konkursie projekt ekspozycji, która wprowadza zwiedzających w pełen dźwięków świat artystycznych dokonań i wybitnych dzieł kompozytora. Ekspozycję można zwiedzać przy okazji koncertów odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki.
Pochwała szarości - elegancki betonowy wieżowiec na warszawskim Mokotowie. To projekt JEMS Architekci
Na początku roku oddano do użytku 19-piętrowy budynek na warszawskim Mokotowie. Zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci prosta, elegancka, bryła, domknęła wizualnie oś Puławskiej - jednej z najdłuższych stołecznych ulic. Znalazła tu swoją siedzibę Transportowego Dozoru Technicznego.
Piekarnia Rajcherta. Co dalej z budynkiem na warszawskim Grochowie?
Od kilku dni stołeczne media donoszą o rozbiórce dawnej piekarni Teodora Rajcherta (niektóre źródła podają: Reicherta), przy ul. Grochowskiej 224 na warszawskim Grochowie. W połowie grudnia 2019 roku wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wydał zgodę na rozbiórkę zabudowań, przy zachowaniu zabytkowych fragmentów budynku (dwóch zewnętrznych elewacji, bramy i fragmentu ogrodzenia). Inwestor - firma Bouygues Immobilier Polska, chce w tym miejscu wybudować pięciopiętrowy budynek mieszkalny, który "wchłonie" objęte ochroną konserwatorską fragmenty dawnej piekarni. Tymczasem tydzień temu prof. Lewicki poinformował w mediach społecznościowych, o wszczęciu procedury wpisu do rejestru reszty budynku . Taki wpis uniemożliwi rozbiórkę, a co za tym idzie budowę nowego obiektu.
Osiedle domów jednorodzinnych w Krakowie w technologii betonu konopnego [WASZE PROJEKTY]
Sebastian Krawczyk zaprojektował KoMo - osiedle prostych, modułowych domów jednorodzinnych z betonu konopnego, materiału o ujemnym śladzie węglowym.
Metamorfoza muszli koncertowej w Gdyni z nagrodą "Czas Gdyni"
Muszla koncertowa na placu Grunwaldzkim przeszła metamorfozę. Ponownie otwarty w 2019 roku obiekt został zmodernizowany i rozbudowany. Za ten projekt Paulina Kisiel, Łukasz Pisarek i Bartosz Kisiel otrzymali nagrodę "Czas Gdyni" przyznawaną przez gdyńską Radę Miasta.
Baza kajakarska w Augustowie w finale konkursu ArchDaily Building of the Year 2020
Baza kajakarska w Augustowie, zaprojektowana przez pracownię PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i INOONI Jakub Zygmunt, znalazła się na krótkiej liście prestiżowego konkursu Building of the Year 2020, organizowanego przez serwis ArchDaily.