architektura na świecie

  • wielka brytania, manchester, publiczne, sąd, wieżowiec, anglia

    Jak komoda z otwartymi szufladami

    Manchester Civil Justice Centre to jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów sądowniczych w całej Wielkiej Brytanii. Tworzy go smukły wieżowiec, którego bryłę wzbogacają powysuwane po bokach kubatury sal sądowych. Rozprawy odbywają się tutaj dosłownie w chmurach!

  • złoto, modernizacja, włochy, fasada, budynek

    Dom ze złota dla zuchwałych

    Złoto, niegdyś symbol bogactwa, dziś kojarzy się bardziej z kiczem. Złote są pałace szejków arabskich, w polskich warunkach nuworysze poprzestają na złotych klamkach i szprosach w oknach. Gambardella Architetti w swoim Palazzo d`Oro w Montesarchio we Włoszech odkrywają na nowo złoto dla współczesnej architektury

  • John McAslan, ambasada, algieria

    John McAslan - ambasador architektury w Algierze

    Nowa ambasada brytyjska to najodważniejszy przykład modernizmu w Algierii od czasów kiedy Oscar Niemeyer ukończył w 1969 roku kampus uniwersytetu Constantine.

  • muzeum, alberto campo baeza, granada, minimalizm, hiszpania, beton, architekt, biurowiec

    Alberto Campo Baeza i jego śpiewające arcydzieła

    Rzadko się zdarza, by współczesne budynki w kilka lat po ich wybudowaniu zyskiwały rangę klasyków. Jeszcze rzadziej, by w jednym mieście jeden architekt zdołał postawić obok siebie dwa arcydzieła. Ten wyczyn udał się Albertowi Campo Baezie w hiszpańskiej Granadzie, gdzie zaprojektował siedzibę banku Caja Granada i Muzeum Historii Andaluzji

  • belgia, minimalizm, fasada, światło, dom jednorodzinny

    Dom jak ze snu

    W szeregu ceglanych domów w Bilzen w Belgii stanął niewielki budynek, który wymyka się definicjom. Odróżnia się od otoczenia, ale nie odcina. Pozostaje szeregowym domkiem jednorodzinnym, ale jest zupełnie niematerialny, jakby utkany ze snu.

  • rewitalizacja, modernizacja, publiczne, francja, elewacja

    Miasto designu w fabryce broni

    Cité du Design w Saint-Etienne to nowe wielofunkcyjne miejsce na mapie Francji. Stworzone przez niemieckie biuro LIN finn geipel + giulia andi ma służyć zarówno edukacji, badaniom jak i szeroko pojętej kulturze.

  • foster, publiczne, dach, francja, sala koncertowa

    Lewitujący dach Zenith Music Hall od sir Fostera

    Najnowszy budynek Normana Fostera - Zenith Music Hall powstał we Francji w Saint-Etienne. To wielofunkcyjna sala widowiskowa, której dach przypomina olbrzymi latający dywan unoszący się nad budynkiem

  • sala koncertowa, japonia, publiczne, dekonstruktywizm, beton

    Wielka betonowa góra

    Centrum kulturalne w Ofunato z zewnątrz przypomina gigantycznego kraba albo twierdzę. Pomimo, iż betonowy budynek wygląda jak wielka, dekonstruktywistyczna rzeźba jest on całkowicie kontekstualny. Architekci z tokijskiej pracowni Chiaki Arai nawiązali bowiem do lokalnych formacji skalnych oceanicznego wybrzeża.

  • teget, bank, istambuł

    Miedziana Cu-batura

    Solidne bryły pokryte miedzianą siatka zawisły nad zboczem na przedmieściach Istambułu. Dach oraz fasadę budynku pokrywają dmuchane poduszki EFTE, wykorzystane m.in. do budowy stadionu olimpijskiego w Pekinie.

  • norwegia, kolor, estonia, hiszpania, przedszkole, chorwacja

    Tam gdzie dorastają nowoczesne przedszkolaki

    Kiedy najlepiej rozpocząć naukę dobrej architektury i designu? Najlepiej od małego. Pomogą w tym świetnie zaprojektowane przedszkola. Na świecie takich nie brakuje. Oferują wszystko co potrzebne do rozwoju dziecięcej wyobraźni: kolory, przestrzeń, ruchome ściany, wiszące liny, a nawet ekstrawagancki surowy beton, czy czarne ściany.

  • bryła, belgia, nietypowe budynki, pawilon, architektura organiczna

    Kto zamieszka w strusim jaju?

    Blob VB3 może posłużyć jako domek działkowy, biuro, pokój majsterkowicza, czy dla mniej wybrednych użytkowników, nawet jako maleńkie mieszkanie. Bryła przypominająca strusie jajo to najnowszy pomysł belgijskich architektów dmvA..

  • francisco mangado, avila

    Kamienna geometria Francisco Mangado

    Centrum kongresowo - wystawiennicze w Avila powstało z tego samego materiału, co otaczające je Góry Kastylijskie. Ukryta w granicie geometria wygląda, jak gdyby wyłoniła się skalistych zboczy otaczających hiszpańskie miasto.

  • Największe, najwyższe budynki na świecie, wieżowce, architektura, najwyższe budynki świata, rekordy wysokości

    Najwyższe budynki świata

    Duże, większe, największe. Przedstawiamy 10 największych budynków świata. Najwyższym wieżowcem na Ziemi jest już oficjalnie Burj Khalifa (znany wcześniej jako Burj Dubai) sięgający 828 metrów, przyjrzyjmy się również innym gigantom, które biją rekordy wysokości... burj khalifa, dubaj

  • czechy, nietypowe budynki, elewacja, dom jednorodzinny

    Dom z zielonego wzgórza

    Podstawą funkcjonalnego budynku jest prosta podłoga, to wręcz banalna oczywistość. Ale czy naprawdę człowiek musi zawsze żyć na idealnie poziomych płaszczyznach? Z tym podstawowym aksjomatem architektury zawalczyli czescy projektanci z Sepka Architekti w wyjątkowym domu Vila Hermina.

  • Dubaj, największe na Świecie, burj dubai, wieżowce, emiraty arabskie, architektura, Burj Dubai

    Najwyższy budynek świata Burj Khalifa (Burj Dubai)

    W 2010 roku, w 4. rocznicę objęcia władzy w Dubaju przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma nastąpiło uroczyste otwarcie najwyższego budynku świata - Burj Khalifa, znanego także jako Burj Dubai. Podczas ceremonii ogłoszono nową nazwę wieżowca oraz podano jego oficjalną wysokość, która wynosi 828 metrów, to prawie tyle co cztery Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim. To najwyższy budynek świata!

  • studio lindfors, londyn, tokio

    Aqualta - nowy wodny świat

    Na skrzyżowaniu piątej alei z 35 ulicą ani śladu słynnych nowojorskich taksówek. Żeby przedostać się dalej musisz wybrać jedną z kładek zawieszonych nad wodą. Nowy Jork tonie. Taksówki zostały zastąpione przez łodzie i siłę ludzkich mięśni. Tak wyobrażają sobie świat po zmianach klimatycznych architekci z nowojorskiego biura Studio Lindfors.

  • Centrum Naukowe Technologii Medycznych przy Potsdamer Platz w Berlinie projektu Gnädinger Architects

    Bioniczny budynek przy Potsdamer Platz

    Niedaleko Bramy Brandenburskiej w Berlinie stanął gładki i lśniący budynek wyróżniający się z otoczenia, w którym królują zachowawcze biurowce. Fasada sterylnie białego Centrum Naukowego Technologii Medycznych projektu Gnädinger Architects przypomina włókna ludzkich mięśni.

  • willa, modernizm, grecja, dom jednorodzinny

    Dom nad wykopaliskiem w antycznym Koryncie

    Dom projektu Spirosa Papadopoulosa to połączenie geometrycznej dyscypliny i wyrafinowanej harmonii charakterystycznej dla greckich świątyń jak i dla najlepszych dokonań modernizmu. Budynek przypominające willę Savoy Le Corbusiera stanął okrakiem nad starożytnymi ruinami

  • mvrdv, holandia, rotterdam, market hall

    Wielka spiżarka MVRDV

    Najbardziej oryginalna hala targowa stanie już w 2014 roku w mieście portowym Rotterdam. Wielofunkcyjny budynek autorstwa holenderskiego biura MVRDV przypomina ogromną zabawkę, a jego wnętrza ozdobią warzywne freski...

  • buenos aires, willa, argentyna, andres remy, dom jednorodzinny

    Dom orchIDEA

    Z zamiłowania klienta do kwiatów powstała supernowoczesna willa Orchid House projektu Andresa Remy'ego w Buenos Aires. Niebanalna forma zachwyca subtelnym nawiązaniem do poszczególnych części orchidei - korzenia, łodygi oraz kwiatu.

  • apartamentowiec, kosmos, estonia, tallin, aia

    Kosmos w centrum Tallina

    W estońskiej stolicy architekci z pracowni Kosmos wznieśli nietypowy apartamentowiec. Dynamiczną formę budynku podkreślają wykrojone z jednolitej, czarnej fasady, otwory okienne i sterczące tu i ówdzie stożkowate świetliki.

  • konstrukcja, santiago calatrava, dublin, irlandia, most

    Nowe mosty Dublina

    Stolica Irlandii zmienia swój wizerunek, rewitalizację centrum połączono z poprawą przepraw przez liczne kanały i rzekę Liffey. W tym celu budowane są nowe mosty sygnowane przez najlepszych architektów ze świata - m.in. Santiago Calatravę oraz Amandę Levete: Samuel Beckett Bridge oraz Spencer Dock Bridge.

  • mirage, fasterbo, Kjellgren Kaminsky Architecture

    Leśny Mirage

    Najlepszy budynek w szwedzkim regionie Skania to dyskoteka. I to jaka!

  • kolor, paryż, szkło, fasada, beton, francja

    Asfaltowa dżungla, czyli RATP Bus Center

    Na przedmieściach Paryża powstał monolityczny budynek, który wygląda jak kawałek wypiętrzonej drogi. Jego czarne obłe fasady zbudowane są bowiem z mieszkanki asfaltu i betonu. Projektanci z ECDM Architects wzbogacili surową bryłę rozcięciami, w których powstały krzykliwie kolorowe patia

  • decaarchitecture, grecja, dom jednorodzinny, skolix

    Domy dżdżownice na Korfu

    Nie tylko formy natury nieożywionej bywają inspiracją dla architektów. Czasem mogą być nimi rośliny a nawet zwierzęta. Skolix (gr. dżdżownica) była inspiracją dla dwóch domów budowanych na greckiej wyspie Korfu.

  • azja, waf, mieszkaniówka, zielona architektura, wieżowiec, bangkok

    The Met - wieżowiec w Bangkoku jak drzewo

    Wysokościowiec w tropikach, który radzi sobie bez klimatyzacji, który nie jest energochłonnym molochem? Tak wyczyn udał się pracowni WOHA z Hongkongu w drapaczu chmur w Bangkoku. The Met to rewolucja w dziedzinie budowy wieżowców mieszkalnych w ciepłych krajach

  • stefano boeri, włochy, port, przebudowa

    Perła morza Śródziemnego na wyspie La Maddalena

    W przeciągu 18 miesięcy przekształcono stary wojskowy arsenał we włoskiej La Maddalenie w supernowoczesne, ekologiczne centrum konferencyjno-wystawowe z portem dla 700 łodzi. Projekt Stefano Boeri powstał z myślą o przyjęciu szczytu G8, obecnie Ex Arsenale służy żeglarzom oraz czasowym imprezom

  • a-cero, dominikana, kamień

    Skatepark de luxe

    Willa hiszpańskiego biura A-cero, która powstała na Dominikanie, wygląda jak luksusowy skatepark wykuty z kamienia.

  • japońska architektura, minimalizm, sou fujimoto, dom jednorodzinny

    House H i schody donikąd

    Kolejny dom japońskiego architekta Sou Fujimoto zachwyca, zadziwia i prowokuje do zastanowienia. Dlaczego w Japonii udaje się budować tak niezwykłe budynki, które swoim nowatorstwem i przede wszystkim odwagą pozostawiają w tyle resztę świata?

  • dom jednorodzinny, superform, słowenia, renowacja, adaptacja

    Superwilla od Superform

    Jeden inwestor, dwa budynki, jeden organizm. Tak w skrócie można opisać projekt willi autorstwa słoweńskiej pracowni Superform, która powstała w niewielkiej wiosce Ljubno ob Savinji.