architektura na świecie
Bernardo Horta projektuje modułowe domy dla mieszkańców brazylijskiej wioski Aracati
W pracowni Bernardo Horta powstał projekt domów dla małej brazylijskiej wioski Aracati, zamieszkałej przez ludność Cumbe. Wykorzystując nowoczesne techniki, ale nadając jej cechy regionalne, architekt chce przywrócić wartości kulturowe marginalizowanej społeczności.
Dom z drukarki 3D
Dzięki drukarkom 3D można postawić dom w kilka-, kilkanaście godzin. Największy dom z drukarki 3D stoi w Dubaju, ale i w Polsce możemy oglądać bryłę powstałą w tej technologii. Zdaniem ekspertów, drukowanie to przyszłość budownictwa.
Gniazdo w koronie drzew - siedzisko "The Nest" dla Sir Johna Sorrella autorstwa Juliet Quintero
Drewniane siedzisko The Nest (pol. Gniazdo) zaprojektowane zostało dla Sir Johna Sorrella - współzałożyciela i dyrektora generalnego Festiwalu Designu w Londynie. Trafiło ono do jego letniego domu pod Londynem. Przypominające ptasie gniazdo siedzisko, to wymarzone miejsce do oglądania zachodów słońca.
Architektoniczny Tetris - animacja Siergieja Heina z blokowiskiem w roli głównej
Mieszkający w Berlinie Siergiej Hein stworzył animację "Berlin Block Tetris" - architektoniczną wersję popularnej gry. Zamiast klocków mamy tu fragmenty bloków z wielkiej płyty. W tle zaś muzykę, której nie da się zapomnieć.
Socjalistyczna architektura Belgradu rodem z przyszłości
Choć powstały w drugiej połowie ubiegłego wieku, wyglądają jakby pochodziły z przyszłości lub były stworzone przez cywilizację z odległej planety. Szare budynki, na co dzień często niezauważane, w obiektywie Mirko Nahmijasa pokazują całą swoją niezwykłą urodę rodem z filmów science-fiction.
Szklany dom w Anglii. Dzięki AR Design Studio XIX-wieczna rezydencja zyskała nowe oblicze
Szkło w architekturze ma wiele zastosowań - od dekoracji po konstrukcję. Przekonują nas o tym architekci z pracowni AR Design Studio, autorzy Szklanego Domu.
Zero-energetyczna biblioteka publiczna w Kalifornii. Polak zwycięzył międzynarodowy konkurs Architecture At Zero 2020
Andrzej Kaczmarek - student V roku Architektury na Politechnice Wrocławskiej został laureatem konkursu Architecture At Zero 2020, zdobywając ex aequo pierwszą nagrodę Merit Award. "Atrial Creep" to nie tylko miejsce przechowywania bibliotecznych zbiorów, ale bijące serce lokalnej społeczności.
Przyszłość CLT w budownictwie
Dlaczego sklejka CLT (cross-laminated timber, drewno klejone krzyżowo) stała się tak popularna? Jak ten materiał zmieni branżę budowlaną? O fenomenie CLT opowiada Andrew Lawrence, ekspert firmy Arup ds. budownictwa drewnianego
Błękitna wioska na dachu - Didden Village w Rotterdamie od MVRDV
Didden Village - pierwszy projekt biura MVRDV w ich rodzinnym Rotterdamie - zachwyca prostotą i niebanalnym zastosowaniem koloru. Wykonana w 2006 roku rozbudowa zabytkowej kamienicy nie tylko rozwiązała problemy z niedostatkiem przestrzeni, ale ożywiła też centrum miasta o tradycyjnej, ceglanej zabudowie.
Radziecka architektura Syberii. Nowa książka Concrete Siberia od Zupagrafika [BRYŁA CZYTA]
Monumentalna, brutalna, tajemnicza - taka właśnie jest radziecka architektura. Jak wygląda powojenna architektura Syberii? Tego dowiemy się z nowego albumu "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" wydanego przez Zupagrafikę. Alexander Veryovkin zabiera nas w fotograficzną podróż do jednego z najbardziej tajemniczych, niezbadanych i rozległych zakątków świata.
Składane Schronienie Kryzysowe. Polscy architekci wygrali międzynarodowy konkurs Kaira Looro
Aleksandra Wróbel, Agnieszka Witaszek i Kamil Owczarek zwyciężyli międzynarodowy konkurs Kaira Looro. Zaprojektowali Składane Schronienie Kryzysowe zapewniające natychmiastową pomoc społeczności regionu subsaharyjskiej Afryki po klęskach żywiołowych.
Nie żyje Christo - artysta, który opakował Reichstag i Pont Neuf w Paryżu
Christo (Christo Vladimirov Javacheff) - artysta najbardziej znany z owijania budynków, w tym berlińskiego Reichstagu i Pont Neuf w Paryżu, zmarł 31 maja w Nowym Jorku. Miał 84 lata.
Postmodernistyczna biblioteka niczym świątynia wiedzy
Niezwykła biblioteka z Chicago zdumiewa swoją formą. Choć została zaprojektowana pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku - to jej wygląd nawiązuje do architektury antycznej Grecji. Ten gmach to swoista świątynia wiedzy i jedna z najważniejszych ikon światowego postmodernizmu.
Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty. Kolorowe bloki w Moskwie
Pasteloza? Nie w tym przypadku. Moskiewskie osiedle w dzielnicy Dmitrowskaja Szosa pokazuje, że kolorowanie bloków z wielkiej płyty, wcale nie musi być koszmarem. Osiedle przeszło metamorfozę.
Drewniane siedzisko z wyjątkową historią. Projekt Tomoko Azumi dla dyrektora artystycznego teatru Young Vic w Londynie
Wykonane z powyginanych drewnianych listewek siedzisko "Au", zaprojektowane przez Tomoko Azumi dla Kwame Kwei-Armaha, nieprzypadkowo przypomina kadłub łodzi. Poznajcie historię tego niezwykłego projektu.
Zaprojektowali Muzeum Wulkanu na Islandii. Polscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie
Bryła Muzeum Wulkanu powstała poprzez naśladowanie surowego krajobrazu Islandii. Za ten projekt polscy architekci otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie BeeBreeders.
Dom-most w Australii. Architekci zawiesili go nad potokiem
To dom marzenie - zawieszony nad potokiem, z oknami wychodzącymi na rozłożyste korony drzew. Dom-most zaprojektowali architekci z pracowni Max Pritchard Architect. Powstał on w Australii, godzinę drogi od Adelajdy.
Jiunvfeng - pawilon jak chmura. Stworzono go, by podziwiać świętą górę w Chinach
Góra Tai (Mount Tai) jest jedną z pięciu świętych gór Chin. Aby umożliwić jej obserwację, nad wioską Dongximen w Shangdong powstało Jiunvfeng - górskie centrum dla odwiedzających. Projekt powstał w pracowni Gad Line + Studio.
Polscy architekci zaprojektowali wnętrza hotelu Radisson Blu w Bazylei
Architekci z krakowskiego biura Iliard Architecture & Interior Design stworzyli projekt wnętrz hotelu Radisson Blu w szwajcarskiej Bazylei. Motywem przewodnim była "stylowa przytulność".
Downtown One w Tiranie od MVRDV. Będzie najwyższym budynkiem Albanii
W Tiranie przy bulwarze Bajram Curri powstaje najwyższy budynek w Albanii. Downtown One osiągnie wysokość 144 m, a na jednej z jego fasad powstanie niezwykła mapa Albanii.
Ogromne akwarium z falami w Seulu? To iluzja! Szuka na gigantycznym ekranie LED
W sieci lotem błyskawicy rozchodzi się filmik przedstawiający... no właśnie, ogromne akwarium z wodą w samym centrum Seulu? To anamorficzna iluzja najwyższej klasy. Obrazy fal wyświetlane są na ogromnym ekranie LED stojącym na K-Pop Sqare w dzielnicy Gangam-gu w Seulu.
Stoliki w szklarniach - holenderski pomysł na restaurację w czasie pandemii
Nad kanałem Oosterdok w Amsterdamie stanęły nieduże szklarnie. Nie rosną jednak w nich rośliny, lecz stoją stoliki i krzesła. To nowy pomysł właścicieli wegańskiej restauracji Mediamatic ETEN,będącego częścią kompleksu kulturalno-rekreacyjnego Mediamatic Biotoop. Szklarnie umożliwiają bezpieczne spotkania przy posiłku.
Najlepsze lotnisko na świecie? Changi w Singapurze. Ranking Skytax
Skytax - firma konsultingowa, prowadząca badania pasażerskich linii lotniczych z całego świata, kolejny raz przyznała nagrody World Airport Awards 2020. Za najlepsze lotnisko na świecie kolejny raz uznano port lotniczy Changi w Singapurze.
Targowisko w Ghanie. Zaprojektowała je Magdalena Górecka we współpracy z lokalną społecznością
W niewielkim, półpustynnym miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie powstało wyjątkowe targowisko. Nawiązujący do rodzimej architektury miejski targ powstał we współpracy z lokalnymi specjalistami
Skrzynka pocztowa w Galerii Serpentine od Studiomama zachęca do wysłania pocztówki bliskim
Prosta, estetyczna ale nie pozbawiona humoru - właśnie taka jest skrzynka pocztowa zaprojektowana przez Studiomama specjalnie dla londyńskiej Galerii Serpentine. Skrzynka powstała 2019 roku w ramach projektu Legacy na zamówienie Hansa Ulricha Obrista, dyrektora artystycznego Serpentine Galleries.
Epidemic Babel: modułowy wieżowiec-szpital. Zwycięzcy konkursu eVolo 2020
Konkurs eVolo Skyscraper Competition 2020 wygrał projekt Epidemic Babel - modułowego wieżowca-szpitala, który można zbudować zaledwie w 5 dni. Zobaczcie prace wszystkich zwycięzców.
Pracownia BIG Architects Bjarke Ingelsa zaprojektowała muzeum zegarków Audemars Piguet w Szwajcarii. Już wkrótce otwarcie!
Dobiegła końca budowa oryginalnego muzeum zegarków Audemars Piguet w Le Brassus (wiosce wchodzącej w skład Le Chenit w Vallée de Joux) w Szwajcarii, zaprojektowanego przez duńską pracownię BIG Architects. Zespół Bjarke Ingelsa stworzył przeszklony, spiralny, pełen symboli pawilon który wtopił się w otoczenie Jury.
Pływające wyspy w Kopenhadze. Przestrzeń dostępna dla każdego
Pływające wyspy w Kopenhadze mają być nowym oryginalnym miejskim "parkipelagiem". Drewniane, porośnięte zielenią, dryfujące na wodzie platformy będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i turystów.
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Barcelona to nie tylko słońce i plaża, otwarte do nocy bary i restauracje, ale i świetna architektura. Tu tworzył jedyny w swoim rodzaju geniusz Gaudi. Od kilkunastu lat w mieście powstają budynki najsłynniejszych architektów ze świata: Calatravy, Nouvela czy Toyo Ito. Barcelona to także ortogonalna siatka ulic i kwadratowe kwartały, według planu urbanistycznego inżyniera Ildefonsa Cerdy z połowy XIX wieku, który nadał miastu wielkomiejski charakter. Przygotowaliśmy architektoniczny przewodnik po Barcelonie.
Dezynfekcja klamek? Nie będzie już potrzebna. Studenci z Hongkongu zaprojektowali samodezynfekujące się klamki
Te klamki dezynfekują się same - wystarczy tylko je dotknąć. Ich sekretem jest dwutlenek tytanu i światło UV. Samodezynfekujące się klamki zaprojektowali studenci z Hongkongu. Bodźcem był wybuche epidemii SARS w 2002 roku.