architektura na świecie
Mieszkanie w dawnym warsztacie stolarskim w Lizbonie - metamorfoza
Zaglądamy dziś do oryginalnego mieszkania w dawnym warsztacie stolarskim. Dzięki Elizie Borkowskiej i Magdalenie Czapluk z KEMA studio to miejsce w Lizbonie przeszło prawdziwą metamorfozę.
Architektura Bilbao - nowoczesne budynki ikony i efekt Bilbao [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Architektura Bilbao zachwyca. To chyba jedyne miasto na świecie z taką ilością dzieł najlepszych współczesnych architektów. Wybudowanie Muzeum Guggenheima projektu Franka Gehry`ego czy budynków Fostera i Calatravy spowodowały, że zaczęto mówić o "efekcie Bilbao", czyli o sukcesie marketingowym miasta poprzez budowę architektonicznych ikon.
Poręcz schodowa zaprojektowana z myślą o seniorach i niepełnosprawnych
Wchodzenie po schodach to dla wielu seniorów oraz osób niepełnosprawnych prawdziwe wyzwanie. Chińscy twórcy przeprojektowali poręcz schodową, kształtując ją w małą ławkę na każdym piętrze i półpiętrze.
Wirtualne wycieczki po domach Franka Lloyda Wrighta. Co tydzień zwiedzanie innego obiektu
Domy zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta można teraz zwiedzać bez wychodzenia z domu. Dzięki akcji #WrightVirtualVisits możemy odbyć wirtualną wycieczkę m.in. po Fallingwater czy Taliesin.
Najlepszy na świecie most jak model DNA - Helix Bridge w Singapurze
Most dla pieszych Helix Bridge w Singapurze uznano podczas World Architecture Festival 2010 w Barcelonie za najlepszą konstrukcję transportową na świecie. Stalowa kładka ma formę podwójnej helisy, podobnej do tej tworzącej DNA. Znów natura jest najlepszym inżynierem, bo tego typu forma jest bardziej wydajna od zwykłych mostów.
Kandovan - miasto wykute w skale
Kandovan w Iranie to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Pomimo, że jego krajobraz przypomina scenografię do filmu science fiction, od pokoleń mieszkają tutaj ludzie...
Galeria handlowa w Gwanggyo od OMA już otwarta. Kamień i szkło
Ciężki kamień poprzecinany lekkim szkłem - tak wygląda nowa galeria handlowa w Korei zaprojektowana przez architektów z OMA. Budynek to wizualna kotwica, łącząca miejski krajobraz z pobliskim parkiem.
Dom z betonu i kamieni. Bedolla od p+0 arquitectura
Prosta forma, surowy beton połączony z kamieniami z lokalnych kamieniołomów i szkło. Ten dom w górach w Meksyku robi spore wrażenie.
Mobilny szpital z kontenerów transportowych dla pacjentów z koronawirusem. Pierwszy już powstaje w Mediolanie
Pierwszy mobilny szpital z przeprojektowanych kontenerów transportowych montowany jest już w Mediolanie. W każdej jednostce (mającej podciśnieniowy system wentylacji), znajduje się niezbędny sprzęt medyczny dla dwóch osób będących na intensywnej terapii z powodu zakażenia koronawirusem.
Modernistyczne bryły i delikatne ażury. Dom u podnóża gór
W Colinie - niewielkiej miejscowości położonej niedaleko chilijskiego Santiago, u podnóża Andów powstała luksusowa rezydencja, której sercem jest przestronne patio.
Tarasy Shenzhen od MVRDV. Trójwymiarowy miejski salon
Holenderska pracownia MVRDV wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję nowego centrum Shimao ShenKong w Universiade New Town, w sercu dzielnicy Longgang w Shenzen. Architekci z MVRDV pokonali 27 pracowni z całego świata.
Wertykalna fawela, czyli Wieża Davida w Caracas. Najwyższy slums na świecie
Niedokończony wieżowiec w Caracas został spontanicznie przekształcony w dom dla 2500 osób - wertykalną fawelę. 45-piętrowy, stojący w samym centrum miasta budynek (nazywany Wieżą Davida / Torre David) to dziś najwyższy slums na świecie.
Vittorio Gregotti nie żyje. Włoski architekt, autor m.in. Stadionu Olimpijskiego w Barcelonie zmarł z powodu koronawirusa
Vittorio Gregotti zmarł 15 marca w Mediolanie. Jak podaje dziennik "Corriere della Sera" włoski architekt, twórca m.in. Belém Cultural Center w Lizbonie czy Stadionu Olimpijskiego w Barcelonie, trafił do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc i infekcją COVID-19.
Pływające domy na Kiribati. Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu architektonicznego
Marcin Kitala zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji pływających domów na Kiribati. Zaproponował on system połączonych ze sobą pięciokątnych modułów tworzących wyspy.
Drewniany dom na zboczu wzgórza. Prosty i skromny
Z tego niewielkiego "przytwierdzonego" do zbocza góry domu w Norwegii, roztacza się imponujący widok na morze. Tutaj architektura jest na drugim planie. Natura i krajobraz są na pierwszym miejscu.
Miejska laguna - publiczny plac z basenami zamiast centrum handlowego. Tainan Spring od MVRDV
Na miejscu wyburzonego centrum handlowego z lat 80. XX w. powstał skwer z płytkimi basenami i mnóstwem zieleni. Urzędnicy z Tainan (Tajwan) zlecili projekt Tainan Spring pracowni MVRDV. Architekci wykorzystali elementy starego budynku do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni w samym sercu miasta
Domek od Renzo Piano, czyli sześć metrów kwadratowych wygody
Renzo Piano zrealizował koncepcję, którą zaczął opracowywać jeszcze w czasach studenckich - jednoosobowy, miniaturowy dom "Diogene".
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Nie sposób nie zwrócić uwagi na ten budynek. Wyrazista, dynamiczna architektura i przeszklone ściany otwierające wnętrza na zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Zuryskie sprawiają, że Flexhouse jest wyjątkowym domem. Funkcjonalny i energooszczędny, wykorzystuje wszystkie zalety przestrzeni, w której został wybudowany.
Yvonne Farrell i Shelley McNamara – wybrane realizacje Grafton Architects [NAGRODA PRITZKERA 2020]
Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Irlandii, jedne z założycielek pracowni Grafton Architects, otrzymały w tym roku Nagrodę Pritzkera. W ich portfolio można znaleźć dużo budynków akademickich z całego świata. Wybraliśmy kilka naszym zdaniem najciekawszych realizacji.
Nagroda Pritzkera 2020 - Yvonne Farrell i Shelley McNamara. Pritzker Architecture Price trafia do architektek z Irlandii
Yvonne Farrell i Shelley McNamara – architektki z Irlandii otrzymały Pritzkera 2020 (Pritzker Architecture Prize) – najważniejszą międzynarodową nagrodę architektoniczną. Założona przez nie pracownia Grafton Architects zaprojektowała wiele budynków uczelnianych na całym świecie m.in. kampus uniwersytecki UTEC w Limie czy siedzibę Uniwersytetu Luigi Bocconi w Mediolanie.
Renzo Piano zaprojektował apartamentowiec przy plaży w Miami na Florydzie
Zaprojektowany przez Renzo Piano 15-piętrowy apartamentowiec Eighty Seven Park w Miami na Florydzie jest już gotowy. Wnętrza stworzyło paryskie studio RDAI.
Biblioteka Narodowa Izraela od Herzog & de Meuron. Automatyka w "Studni Wiedzy"
Trwa budowa Biblioteki Narodowej Izraela w Jerozolimie. Budynek, nazywany "Studnią Wiedzy", zaprojektowany przez pracownię Herzog & de Meuron, będzie pełen nowoczesnych technologii. Dzięki rozwiązaniu Dematic czytelnicy otrzymają zamówione książki za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu składowania drobnych części.
Parterowy dom osadzony w zieleni
Casa FLD na przedmieściach Chile to realizacja pracowni 57Studio. Przestrzeń ogrodu przenika się z wnętrzem domu,a całość utrzymana jest w modernistycznej stylistyce.
Autobahnkirche - kaplica przy szwajcarskiej autostradzie od Herzog & de Meuron
Szwajcarskie biuro architektoniczne Herzog & de Meuron, zaprezentowało właśnie swój najnowszy projekt. Autobankirche będzie kaplicą położoną przy autostradzie A13 w pobliżu miasteczka Andeer w Szwajcarii. Architekci inspirowali się średniowiecznymi kapliczkami przydrożnymi.
Wakacje w dawnej przystani rybackiej
Idealne miejsce dla miłośników przyrody skandynawskiej. Zaprojektowany w pracowni TYIN tegnestue Architects domek nad jeziorem w norweskiej miejscowości Aure można wynająć na wakacje.
Tak wygląda najwyższy drewniany budynek mieszkalny w Szwecji. To projekt CF Møller Architects
W Västerås stanął najwyższy drewniany budynek mieszkalny w Szwecji. 8-piętrową bryłę zaprojektowali architekci z duńskiej pracowni CF Møller Architects. Każda kondygnacja powstawała w zaledwie 3 dni.
Nagrody ArchDaily Building of the Year 2020 przyznane
Ogłoszono właśnie wyniki konkursu Building of the Year 2020, organizowanego przez ArchDaily. Niestety, nagrody nie zdobyła baza kajakarska w Augustowie zaprojektowana przez pracownię PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i INOONI Jakub Zygmunt. Była to jedyna polska realizacja, która znalazła się w ścisłym finale konkursu.
Stare gospodarstwo zamienili w dom marzeń
Dawniej krajobraz regionu flamandzkiego był jednym z ulubionych miejsc ekspresjonistów. W tym duchu architekci Wim Goes Architectuur dokonali przebudowy jednego z tamtejszych gospodarstw.
Pawilon Serpentine 2020 zaprojektowało studio Counterspace z RPA. Powstanie z korka i cegieł z recyklingu
Sumayya Vally, Sarah de Villiers i Amina Kaskar z pracowni Counterspace, zaprojektowały tegoroczny Serpentine Pavilion - letni pawilon Serpentine Gallery w Londynie. Motywem przewodnim będą doświadczenia londyńskich imigrantów.
Betonowa nekropolia w Hiszpanii. Cmentarz w mieście Igualada
Zaledwie 70 kilometrów od Barcelony, w niewielkim mieście Igualada, znajduje się nietypowy cmentarz. Choć został zaprojektowany w latach 80. XX wieku, to do dziś wśród mieszkańców miasta budzi wiele kontrowersji.